4. studija

Neiztīrītu iekšpagalmu un slidenu ielu dēļ apgrūtināta piekļuve atkritumu konteineriem.

4. studija

Ceturtā studija

Vai Latvijā zinām par pasaulē popularitāti guvušu palīgā saucienu?

Īpašs SOS žests – kad to lieto un vai Latvijā policija to atpazīst?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sociālo tīklu platformā “TikTok” kļuvis populārs SOS žests ziņošanai par draudošām briesmām. Šo palīdzības signālu izveidojis Kanādas Sieviešu fonds pandēmijas laikā, kad sākusi pieaugt vardarbība mājās, un tas guvis popularitāti pasaulē gan digitālajā vidē, gan reālajā dzīvē. Latvijā policija nav novērojusi, ka iedzīvotāji izmantotu šādus žestus, lai ziņotu par apdraudējumu.

Kas ir SOS žests?

SOS žests radies nesen Kanādā. Palīdzības signālu izveidojis Kanādas Sieviešu fonds, jo pandēmijas izolācijas dēļ pieaugusi vardarbība mājās, tādēļ bijusi kritiska nepieciešamība izveidot neuzkrītošu palīdzības saucienu, ko var ērti izmantot attālinātās saziņas laikā. Un nu tas guvis popularitāti arī reālajā dzīvē.

Kanādas Sieviešu fonda pārstāve Ellena Mūrhausa pastāstīja: “Pagājušajā gadā mēs novērojām, ka pieaug vardarbības risks, cilvēkiem ilgstoši atrodoties savās mājsaimniecībās. Fonds gribēja kaut ko darīt lietas labā. Viņi strādāja kopā ar vietējiem ekspertiem, kā rezultātā izveidoja šo signālu. Tobrīd tas tika skatīts kā vēl viens rīks cīņā pret vardarbību, kas, protams, neaizstāj, piemēram, patvērumu, bet ko cilvēki var izmantot nepieciešamības gadījumā, jo īpaši šajā digitālajā laikmetā.”

Fondā neviens nevarēja pat iedomāties, ka signāls gūs popularitāti pasaulē, turklāt pat ārpus digitālās vides.

“Nekad nevar zināt, kā tas izveidosies un kā cilvēki to pielietos, bet tajā arī slēpjas tas skaistums. Jo īpaši sarežģītās situācijās, kad tas var tiešām glābt dzīvību. Sākotnēji tas bija domāts lietošanai tiešsaistē internetā. Bet tas izrādījās ar daudz lielāku spēku un ietekmi, cilvēki to vēlējās lietot arī jebkādos citos apstākļos. Pavisam nesen ASV jauna sieviete, kura tika nolaupīta, rādīja signālu no sava auto. Kāds cits to atpazina, ziņoja policijai, un sievieti izglāba,” zināja stāstīt Mūrhausa.

Policija ASV, kas sievieti izglāba, sākotnēji nemaz nezināja par šo signālu, tomēr atzina, ka tas ir vissvarīgākais palīdzības signāls, kādu viņi jebkad bija redzējuši. Tādēļ tas tikšot popularizēts vēl vairāk.

Vai SOS žestu lieto Latvijā?

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis norādīja, ka neesot zināma neviena situācija, kad ar policiju kāds būtu sazinājies zīmju valodā vai kādiem vispārpieņemtiem žestiem.

“Taču jebkurā gadījumā ir jāsaka, ka policistam, saskaroties ar jebkuru iedzīvotāju, tas uzdevums ir mēģināt saprast, vai šajā gadījumā ir nepieciešama palīdzība vai nav. Policistam ir jāspēj nolasīt ķermeņa valodu,” uzsvēra Sadovskis.

Sadovskis pieļāva, ka daļa policistu, kuri izmanto “TikTok”, spētu šādu populāru žestu arī atpazīt dzīvē, taču praktiskajās apmācībās tas pagaidām neesot iekļauts.

Viena no iespējām, kā vēl diskrēti ziņot policijai, ir mobilā aplikācija. “Tādas sarežģītākās situācijas, kurās cilvēks var nonākt, ir tās, kurās pārkāpējs atrodas viņam blakus, attiecīgi, viņš nevar tajā brīdī, skaļi runājot pa telefonu, informēt policiju. Tieši tādēļ, piemēram, Rīgas pašvaldības policijai ir mobilā lietotne, kur attiecīgi iedzīvotājs var iesūtīt ziņojumu rakstiski, var pievienot foto vai video ziņojumam. Un no tā jau policijai bieži vien ir pietiekami daudz informācijas, lai varētu reaģēt,” skaidroja Sadovskis.  

Visbiežāk šādu mobilās lietotnes iespēju izmantojot cilvēki sabiedriskajā transportā, taču to lietojot arī bērni, kuri ģimenē piedzīvo vardarbību. Vēl viens veids, kā cilvēks var sazināties ar policiju netiešā veidā, ir paziņot par draudīgu situāciju tuvam draugam, radiniekam vai darba kolēģim.

Sadovskis pieļāva, ka nākotnē īpaši SOS žesti varētu būt vispārpieņemti arī policijas apmācībās un ikdienas darbā, jo “laiks iet uz priekšu – gan komunikācija, gan arī policija attīstās”.

Viens no iemesliem, kādēļ, piemēram, ASV šāds SOS žests ir kļuvis plaši zināms, varētu būt izteiktais dzīvesveids privātmājās, kad kaimiņi nevar pat nojaust, ka blakus kādam nepieciešama palīdzība. Savukārt Latvijā liela daļa cilvēku dzīvo daudzdzīvokļu mājās, un bieži vien tieši kaimiņi ir tie, kas izsauc policiju, izdzirdot strīdus vai nojaušot par vardarbību, norādīja pašvaldības policijā.

Tomēr, iespējams, arī Latvijā šo signālu būtu vērts apgūt jau bērnudārzos un skolās, lai nepieciešamības gadījumā to izmantotu un arī atpazītu. Bet, lai par šo SOS signālu uzzinātu plašāka sabiedrība, būtu nepieciešama informējoša kampaņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti