Rīta Panorāma

Guntars Dolmanis saimnieko bioloģiski un priecājas par dabas liegumiem

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kupolmāja – tā nav tikai māja

Jaunpiebalgas pusē top Latvijas arhitektūrai neierastas kupolmājas

Braucot uz Jaunpiebalgu, ne vienu vien cilvēku pārsteidz neparasts skats - tur uzkalniņos uzbūvētas vairākas kupolmājas, nepakļaujoties ierastajiem māju būvniecības standartiem.  

Māris Pirktiņš pirms pieciem gadiem pameta dzīvi Rīgā un daudzu cilvēku izpratnē veiksmīgu karjeru un pārvācās uz Jaunpiebalgu – brīnišķīgu ainavisku vietu, kur kopā ar savu domubiedru šo gadu laikā uzbūvējis vairākas kupolmājas. Tā ir nestandarta arhitektūra Latvijā, lai gan pasaulē šādas celtnes būvē jau sen.

“Visas trīs mājas esam radījuši pašu spēkiem. Tik, cik tu esi spējīgs izdarīt, tik tev arī būs. Tas ir mūsu galvenais princips,” saka Māris Pirktiņš.

 “Un vēl viens interesants princips ir, kad daudzi brauc prasīt “kāpēc jūs to darāt”, tad mūsu atbilde ir - tāpēc, ka mēs varam to izdarīt,” saka Pirktiņš.

No malas kupolmājas izskatās samērā mazas. Tās lieliski iederas apkārtējā ainavā. Ieejot iekšā, ir patīkams pārsteigums, kupolmāja ir 120 kvadrātmetru liela, pamatīga ģimenes ēka, ar īpašu sajūta tajā uzturoties.

Bet Mārim prātā jau ir nākamais kupolmājas prototips. Mērķis ir izveidot tādu būvi, kas būtu ideāli piemērota mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Šobrīd konstrukcijas elementi atstrādāti līdz pilnībai, atrasts labs siltināšanas risinājums, bet vēl tiek meklēts labākais risinājums ēkas ārējam pārklājumam.

“Katrs no šiem elementiem ir kā “lego” saliekams un tāpat ir izjaucams. Trīsstūri savā starpā ir savienoti. Ja jums apnīk kādā vietā, ka ir logs, jūs varat jebkurā brīdī atskrūvēt konstrukciju un izņemt ārā un ielikt šādu pašu siltinājuma konstrukciju, un arī otrādāk,” stāsta Māris Pirktiņš.

Viņš skaidro, ka tā nav tikai māja – gan kupoliem, gan zemei, uz kuras tie celti, ir sava īpaša enerģētiskā nozīme. Katram, atrodoties šajā mājā, ir citādākas izjūtas.

“Grūti to ir stādīties priekšā, tāpēc mēs cilvēkiem sakām - atbrauciet, padzīvojiet šeit, tad jūs sajutīsiet, ko tas nozīmē,” saka Māris Pirktiņš.

“Pēc laika, kad tu sāc sadzīvot ar šo enerģijas pieplūdumu, tad, no rīta pamostoties, tev ir uzreiz skaidra apziņa – tu celies augšā, saproti, kas tu esi, kāpēc tu esi, kas tev jādara,” viņš turpina.

Kupolmājas celtniecība izmaksā lētāk nekā standarta četrstūrveida ēka, turklāt pēc tam, kad visas konstrukcijas darbnīcā ir saliktas kopā un ir ielieti pamati, uzsliet to var 10 dienu laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti