„Ir noteikts maksimālais limits no kura apmaksā 23% attaisnotos izdevumus. Šajos 215 eiro, kas ir limits, ietilpst medicīnas pakalpojumi, kas ir ārsta apmeklējumi un tamlīdzīgas lietas, izglītība, arī interešu izglītība, kas ir bērnu pulciņi,” klāsta Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.
Ierobežojumu nav zobārstniecības, protezēšanas un plānveida operāciju izdevumiem, no kuriem tiek atmaksāti 23% neatkarīgi no iesniegtās summas. Lai saņemtu attaisnotos izdevumus, ir jāaizpilda ienākumu deklarācija. Vislabāk to būtu darīt elektroniski VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, nevis papīra formā, stāvot garās rindās.
„To var izdarīt pāris minūtēs,” iedrošina VID Nodokļu pārvaldes Informācijas sistēmu atbalsta daļas pārstāvis Sergejs Ņikitjuks. „Visa informācija jau ir gada ienākuma deklarācijā automātiski, lietotājam tikai jāpievieno attaisnoto izdevumu dokumenti,” viņš klāsta.
Visērtāk VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā Latvijas iedzīvotāji var autorizēties ar internetbankas starpniecību. Pirmais, kas ir jādara, jāieskenē vai jānofotografē čeki par medicīnas pakalpojumiem vai izglītību. „Lietotājs „ielogojas” sistēmā, spiež uz sadaļu „attaisnoto izdevumu dokumenti”. Lietotājs izvēlas „pārlūkot”, izvēlas ieskenēto čeku un spiež pievienot jaunu dokumentu. Šeit parādās čeks,” viņš skaidro.
Atliek ievadīt visu prasīto informāciju par čeku.
Čekus var pievienot visa gada laikā, kad visi ir ievadīti, tad jāatver "Gada ienākumu deklarācija". „Spiežam šeit augšā – sagatavot. Parādīsies 2016. gads,” turpina Ņikitjuks.
Pēc tam ir jāatbild uz dažiem jautājumiem un jāspiež „sagatavot deklarāciju”. „Visa informācija, kas ir VID par ienākumu gūšanu, būs D1 pielikumā un, ja es vēlos pievienot attaisnoto izdevumu dokumentus, tad tie būs D4 lapā,” bilst VID pārstāvis.
Pēc tam atliek tikai iesniegt deklarāciju.
Ziņots, ka no 1.marta iedzīvotāji, kuriem ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamie ienākumi pagājušajā gadā nepārsniedza 12 000 eiro, pirmo reizi var iesniegt deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto nodokli.
Gada diferencētais neapliekamais minimums Latvijā ir ieviests kopš 2016.gada 1.janvāra, un tagad neapliekamais minimums ir atkarīgs no nodokļa maksātāja kopējā gada ienākumu apmēra.
Iedzīvotāji, kuri 2016.gadā pelnījuši darba algu līdz 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, var atgūt nodokļa pārmaksu.