Kā atšķiras izstāžu suņi no sacensību suņiem? Skaidro trenere

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai piedalītos suņu sacensībās, saimniekam jāiegulda daudz laiks suņa apmācībā un trenēšanā. Savukārt pašās sacensībās ir vairāki līmeņi, kuros tiek vērtēta pēdu meklēšana, paklausība un aizsardzība. Augstāko līmeni suņi parasti var sasniegt ap četru gadu vecumu, skaidroja "Latvijas Vācu aitu suņu kluba" (LVASK) priekšsēdētāja, suņu profesionālās apmācības trenere un divu vācu aitas suņu īpašniece Inese Mellupe.

Mellupe norādīja, ka klubs dod iespēju atrast piemērotus suņu audzētājus, kas atbilstu saimnieku vēlmēm; piedalīties kluba rīkotās sacensībās un saņemt ekspertu vērtējumus.

2002. gadā klubs ir uzņemts "Bundessieger Zuchtschau" – vācu aitu suņu audzētāju apvienībā, kurā darbojas suņu audzētāju biedrības no dažādām valstīm.

Sacensības un izstādes

Mellupe skaidroja, ka suņu sacensībās ir vairāki līmeņi, kuros tiek vērtēta pēdu meklēšana, paklausība un aizsardzība. Sporta suņiem augstākais līmenis ir darba klase.

Suņu apmācības trenere, runājot par atšķirībām starp izstāžu un sacensību suņiem, norādīja: "Pirmkārt, viņi atšķiras ar saviem raksturiem, savu temperamentu, savām darba spējām, jo sporta sunim ir svarīgi, lai viņam būtu ļoti augstā līmenī draivi un instinkti. Izstāžu sunim ir svarīgāk, lai viņš izskatās smuks, bet arī viņam ir jābūt instinktiem, jo arī viņi tāpat kārto eksāmenus, lai varētu piedalīties darba klasē. Darba klase – tas ir augstākais līmenis izstāžu suņiem, kurā piedalās arī sporta suņi."

Darba klasē piedalās suņi, kas ir vecāki par diviem gadiem, ar pabeigtiem apmācību kursiem.

Pirmais ir "BH" līmenis jeb "Suns-kompanjons". Tad seko "IGP1", "IGP2" un "IGP3" kvalifikācija.

""IGP3" ir augstākais līmenis sporta suņu sacensībās. Šajā līmenī notiek dalība jau pasaules čempionātos. Visbiežāk, sasniedzot šo līmeni, sunim ir aptuveni četri gadi," norādīja Mellupe.

Savukārt "BH" sacensības sastāv no divām daļām. Pirmā daļa ir tā, ko suns dara laukumā, proti, pamatlietas: sēdēt, gulēt, iet blakus, iet ar pavadu, iet bez pavadas. Otrā daļa ir pārbaudījums pilsētas apstākļos, kur vērtē suņa paklausību un vadāmību.

Šo līmeni suns var kārtot 18 mēnešu vecumā. "Līdz 18 mēnešiem viņš var pamatiemaņas apgūt. Jā, viņš varbūt nedarīs to precīzi uz centimetriem vai milimetriem, bet pamatiemaņas viņam šajā disciplīnā būs. Tālāk saimnieks, paaugstinot līmeni, var arī saniegt "IGP3"," skaidroja eksperte.

Skolo sacensību suņus

Iveta Krastiņa un Māris Krūmiņš jau daudzus gadus nodarbojas ar sacensību suņu skološanu. Abi brauc uz izstādēm un ikdienā ir saimnieki trīs vācu aitu suņiem.

Iveta stāstīja: "Ar suņiem es sāku nodarboties no 2001. gada, kad mēs iegādājāmies pirmo vācu aitu suni un sapratām, ka sunim ir jābūt paklausīgam. Tāpēc mēs arī devāmies uz apmācību. Tā tas pamazām arvien aizgāja tālāk un tālāk, mēs arī sākām iet uz izstādēm. Paralēli mēs visu laiku suņus arī apmācījām, sākām piedalīties sacensībās. Tagad mums ir darba vācu aitu suņu šķirnes suņi, ar kuriem mēs startējam sacensībās."

Krastiņi ar saviem suņiem arī kvalificējušies Čehijas vācu aitu suņu čempionātam.

"Tajā piedalās vairāk nekā 80 suņi un tikai vācu aitas suņi. Tas skaitās ļoti augsta līmeņa čempionāts, tajā suņi ļoti spēcīgi startē," paskaidroja Iveta.

"Vispirms mēs gājām pie pirmā suņa audzētājas, kura mums ieteica, kur mācīties. Tālāk mēs jau meklējām paši, skatījāmies, kuriem suņiem ir labi rezultāti, un pēc tā mēs izvēlējāmies arī treneri."

Piedaloties sporta suņu sacensībās, ir iespēja ne tikai satikt citus līdzīgi domājošus suņu saimniekus, bet arī apceļot pasauli, iegūt jaunus draugus un iepazīt citu tautu kultūras.

Tomēr jārēķinās, ka sacensību suņa apmācība un trenēšana prasa daudz laika. Māris Krūmiņš raksturoja ikdienu ar suni Thoru – divas pastaigas līdz trīs kilometriem katru dienu. Vienu reizi nedēļā ir arī garāks treniņš, kurā suns skrien septiņu līdz astoņu kilometru distanci. Papildus ir divi paklausības treniņi nedēļā, divi pēdu treniņi un divi aizsardzības treniņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti