Kā labāk dzīvot

Valodnieki: Augšupejošās intonācijas lietošana ir īslaicīga parādība, tā atspoguļo šo laik

Kā labāk dzīvot

Pieaug notāru attālināti sniegto pakalpojumu skaits

Uzlabot mājokļa siltumapgādes kvalitāti: ikviens risinājums rūpīgi jāpārdomā

Kā atpazīt kvalitatīvas apkures granulas

Pērkot kurināmo, ierasti pievērš uzmanībai cenai par tonnu vai kubikmetru, taču patiesībā vajadzētu novērtēt un salīdzināt enerģētisko vērtību, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas Tehniskās universitātes Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas institūta vadošais pētnieks Aleksandrs Zajacs.

Granulām energoefektivitāte ierasti rakstīta uz iepakojuma. “Tā varētu būt piecas kilovatstundas uz kilogramu,” pauda Zajacs.

Uz kvalitāti norāda arī gaiši dzeltena krāsa, sacīja inženieris ar pieredzi siltumapgādes jomā Zigurds Blūzmanis.

“Labākās ir gaiši dzeltenas, ar sveķu smaržu. […] Ja ir tumšas, visticamāk, ka tur ir klāt miza, tās ir tā saucamās industriālās. Ja ir pelēkas, visticamāk, ir no laukā nostāvējušām skaidām, kas savu enerģiju pūšanas procesā faktiski jau atdevušas. Kaut kas jau degs, bet tie pelni vairs nav smuki un enerģētiskā vērtība tonnai nebūs tāda,” Blūzmanis skaidroja. 

“Ja granulas ir pelēkas, nav nekas rakstīts [par energoefektivitāti] un dabūjāt pa lēto, diez vai tās būs labas,” Zajacs uzsvēra. 

Kvalitatīvu granulu izvēle var novērst daudz nepatīkamu situāciju, piekrita Blūzmanis un norādīja, ka šāds apkures sistēmas veids ir populāra izvēle.

Uzlabojot mājokļa siltumapgādes kvalitāti, ikviens risinājums rūpīgi jāpārdomā. “Vienmēr visi meklē un grib dabūt gatavu atbildi, kas ir labāks, ko man darīt, kādu katlu ielikt, likt siltumsūkni vai ne, bet jāprot pašam to novērtēt. Jebkurā gadījumā tas būs individuāls risinājums un aprēķins, novērtēšana,” uzsvēra Zajacs. 

Apkures sistēmas veids vienmēr jāizvērtē, ņemot vērā gan pašu sistēmu, gan mājokļa energoefektivitāti, gan cilvēka paradumus, jo arī tas ietekmē vidējās izmaksas. 

“Ja skatāmies šodien, kas ir izdevīgāk, ja salīdzinām elektrību, granulas, malku, dabasgāzi un alternatīvos enerģijas avotus, tas ir jautājums par enerģētisko vērtību. Mums vienkārši jāsaprot, par ko mēs maksājam. Parasti lietotājs maksā par tonnām vai kubikmetriem, bet patiesībā jāprot saprast un novērtēt enerģētisko vērtību,” stāstīja Zajacs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt