4. studija

Kā padarīt savu ceļojumu neaizmirstamu? Lietojiet navigācijas aplikāciju latgaliski!

4. studija

Padoms bez maksas

Padoms bez maksas

Kā izvēlēties bērnu nometnes. Pieci noderīgi padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vasaras brīvlaiks ir arī bērnu nometņu laiks, tomēr nereti vecākiem rodas daudz jautājumu, kā izvēlēties piemērotāko un kas jāņem vērā. Tāpat noteiktos gadījumos izdevumus par nometnēm var pievienot ienākumu deklarācijai, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākumu nodokli, atgādināja Latvijas Televīzijas raidījums "Padoms bez maksas", apkopojot būtiskākos ieteikumus, izraugoties nometni.

Bērnu un jauniešu biedrība "Anneles pļavas" nometnes rīko jau astoņus gadus. Organizētājas ir pirmsskolas izglītības iestādes skolotājas, bet liela daļa dalībnieku ir bērnudārza bijušie un esošie audzēkņi, kuriem pievienojušies brāļi, māsas, draugi un radi. Nometnes rīkotāja Liene Šalajeva raidījumam norādīja, ka drošas nometnes pirmais nosacījums ir nevis augsts žogs, bet emocionālā drošība.

"Ja es varu uzticēties šim pedagogam, tātad arī mans bērns varēs viņam uzticēties," sacīja Šalajeva, uzsverot, ka galvenais ir cilvēki, kuru rokās tiek atdoti bērni.

Tā kā nometnes mēdz būt ļoti dažādas, pedagoģe iesaka jau iepriekš iepazīties ar noteikumiem un tradīcijām, lai izvairītos no pārsteigumiem – "cerēju vienu un sagaidīju kaut ko citu".

Pirmais padoms

Iepazīstieties ar nometnes organizatoriem un pedagogiem – lai tradīcijas un noteikumi saskan ar jūsu principiem.

Biedrība vasarā rīko divas nometnes – vienu mazajiem bērniem vecumā no 6 līdz 11 gadiem, otru pusaudžiem no 12 līdz 17 gadiem. Nometnes organizatore skaidroja, ka obligāts noteikums saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanu ir sekot līdzi bērnu veselībai, un, ja novēroti simptomi un ir aizdomas par saslimšanu, izolēt un veikt testu.

Otrais padoms

Rēķināties, ka nometnē aizdomu gadījumā bērnam tiks veikts kovida ātrais tests.

Šogad bērnu un jauniešu nometne vecākiem izmaksā dārgāk nekā pērn. Cena pieaugusi pat par 20 līdz 30 procentiem.

"Šogad padārdzināja mums izmaksas, tā bija īres maksa paaugstināta, tie bija ēdināšanas pakalpojumi paaugstināti un arī autobusa pakalpojumi, jo mēs braucam ekskursijā katru gadu. Tās bija trīs lietas, kuras paaugstinātas. Un līdz ar to viesi, kurus mēs aicinām, prasa drusku vairāk, jo, protams, ceļa izdevumi viņiem sadārdzinās, tāpēc šogad nometne ir dārgāka," skaidroja Šalajeva. 

Valsts izglītības satura centrā (VISC) patlaban reģistrētas 1193 nometnes, kurās bērni un jaunieši vasarā drīkst atrasties.

Lai uzzinātu, kādas nometnes tiek organizētas ar pašvaldības atbalstu, var interesēties savā pašvaldībā, norādīja VISC Sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Bērziņa.

Trešais padoms

Par nometnēm, kuras ir daļēji vai pilnībā apmaksātas, jāinteresējas savā pašvaldībā.

Savukārt biedrību vai privātu organizāciju rīkotās nometnes noteikti jāpārbauda nometņu reģistrā, kas ir redzams VISC mājaslapā.

"Tur ikviena nometne, kas ir piereģistrēta, ir redzama. Ja jūs reģistrā viņu neatrodat, tad tur ir skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā,"

uzsvēra Bērziņa.

Tātad, meklētājā ievadot mājaslapas adresi – www.nometnes.gov.lv, varat būt droši, ka šo nometņu organizatori būs izpildījuši visas likumā noteiktās prasības, piemēram, saņēmuši atzinumus no Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Veselības inspekcijas (VI) un pašvaldības, lai izraudzītā vieta būtu droša bērniem un atbilstoša nometnes rīkošanai.

"Tas viss ir redzams kartē, pārskatāms, kur un kādas nometnes ir reģistrētas. Un ir redzami statusi. Proti, ar pelēku krāsu mēs redzēsim nesaskaņotās nometnes – kuras nav saskaņojušas savu darbību. Tad ir daļēji saskaņotās nometnes, un tas nebūt nav slikti, jo tas nozīmē, ka process no nometņu organizētāju puses ir uzsākts, viņi ir iesnieguši pieprasījumu atzinumiem. Savukārt ar zaļo krāsu ir atzīmētas saskaņotās – tas nozīmē, ka nometne jau ir droša, atzinumi ir saņemti un uz šo nometni mēs varam doties," norādīja Bērziņa.

Ceturtais padoms

Jāpievērš uzmanība nometnes statusam un tam, vai nometnes vadītājs ir beidzis bērnu nometņu vadītāju sagatavošanas kursus. Noteikti jānoslēdz līgums!

Pirms bērns dodas uz nometni, vecākiem būtu jāaizpilda anketa, kurā ir norādītas bērna vajadzības, piemēram, kāda pārtikas produkta nepanesība vai norādes par medikamentiem. Lai piedalītos nometnē, katram bērnam ir nepieciešama ārsta izziņa, ko izsniedz ģimenes ārsts.

Piektais padoms

Ja nometne ir izglītojoša, ar to saistītos izdevumus vecāki var pievienot ikgadējai ienākumu deklarācijai, lai atgūtu no valsts pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

VID nodokļu inspektors Edmunds Sproģis skaidroja: "Izdevumu norma, tie ir 600 eiro gadā uz vienu personu. Ja jums ir divi bērni, tad tie ir 1200 eiro. Nevar būt tā, ka saņemat lielāku atmaksu, nekā esat faktiski samaksājuši nodokļus. Tātad ir jābūt pretim samaksātiem nodokļiem par šo summu, un no šīs summas mēs varam saņemt atpakaļ 20 procentus."

Tomēr jāņem vērā būtisks fakts, proti, vai ir noticis izglītošanās process un jaunu iemaņu apguve, piemēram, apgūtas zīmēšanas prasmes.

Kā norādīja nodokļu inspektors, bērnu izklaide un spēles netiek uzskatīti par izdevumiem, kas saistīti ar interešu izglītību.

"Tad ir jāvērtē, vai šis pakalpojuma sniedzējs ir Interešu izglītības pakalpojuma sniedzējs un vai viņš ir attiecīgi saņēmis licenci pašvaldībā," teica Sproģis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti