4. studija

Decembrī ir īstais laiks ieziemot rozes. Vai jūs zināt, kā to izdarīt pareizi?

4. studija

Kāpēc Rīgā, Tumes ielā, tomēr nozāģēti koki, kas atradās uz brauktuves?

Kā atrisināt strīdu ar kaimiņu, kurš patvaļīgi nolēmis mainīt zemes robežas?

Kā atrisināt strīdu ar kaimiņu, kurš patvaļīgi nolēmis mainīt zemes robežas?

Alūksnes novada Kalncempju pagastā konfliktā nonākuši divu blakus esošu zemes gabalu īpašnieki – viens vaino otru patvaļīgā robežzīmju pārvietošanā sev par labu, bet Valsts policija kriminālprocesu neierosina. Lai šķetinātu strīdu, īpašniekiem iesaka uzmeklēt sertificētu mērnieku, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija", kurā vērsās viens no saimniekiem, lūdzot nākt talkā risināt nebūšanas.

Īpašums "Melderpuļķi 3" Kalncempju pagastā Raivja Grendes ģimenei pieder jau piektajā paaudzē – kopš 1860. gada. Apsaimniekošanā ir 21 hektārs meža un pļavu. Raivis kaimiņa attieksmi pret viņa privātīpašumu izjutis ilgus gadus.

"Mēs ar dēlu uztaisījām barjeru ar "Privātīpašums" plāksnīti, arī to viņš izgāza, turpināja braukt. Tad es piezvanīju, bija pašvaldības policija. Pašvaldības policija atbrauca, veica pārrunas, likās, ka viss kārtībā, cilvēks jau sapratis to visu. Man likās, ka nepagāja gads, ka viņš pa to zemi no tā gala brauca iekšā, manā zemē griež kokus, atstāj bardaku, it kā tīra robežu. Labi, es it kā iecietīgs cilvēks, neko vēl..."

Līdz vienā reizē pirms aptuveni gada Grende pamanīja, ka kaimiņš atbraucis viņa privātīpašumā jaukt bebru aizsprostus. "Sestdienas diena tā bija, dzirdu zāģa troksni, eju uz turieni skatīties, kas tur notiek, ieraugu – kaimiņi, Antons ar dēlu. Antonam rokā lāpsta, izrakta kupica, dēlam rokā zāģis, tas to stigu zāģē, to viņu iedomāto. Es cēlu pretenzijas. Redzu, ka tur it kā zeme izmētāta, viss, ka kupica bija tur un viņas vairs nav tur. Vairākkārt es lūdzu, lai atliek atpakaļ to kupicu, un pats devos projām. Atnāku vakarā atpakaļ, protams, viņš bija ielicis trubu tur, kur viņš ir iedomājies, un tā es otrā dienā vienkārši vērsos Valsts policijā."

Zeme, kurā notikusi rakšana, Grendem iedalīta deviņdesmitajos gados. Tā esot vien ierādīta, un zemes robežlīniju zīmes tā arī tur stāvējušas teju 30 gadus.

Pieaicināt sertificētu mērnieku, kurš zemi nomērītu un oficiāli iedokumentētu, īpašniekam ienācis prātā vien tagad, pēc konflikta ar kaimiņu. Izsauktā Valsts policija nav saskatījusi nekādus pārkāpumus kaimiņa rīcībā.

"Tad es rakstīju Vidzemes prokuratūrai, no prokuratūras arī ilgi gaidīju, saņēmu atteikumu, atrakstīšanos. Tad es rakstīju Vidzemes apgabaltiesas virsprokurorei. Tā saskatīja nepilnības, to lietu atsūtīja atpakaļ uz policiju, tā kā no krimināltiesiskā aspekta to izvērtēt. Bet, protams, man arī to atteica, bet papīrus ar to lietu nosūtīja uz Valsts meža dienestu. Tas notika 17. maijā, tā arī es atbildi neesmu saņēmis," sūkstījās saimnieks.

No Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Alūksnes iecirkņa saņemta atbilde par Kārtības policijas nodaļas vecākās inspektores lēmumu par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu.

Ar kaimiņa rīcību neapmierinātais Grende sacīja: "To lietu atteica tādēļ, ka nav lieli materiālie zaudējumi, bet, ja tā zeme būtu Vecrīgā vai Jūrmalā, tur būtu pavisam cita vērtība, bet man šī zeme ir tikpat vērta kā tam pašam jūrmalniekam vai Vecrīgas iedzīvotājam, īpašniekam, tāpēc es uzskatu, ka valstij ir jāaizstāv pilsoņi."

Grende ir pārliecināts, ka kaimiņš tīšuprāt mantkārīgos nolūkos pārbīdījis robežzīmi par trīs metriem, līdz ar to savā īpašumā iekļaujot ilggadīgus krietna izmēra kokus. Taču par šādu īpašuma robežu patvaļīgu koriģēšanu kaimiņš sodu nesaņems.

Kaimiņš arī norādīja: "Šī zeme ir ierādīta, nav viņa kā instrumentāli uzmērīta, tāpat arī kaimiņam. Viņš pa kluso pārvieto kupicu, izveido stigu, tad notiek instrumentālā mērīšana, un mērnieks viņu ņem par veco kupicu, un es vairs nevaru pierādīt, ka tā kupica bija tur, jo viņas nav. Jo tā kupica, kad policija bija, bildēja, viņa bija vienkārši norakta, – visa zeme, tas paugurs, bija salikti zari, lapas, viss bija nomaskēts tā, ka mēs to kupicu atrast nemaz nevarējām."

Tikmēr otrs kaimiņš Antons Rakstiņš noraida visas apsūdzības par robežzīmju pārvietošanu: "Ja cilvēks ir pazaudējis veselo saprātu, tad ko es tur varu darīt? Es neko neesmu pārracis. Jautājums ir, kurš pārrok? Situācija ir par 180 grādiem pret. Mani aprok! Mani apzog. Un pasaka, ka es aproku. Es nevienu kupicu neesmu noracis. Muļķības."

Rakstiņš arī piebilda: "Tad viņam bija pretenzijas, ka es braucu pa viņa tīrumu jaukt bebru aizsprostus. Bet tavā tīrumā, tavā mežā ir bebru aizsprosti. Tu nejauc, netīri, nejauc ārā, man taču mežs slīkst nost! Tu nedrīksti braukt pa manu zemi. Kā tad lai es tieku? Es pa to ceļu braucu 20 gadus, un 21. gadā es iebraucu jaukt ārā aizsprostu, tīrīt grāvi ar ekskavatoru sestdien un aizbraucu ar ekskavatoru mājās. Braucu svētdien, skatos – priekšā zīme. Ko man darīt? Es to zīmi paceļu nost, aizbraucu, izdaru darbu līdz galam, izbraucu ārā, zīmi nolieku atpakaļ, viss, cauri. Nē, tu esi pa manu zemi braucis. Es saku – kas tu, nojūdzies?"

Valsts policijas Alūksnes iecirknī, atsakot ierosināt kriminālprocesu par robežzīmes pārbīdīšanu, lietu nosūtīja izvērtēšanai Valsts meža dienestam – iestādei, kurai nav nekāda sakara ar zemes ierīcību un robežzīmēm, ja vien nav patvaļīgi izzāģēti koki.

Tikmēr Latvijas Mežu sertifikācijas padomes priekšsēdētājs Māris Liopa pauda, ka šī situācija jārisina ar Valsts zemes dienestu.

"Tur noteikti nepieciešams sertificēts mērnieks. Vai jānāk kopā abiem kaimiņiem. (..) Starp citu, ļoti daudz tādu gadījumu ir, es varētu teikt, ka mūsu pieredzē ir bijuši," viņš sacīja, norādot, ka ar līdzīgiem gadījumiem saskaras ik pa laikam.

Te nu der atcerēties, ka privātīpašums ir neaizskarams. Ja zemes īpašnieks nevēlas, lai viņa pļavas un tīrumi tiktu izbraukāti, tad arī gadiem ilgs ieradums vēl nav pamats to darīt. Valsts zemes dienestā abiem zemes īpašniekiem iesaka konfliktu beidzot atrisināt ar sertificēta mērnieka palīdzību, kas tad arī nomērīs precīzi katram saimniekam piederošo teritoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti