4. studija

Uz 4.studijas skatītāju jautājumiem atbild gastroenterologs Anatolijs Danilāns!

4. studija

Kāpēc pēkšņi augusi populāra vietējā zīmola maizes cena?

Ko darīt, ja dzīvoklis sāk pārvērsties par skudru pūzni?

Kā cīnīties ar faraonskudrām dzīvokļos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ja dzīvoklī parādījušās faraonskudras, daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem vēlams apvienoties vienlaicīgai cīņai ar tām, jo skudras var pārvākties no viena dzīvokļa, kur tās apkaro, uz citu un atpakaļ. Tautas metode cīņai ar faraonskudrām ir maizes raugs, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

Lienes dzīvoklī jau piecus gadus ik pa laikam parādās faraonskudras, ar kurām viņa cīnās, bet, ja skudras arī pazūd uz dažiem mēnešiem, vēlāk tās atkal parādās. “Esam lūguši mājas vecāko, lai apsaimniekotājs organizē skudru apkarošanu visā mājā, bet velti – īpašnieku kopsapulce uzskata, ka tā ir katra dzīvokļa lieta. Kāpņutelpā ir desmit dzīvokļu, no kuriem trijos šobrīd ir faraonskudras,” raidījumam stāstīja Liene.

Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis stāstīja, ka par faraonskudrām tās sauc tāpēc, ka tās nākušas no Āfrikas, caur Ēģiptes tirdzniecības ceļiem, un ieviestas kastēs un dažādos iepakojumos.

Faraonskudras mājo siltos cilvēku mājokļos, kur ir centrālapkure – visbiežāk sienu spraugās vai zem grīdas. Nelūgtās apakšīrnieces ēd dažādus pārtikas atlikumus, vislabprātāk saldumus, nesmādē arī beigtas mušas un citas radības.

Pēc skaita to var būt daudz – vienā pūznī aptuveni 500 kukaiņi. Bet atšķirībā no citām skudrām, pūznī spēj dzīvot vairākas auglīgas mātītes kopā.

Gan Dabas muzejā, gan Veselības inspekcijā stāstīja, ka faraonskudras pēdējos gados nav ļoti aktuāla problēma cilvēku mitekļos.

Ja tomēr skudras ir ieviesušās, inspekcijā iesaka vispirms mēģināt pārliecināt pārējo dzīvokļu īpašniekus, ka no skudrām nepieciešams atbrīvoties visai mājai vienlaicīgi. Agri vai vēlu sīkstās faraonskudras var pārvākties pie tiem kaimiņiem, kuri šobrīd ietiepīgi balso “pret”.

Mikrobioloģe, dezinsekcijas firmas pārstāve Anna Pērkone atzīst, ka faraonskudras no daudzdzīvokļu mājām nācies padzīt ļoti reti. Turklāt dezinsekcijas laikā un līdz pat 8 stundām pēc tam ēkā nedrīkst atrasties neviens cilvēks.

Tādēļ vispirms daudzīvokļu māju iedzīvotājiem vēlams apvienoties vienlaicīgai cīņai un censties tikt galā ar skudrām saviem spēkiem. Pamatnoteikums – mājai ir jābūt maksimāli tīrai.

“Var tās vietas apstrādāt ar ožamo spirtu. Ar etiķi var apstrādāt. Ceļus izjaukt. Lai nebūtu ceļi, pa kuriem pārvietojas. Ja mēs runājam par skudrām, tad efektīvs paņēmiens - vienkārši atslēgt apkuri. Jo skudras nepanesīs aukstumu,” pastāstīja Pērkone.

Ļoti iedarbīga tautas metode, kā cīnīties ar faraonskudrām, ir paņemt maizes raugu, saspaidīt, pieliet ūdeni un pielikt kaut ko saldu, tad nolikt maliņā, lai uzbriest. Skudras metīsies raugam virsū, apēdīs raugu, raugs turpina piebriest, un nogalinās skudras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti