Sadaļas Sadaļas

Rīta Panorāma

Iznācis jauns džeza albums «Reflections». Saruna ar Denisu Paškeviču

Rīta Panorāma

Saruna ar LTV laika ziņu redaktoru Tomu Brici

Pensiju trešais līmenis

FKTK pārstāve: Trešajā finanšu līmenī izdevīgi ieguldīt finanšu krīžu laikā

Trešais pensiju līmenis ir ikviena cilvēka brīvprātīga izvēle. Turklāt vērts paturēt prātā, ka krīzes laikā ieguldītās iemaksas dos vislielāko peļņu brīdī, kad ieguldījumu plāni atkal sāks strādāt ar plusu, – līdzīgi kā akciju tirgū, norādīja FKTK Apdrošināšanas un pensiju uzraudzības departamenta direktore Evija Dundure.

Pensija jāsāk plānot laikus

"Pensijas plānošana nav darbība, kas jāsāk darīt 50+ gados. Pensija ir jāplāno jau 20 gados, jo tad to var izdarīt ar ļoti maziem ieguldījumiem un sasniegt ļoti labu rezultātu," norādīja Evija Dundure.

Pirmais un otrais pensiju līmenis nodrošina, ka cilvēks pensijā saņems aptuveni pusi no savas darba algas.

Ja šī summa šķiet pārāk maza, tad ir iespēja papildus naudu ieguldīt trešajā pensiju līmenī. Jo vairāk tiks iemaksāts, jo lielāka būs nākotnes pensija.

"Ja iemaksas pirmajā un otrajā līmenī tiek regulētas valstiski, tad trešais līmenis ir mūsu brīva izvēle. Tā ir mūsu personīga iniciatīva un personīga iespēja veidot uzkrājumus pensijai. Ja jaunietis savos 20 gados sāk atlicināt 80 eiro ik mēnesi trešajam pensiju līmenim, tad pie ļoti pieticīgiem ienesīgumiem apmēram 2% apmērā vidēji gadā var 40 gados sakrāt 300 eiro ikmēneša pensijas apmēru," sacīja Evija Dundure.

Pirms ieguldīšanas vērts papētīt fondu ienesīgumu

Latvijā ir seši privātie pensiju fondi un tikpat dzīvības apdrošināšanas sabiedrību, kas piedāvā iespēju ieguldīt savus brīvos līdzekļus trešajā līmenī. Izvēloties fonda pārvaldnieku un ieguldījumu plānu, ir vērts portālā manapensija.lv aplūkot šo fondu ienesīgumu pagātnē, un te runa ir nevis par mēnešiem, bet par gadiem.

"Vajadzētu salīdzināt ienesīgumu un to, kā šie fondi tiek pārraudzīti. Kāds ir riska samērs, kāds ir riska sadalījums. Būtībā divas lietas – risks un ienesīgums," pauda Evija Dundure.

Finanšu krīzes pensiju ieguldījumiem ir izdevīgas

Uz trešo pensiju līmeni attiecas tas pats ieteikums, kas uz otro līmeni.

Izdevīgi esot naudu ieguldīt tieši dažādu finanšu krīžu laikā.

"Krīzēs otrā līmeņa dalībniekam izskatās, ka kapitāls slīd uz leju, bet tieši krīzes laikā ieguldītās iemaksas brīdī, kad ieguldījumu plāni atkal sāks strādāt ar plusu, dos vislielāko peļņu. Līdzīgi kā akciju tirgū: par zemāku cenu nopērk, par dārgāku cenu pārdod," teica VSAA Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele.

Vēl jāatceras, ka no ieguldītās summas trešajā pensiju līmenī nākamajā gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir iespējams atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šo summu atkal no jauna var ieguldīt 3. līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt