Rīta Panorāma

Arstarulsmirus publisko video dziesmai «Mans ieradums»

Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Skridi un Baibu Ziemeli

Domā zaļāk: veļas mašīna un žāvētājs

Kā mazināt veļasmašīnas un žāvētāja elektrības patēriņu un ietaupīt

Lai dzīvotu nedaudz draudzīgāk apkārtējai videi, liela nozīme būs gan tam, kādu veļasmašīnu veikalā izvēlamies, gan tam, kādus mazgāšanas režīmus ikdienā izmantojam. 

"Veļas mazgājamā mašīna visvairāk elektroenerģiju patērē tieši ūdens uzsildīšanai. Nevis centrifūga vai mazgāšanas process, bet tieši, lai sasildītu auksto ūdeni," pastāstīja "Elektrum" Energoefektivitātes centra speciāliste Rūta Liepniece.

Tādējādi, jo zemāka mazgāšanas temperatūra, jo mazāks būs elektrības rēķins.

"Ja mēs salīdzinām mazgāšanu 60 grādos un mazgāšanu 30 grādos, tad 30 grādos patēriņš ir aptuveni divas reizes mazāks. Ja mēs salīdzinām 40 grādus, ko plaši izmanto, tad 30 grādos patērē par vienu ceturto daļu mazāk. Ietaupījums ir diezgan ievērojams," uzsvēra Liepniece.

Katram jāizvēlas savai ģimenei piemērota veļasmašīna. Ja tā būs par mazu, veļa būs jāmazgā pārāk bieži, ja par lielu - pustukšas veļasmašīnas darbināšana arī nebūs efektīvs risinājums. Ļoti svarīgi ir arī lasīt lietošanas instrukciju.

"Ir jāpaskatās pamācība. Katram režīmam ir atšķirīgs daudzums veļas, ko drīkstam ievietot. Kokvilnas režīmā var ielikt maksimālo daudzumu, piemēram, ja ir 10 kilogrami norādīti veļasmašīnai, tad varēs arī 10 kilogramus likt. Ja ir sintētikas režīms, tad varēs ielikt 6 - 7 kilogramus veļas. Ja izvēlies īso režīmu, tad tur var ielikt uz pusi mazāk, nekā maksimāli norādīts. Vilnas režīmā varēs ielikt tikai 3 kilogramus," stāstīja Liepniece.

Jaunās veļas mašīnas parasti ir aprīkotas arī ar "Eko režīmu". Lai gan šajā režīmā veļa mazgājas divas līdz pat trīs reizes ilgāk, patiesībā šīs režīms ir izdevīgs.

""Eko režīmā" patērē patiešām ievērojami mazāk ūdens. Elektrības patēriņš gan ir apmēram tāds pats kā citos režīmos," stāstīja eksperte.

Iegādājoties jaunu veļas mašīnu, jāpievērš uzmanība marķējumam - jo A burtam vairāk plusu, jo mazāks elektrības patēriņš. 

"Ja mēs salīdzinām A+++ klasi, ar A klases veļas mazgājamo mašīnu, tad elektrības ietaupījums ir 30%," norādīja Liepniece.

Tas pats attiecas arī uz veļas žāvētājiem. Šīs ierīces ir svarīgi pēc katras lietošanas reizes iztīrīt. 

"Veļas žāvētājiem ir nepieciešams pēc katras žāvēšanas reizes iztīrīt pūku filtru. Ja neiztīrīsiet, tad pasliktināsies energoefektivitāte, un žāvētājs patērēs nedaudz vairāk elektrības nekā ar pilnībā tīru pūku filtru," uzsvēra eksperte.

Vēl, mazgājot veļu, visgudrāk būtu lietot šķidros ekoloģiskos tīrīšanas līdzekļus un mīkstinātājus. Šādi var izvairīties gan no dažādām alerģijām, gan no apkārtējas vides piesārņošanas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti