Kā labāk dzīvot

Ģimenes hiperholesterinēmija. Kāpēc šī slimība Latvijā skaitās reti sastopama?

Kā labāk dzīvot

Negadījumos uz dzelzceļa cietušo un bojāgājušo cilvēku skaits Latvijā samazinās

Pirkt jauno vai remontēt veco tehniku: kā labāk taupīt energoresursus

Eksperti: Veca ledusskapja nomaiņa augstās elektrības cenas laikā var ātri atmaksāties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja ledusskapis vai kāda cita sadzīves tehnikas iekārta ir vismaz 15, 20 gadus veca, lielākoties tās nomaiņa pret jaunu, energoefektīvāku iekārtu atmaksāsies, taču katra situācija ir individuāla, tāpēc pirms tam nepieciešami rūpīgi aprēķini, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra "Latvenergo" "Elektrum" Energoefektivitātes centra pārstāve Anna Luīze Blodone.

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā saziņas un sadzīves tehnikas iekārtas mēs mainām ātrāk, nekā tās noveco fiziski, taču, iespējams, šis gads būs izņēmums, jo taupības nolūkos cilvēki savus kārotos pirkumus var atlikt uz vēlāku laiku. Vai arī tieši pretēji – pēc rūpīgi veiktiem aprēķiniem var nākties secināt, ka pienācis īstais brīdis vecas tehnikas nomaiņai pret energoefektīvāku.

"Katrs klients ir individuāls, katra sadzīves tehnika ir individuāla, bet, ja mums ir 20 gadus vecs ledusskapis, diemžēl tas patērēs stipri vairāk, nekā vajadzētu.

Tajā brīdī ir izdevīgi nomainīt, bet, ja mums ir piecus gadus vecs ledusskapis, noteikti to nevajag mainīt, jo tas neatmaksāsies. Šī brīža cenas arī iekārtām ir augstākas," skaidroja Blodone. 

Taupām elektrību! Ko atstāt rozetē, ko – raut ārā?

Rakstu lasi šeit

Viņa atgādināja, ka visefektīvāk elektroenerģiju taupīt iespējams, mainot savus paradumus, taču ļoti vecām sadzīves tehnikas iekārtām būtu vērtīgi izmērīt to patēriņu un salīdzināt ar tirgū esošajām. 

"Ir pierādīts, ka šobrīd jauns G klases ledusskapis pret A klases patērēs divas vai trīs reizes vairāk, kā nu kurš. Tas nozīmē, ka, iespējams, jūsu vecais [ledusskapis] patērē vēl vairāk. Tajā brīdī tomēr varbūt būs izdevīgāk to nomainīt pret jaunu, bet visur ir jārēķina un jāskatās," Blodone uzsvēra. 

Energouzņēmuma "Enefit" privāto klientu segmenta vadītājs Mārtiņš Vancāns vērtēja, ka šobrīd, ņemot vērā šī brīža elektrības cenas un to, ka, piemēram, ledusskapis darbojas visu laiku, jaunas ierīces atmaksāšanās varētu notikt diezgan ātri,

taču pirms steigties notikumiem pa priekšu obligāti jāveic aprēķini. 

Pirmkārt, būtu jāsaprot, cik patērē esošais ledusskapis, – to var izdarīt ar jaudas mērītāju, taču, ja tāds nav pieejams, palīgā var nākt viedo skaitītāju rādījumi. 

"Gandrīz visiem mājās ir viedie skaitītāji, līdz ar ko patēriņu varam skatīties ik stundas griezumā. To ērti var darīt gan tirgotāju aplikācijās, gan pašapkalpošanās vietnēs par iepriekšējo dienu. Ledusskapis visdrīzāk ir vienīgā iekārta, kas strādā pa nakti, līdz ar ko mēs varam diezgan viegli pateikt šī ledusskapja patēriņu," ieteica Vancāns. 

Savukārt, pērkot jaunu iekārtu, katram modelim pie energomarķējuma ir norādīts, kāds ir vidējais patēriņš. Pārvēršot esošo un jauno iekārtu patēriņus eiro, iespējams saprast, kāds būs reālais ieguvums mēnesī. 

Vancāns piebilda, ka, iegādājoties jaunu sadzīves tehniku, parasti lēmums izvēlēties augstākas energoklases tehniku ilgtermiņā atmaksājas. 

"Starp A un G klasi ietaupījums ir acīmredzams, bet vienlaikus ir arī diezgan būtiska cenas starpība, tāpēc ir jāpaskatās, kāda ir tā starpība starp vienas un otras klases iekārtu. Ilgtermiņā parasti augstākas klases iekārtas atmaksājas. Parasti tās ir arī mūsdienīgākas, ar lielāku funkcionalitāti, tāpēc parasti tas ir labs, racionāls lēmums, – izvēlēties augstākas klases tehniku," viņš skaidroja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti