4. studija

Atceramies Rumbulas baisos notikumus

4. studija

Reportāža no pirmā lidojuma ar Bombardier CS 300

Kāpēc Sadales tīkli pamestām mājām maina elektrokabeļus?

Elektrību pieslēdz mājām, kur neviens nedzīvo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šovasar Latgalē uzņēmums „Sadales tīkls” bija uzsācis elektrolīniju atjaunošanu, tomēr ne visās mājās, kur elektrība būs pieejama, kāds vēl dzīvo.

To, ka iedzīvotāju palicis maz, apstiprina Krāslavas novada Robežniekos strādājošā Vija. „Te ir daudz pamestu māju. Daudz,” viņa apliecina. Daži esot devušies dzīvot pansionātā, citi miruši, bet vēl citi dzīvo citur.

Arī Lidija apliecina, ka dzīvo viena. „Es tagad dzīvoju viena, jo man dēls nomira – viņam bija 50 gadu,” norāda Lidija.

Tādējādi Krāslavas novadā daudzās mājās nav iedzīvotāju, toties ir elektrība. To novērojis Aivars, kurš par šādu nejēdzību ir izbrīnīts.

„Bieži braukāju pa Latviju, un esmu ievērojis: stāv tukšas, pamestas mājas, bet tajā ir ievilkta elektrība,” pauž Aivars.

Arī Robežniekos ir māja, kur, kā apgalvo vietējie, jau vairāk nekā 10 gadus neviens nedzīvo, taču nule kā ievilkti jauni elektrības kabeļi. „Sadales eletrotīkls noveco. Mēs atjaunojam objektus visā Latvijā, un mēs objektus atjaunojam pēc stingri izvēlētiem kritērijiem, un praktiski tās vietas, kur mēs investējam savus līdzekļus tīkla atjaunošanā, primāri izriet no objekta svarīguma: cik viņš ir novecojis, cik daudz šajā tīklā ir bojājumu; (..) vienmēr saraksta augšgalā ir tie, kuri ir vissliktākā stāvoklī, kurus visātrāk nepieciešams atjaunot,” skaidro AS „Sadales tīkls” attīstības direktors Rolands Lūsveris.

Viņš norāda, ja redzams, ka namā neviens nedzīvo vai māja jau ir sagruvusi, bet līgums ir noslēgts, tad klientiem – mājas īpašniekiem tiek taujāts, vai viņi vēlas līguma pagarināšanu.

Elektrības rēķinu veido vairākas sadaļas: apmaksājamā summa par patērēto elektroenerģijas daudzumu, sadales un pārvades uzturēšanas izmaksas, kas ir AS „Sadales tīkla” pārziņā, kā arī OIK jeb obligātā iepirkuma komponente un pievienotās vērtības nodoklis

Līdz ar to jaunā tarifu struktūra ir viens no veidiem, kā panākt, lai mājsaimniecības, kas elektroenerģiju nepatērē, atteiktos no pieslēguma. Pretējā gadījumā izveidojas situācija, ka klientiem jāmaksā par tīkla uzturēšanu, lai gan elektrību netērē. Kopā AS „Sadales tīkls” nodrošina elektroapgādi vairāk nekā 1,1 miljonam objektu, no kuriem aptuveni 120 000 ir tā dēvētie „nulles” vai ļoti zema patēriņa pieslēgumi.

Arī Robežniekos vērienīgi pārbūves darbi ir veikti ēkām, kur elektrību neviens vairs nepatērē. AS „Sadales tīkls” skaidro, ka elektrību pamestajās ēkās nodrošina tarifa finansējums, kas nepieciešams tīkla atjaunošanai, rekonstrukcijai un atjaunošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti