Kā izdzēst nevēlamu personisku informāciju no interneta meklēšanas rezultātiem?

Reputācijai digitālajā vidē ir arvien lielāka nozīme. Informācija internetā ir publiski pieejama uz mūžu, un iespēja kontrolēt tās izplatību interneta plašumos ir visai niecīga, tomēr vērts atcerēties, ka šobrīd pastāv likumīgas iespējas nevēlamus personas datus dzēst, skaidroja Maija Katkovska, drossinternets.lv vadītāja. 

Personas dati ir visa veida informācija, kas ļauj atpazīt konkrētu cilvēku: vārds, uzvārds, e-pasta adrese, tālruņa numurs, dzīvesvietas adrese, fotoattēli, video un cita personiska informācija. Mums katram ir tiesības izlemt, vai vēlamies izpaust savus personas datus un kādā apjomā to darīt. Tāpat mums ir tiesības pieprasīt, lai noteiktos gadījumos personas dati tiktu dzēsti – tās ir “tiesības tikt aizmirstam”.

Minētās tiesības gan nav absolūtas, jo spēkā ir arī citas ar likumiem aizsargātas tiesības, piemēram, vārda brīvība.

Personas datu apstrādes noteikumus regulē visiem labi zināmā Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR) un arī citi normatīvie akti, kas ir attiecināmi uz personas datu apstrādi interneta vidē, piemēram, meklētājprogrammu rezultātu atspoguļošanu.

Kādus datus var prasīt dzēst?

Pirmkārt, var prasīt dzēst personas datus, ja tie vairs nav nepieciešami uzņēmumam vai organizācijai, kas tos apstrādā. Piemēram, lai noslēgtu jebkuru līgumu, ir nepieciešami personas dati, adrese un cita informācija, ko parasti labprāt sniedzam.

Nereti uzņēmēji apkopo ļoti detalizētas ziņas par klientiem, lai izveidotu konkrēta klienta profilu un pielāgotu savu komunikāciju tam. Pārtraucot sadarbību, šāda informācija būtu jādzēš, taču ne vienmēr tas tiek darīts. Otrkārt, personas dati ir jādzēš, ja tie izmantoti pretlikumīgi. Tāpat personas dati jādzēš pēc jūsu pieprasījuma, ja dažādu iemeslu dēļ atsaucat savu atļauju vai nepiekrītat datu apstrādei.

No meklētājprogrammām, piemēram, no "Google", "Bing" un "Yahoo" meklēšanas rezultātiem, ir iespējams pieprasīt dzēst personiska rakstura informāciju, kas rada būtiskus identitātes zādzības, finanšu krāpšanas vai cita veida kaitējuma riskus.

Ņemot vērā, ka meklēšanas rezultātos tiek rādīta informācija, kas iegūta no tīmekļa vietnēm, pirmais solis ir sazināšanās ar tīmekļvietnes īpašnieku, kurš šo informāciju ir publicējis, piemēram, nosūtot e-pastu. Ja vietnes īpašnieks ir noņēmis informāciju, tā vēlāk tiks arī dzēsta no meklētājprogrammu rezultātiem informācijas atjaunināšanas procesā.  

Meklētājprogrammu pieteikuma formas

Ja neizdodas panākt rezultātu, informējot vietnes īpašnieku, ir jāizmanto meklētājprogrammu piedāvātās iespējas "tikt aizmirstam" jeb dzēst kaitējošu meklēšanas rezultātu. Lai to panāktu, jāaizpilda speciāla pieteikuma forma, kas pieejama katrā no meklētājprogrammu pakalpojumu sniedzēju lapām, piemēram,

  • "Google" forma pieteikuma aizpildīšanai par meklēšanas rezultātu dzēšanu pieejama šeit;
  • "Bing" forma pieejama šeit;
  • "Yahoo" forma pieejama šeit.

Jāņem vērā, ka, piemēram, "Google" atkarībā no tēmas tiek piedāvātas vairākas formas satura dzēšanai – intīmiem attēliem, par kuru publicēšanu nav tikusi dota jūsu atļauja, viltotai pornogrāfijai, finanšu datiem, medicīniskai vēsturei, personas identitātes datiem, kā arī saturam, kas var tikt izmantots, lai personai kaitētu. Tāpat meklētājprogrammas var noņemt saturu arī noteiktu juridisku iemeslu dēļ, piemēram, ja tas ir nelegāls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti