Revidents

"Revidents". Kā pareizi lietot dezinfekcijas līdzekļus?

Revidents

"Revidents". Kā ārstēt iesnas?

Revidents. Kā pareizi lietot dezinfekcijas līdzekļus?

Kā atšķiras roku dezinfekcijas līdzekļi? Skaidro Veselības inspekcijas speciālists

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējo gadu laikā roku dezinfekcijas līdzekļu klāsts ir manāmi audzis. Pieejami gan gēli, gan izsmidzināmi antiseptiķi, un tie atšķiras ne tikai pēc tilpuma, bet arī cenām. To, kas jāņem vērā, tos pērkot un lietojot, Latvijas Televīzijas raidījumā "Revidents" skaidroja Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.

Kadiķis norādīja, ka ne visi dezinfekcijas līdzekļi ir biocīdi. "Tātad tās ir ķīmiskās vielas vai maisījumi, kuru mērķis ir iznīcināt kaut kādus dzīvos organismus – tie ir mikrobi, vīrusi, sēnītes," viņš paskaidroja. Jebkura biocīda pamatu veido tā dēvētā "aktīvā viela", kas iznīcina minētos mikroorganismus. Virsmu tīrīšanā tas visbiežāk ir hlors, bet roku dezinfekcijā – spirts.

"Spirts ir viens no populārākajiem tīri sadzīvē," pauda eksperts, norādot: "Un var būt arī tikai spirts kā tāds, bet tad, ja tas ir domāts roku dezinfekcijai, tad tur klāt būs glicerīns, gluži vienkārši tāpēc, lai pasargātu arī roku ādu. Var būt arī citas sastāvdaļas, kuru mērķis ir kaut kādā veidā vai nu veicināt to kopīgo aktivitāti, vai novērst kādas nelabvēlīgas blakusparādības," viņš sacīja.

Roku dezinfekcijas līdzekļa aktīvā sastāvdaļa ir etilspirts vai izopropanols, kas nogalina baktērijas un vīrusus, izšķīdinot to proteīna slāni. Tāpat tiem bieži vien ir pievienots glicerīns, nedaudz retāk – arī smaržvielas un augu eļļas.

Visas konkrētā biocīda sastāvdaļas ir uzskaitītas produkta etiķetē. Tur esot arī jāmeklē informācija par to, pret kādiem tieši mikroorganismiem šis šķīdums būs iedarbīgs.

"Katrai organismu grupai tas līdzeklis var būt ļoti mērķēts. Un būtībā cilvēkiem nekādai citai informācijai nevajadzētu pievērst uzmanību, jo, ja būs kāda sastāvdaļa, kas daļai cilvēku var radīt problēmas, piemēram, alerģiskas vielas, tas tur noteikti būs norādīts," paskaidroja Kadiķis.

Droši lietošanai ir visi Eiropas Savienībā un līdz ar to arī Latvijā reģistrētie līdzekļi.

Taču to, cik tie būs efektīvi, lai mūs pienācīgi aizsargātu pret konkrētiem mikrobiem, nosaka tas, kāda ir sastāvā esošā aktīvā viela un tās koncentrācija šajā produktā.

Tā, piemēram, efektīvas cīņā pret Covid-19 ir septiņas dezinfekcijas līdzekļiem paredzētās aktīvās vielas. Tās ir uzskaitītas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kur publicēta arī informācija par to vēlamo koncentrāciju dezinfekcijas šķīdumā.

Etanolam un etilspirtam tie būs 70%, izpopropanolam – 50%, bet vēl dažos dezinfekcijas līdzekļos nereti sastopamajam povidonjodam – vien 10%.

Un tas nozīme to, ka, ja runa šajā gadījumā ir par Covid-19, dezinfekcijas līdzeklis, kura sastāvā ir, piemēram, 72% etanola, būs iedarbīgāks par to, kuram pievienots absolūtais jeb 96% spirts.

Izmantojot publiskās vietās pieejamos roku dezinfekcijas stendus, informācija par to, kāds un kādam mērķim paredzēts šķīdums tur ir sapildīts, mums nav pieejama. Bet iegādājoties šo produktu veikalā, der aplūkot etiķeti un pārliecināties par tās sastāvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti