4. studija

Vai ģimenei, kura pēc radinieces nāves pieņēmusi viņas bērnus, nepienākas finansiāls atbalsts?

4. studija

Kāpēc "Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotā mājā pēkšņi pazuda siltums?

Kāpēc Vecliepājas poliklīnikā ir izbūvēts, taču ilgstoši nedarbojas lifts?

«Gadsimta projekts». Vecliepājas poliklīnikā moderns lifts ir, bet lietot to nevar

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vecliepājas primārās veselības aprūpes centra pacienti noraizējušies – medicīnas iestādē jau vairākus gadus izbūvēts lifts, taču cilvēkiem tas nav pieejams. Seniori, cilvēki ar īpašām vajadzībām un kustību traucējumiem spiesti pie ārstiem kāpt vairākus stāvus pa kāpnēm, taču ne visiem tas ir par spēkam. Arī medicīnas iestādes pārstāvji sašutuši par situāciju, kas radusies projekta kļūmes dēļ, un lifta izbūvi iesaukuši par "gadsimta projektu", vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Kāpnes kā ceļš uz Everestu

Vecliepājas primārās veselības aprūpes centra speciālistus ik mēnesi apmeklē vismaz 10 tūkstoš cilvēku. Ēkā ārstu kabineti un telpas dažādām medicīniskajām manipulācijām izvietotas trīs stāvos. Un tikai pirmais stāvs ir pielāgots cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Seniores Irēnas Ādamsones ģimenes ārsts pieņem trešajā stāvā. "Man ir redzes invaliditāte, otrā grupa man ir iedota uz visu atlikušo mūžu," viņa sacīja. Kundze nevar saskatīt visu apkārtnē notiekošo, bet pie ārsta jātiek. Tas nozīmē kāpšanu uz ēkas trešo stāvu.

"Gāju pie ģimenes ārsta, un man pa priekšu sāka kāpt viens vecāks kungs ar nūjiņu. Lēni, lēni, bet viņš kāpa. Nu, es pagāju viņam garām, uzkāpu pusstāvu, otro stāvu un tad es otrā stāva pusstāvā uz trešo stāvu atpūtos. Vēl viņš nebija [tik tālu] ticis. Tad es pasēdēju kādas piecas minūtes, kāpu augšā, apsēdos pie daktera durvīm, vēl tas kungs nebija uzkāpis. Pagāja tāds brītiņš, kad viņš parādījās kāpņu galā," stāstīja seniore.

Irēnas kundzei pievarēt kāpnes līdz ārsta kabinetam spēka vēl pietiek, bet citiem cilvēkiem, it īpaši ar kustību traucējumiem, tas ir nopietns pārbaudījums. Gluži kā došanās Everesta smailē.

Nikolajs Mikālovs, kuram kāpņu pievarēšana ir nopietns pārbaudījums, raidījumam atzina: "Tās ir lielas mokas. Uz šodienu es arī tāpat ar kruķiem, cik es varu, tik eju. Aizvakar es ar gāju, un es kritu atkal uz tām trepēm. Netiku augšā un es atgriezos atpakaļ mājās. Stāvas tās trepes. Tur ir divas trepes, vienas vispār... Pa tām koka trepēm es nevarēju uziet, uztaisīja jaunas trepes. Tās ir slīpākas, un viņas tik glumas, nav kur pieķerties un neklausa kājas vairs."

Arī mediķi un vadība vīlušies

Medicīnas iestādē jau kopš pagājušā gadsimta plānojuši ierīkot liftu. Beidzot atrasts finansējums, notikuši būvniecības darbi un arī pati lifta kabīne iemontēta, taču senioru cerība – ērti, bez piepūles nonākt ārsta kabinetā – tā arī nav piepildījusies. Lifts ir, bet tas nedarbojas.

Arī mediķi un administrācija pauž vilšanos un neslēpj, ka iestādē lifta būvniecību dēvējot par "gadsimta projektu". Pateicoties pašvaldības un ziedotāju atbalstam, lifta vajadzībām iztērēti jau vairāk nekā 160 tūkstoši eiro, taču pārvietoties ar to joprojām nedrīkst.

SIA "Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrs" saimniecības daļas vadītājs Raimonds Buncis norādīja: "Lifta kabīne ir moderna, visas pogas aprīkotas ar braila rakstu un ir audio iekārta, kas paziņo, kurā stāvā lifts ir apstājies." Tomēr ar liftu braukt nevar.

"Mēs varam tikai atvērt un parādīt, ka lifts kā tāds šeit fiziski atrodas,"

sacīja Buncis.

Lai ierīkotu liftu kultūrvēsturiskajā ēkā, atsevišķi projektēta piebūve, skaidroja veselības aprūpes centrā. Dokumentu mape, kurā apkopota visa informācija saistībā ar šo pacēlāju, sver jau vairākus kilogramus.

Saimniecības daļas vadītājs paskaidroja: "Lifts būtu jau sen braukājis, ja viņam nebūtu pieļautas projektēšanas kļūdas, kuras apstiprināja ekspertīze. Būvnieki būvēja pēc esošā projekta, lai gan viņu pienākums bija parādīt, ka ir nepareizs projekts, un mums vajadzēja iejaukties, lai to labotu. Būvnieks to nedarīja un uzbūvēja pēc esošā projekta, kurš radīja vienu lielu pamatkļūdu – jumta tecēšanu. Jumts tek jebkurā lietus laikā un tek uz kabīnes. Mēs tādu pieņemt nevaram un nedrīkstam. Ūdenī elektronika un elektroiekārtas nevar atrasties."

Savukārt SIA "Vecliepājas primārās veselības aprūpes centrs" valdes locekle Violeta Celma vēstīja: "Lifts pēc būtības strādā, bet neatbilst tehniskajam aprīkojumam, sakārtotībai. Es negribu sliktus vārdus teikt, nezinu, es baidos to teikt… lai nebūtu ļauns iznākums. Tas nav vajadzīgs, līdz ar to mēs to projektu neparakstām."

Termiņš lifta nodošanai ekspluatācijā beigsies šī gada 1. augustā. Pagaidām cilvēkiem, kuri saviem spēkiem nevar uzkāpt pie ārsta, tiek piedāvāts konsultāciju saņemt ēkas pirmajā stāvā, kur par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir padomāts. Šāda vizīte iespējama, iepriekš piezvanot.

Veselības aprūpes centrā uzsver, ka kļūmes lifta izbūves procesā, iespējams, tiks aktualizētas arī tiesas ceļā un ka būvniekam par nolaidību, kas patlaban sagādā neērtības kā iestādes darbiniekiem, tā pacientiem, būs jāatbild.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti