Panorāma

Katrs desmitais pārslimojušais var just kovida sekas

Panorāma

Paldiskos izbūvētās LNG infrastruktūras nākotne – neskaidra

Alokatori – motivācija, lai taupītu siltumu?

Eksperti: Alokatori var motivēt taupīt siltumu, bet tam der arī termometrs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Augot energoresursu cenām, iedzīvotāji meklē veidus, kā taupīt siltumenerģiju un līdz ar to arī naudu. Pēdējā laikā bieži tiek piesaukti alokatori jeb individuālie siltuma sadalītāji kā iespēja ietaupīt. Taču eksperti norāda, ka šis rīks drīzāk motivē taupīt, nevis ietaupa enerģiju pats par sevi.

Iestājoties vēsākam laikam un arvien augot siltumenerģijas cenām, iedzīvotāji steidzīgi domā, kā ietaupīt naudu un vienlaikus nenosalt. Pēdējā laikā publiski bieži tiek apspriesti individuālie siltuma sadalītāji jeb alokatori kā iespēja ietaupīt. Patiesībā šīs ierīces neko nedala, bet mēra un salīdzina to, kurš patērē vairāk un kurš mazāk siltuma.   

AS "Rīgas siltums" mācību centra vadītājs Valdis Vāravs skaidroja: "Galvenais visā šajā procesā tomēr ir iespēja regulēt. Ja mums ir iespēja nodrošināt regulēt siltumenerģijas patēriņu telpā, tad mēs varam izmantot alokatorus un salīdzināt, kurš vairāk strādā ar regulatoriem, kurš ir energoefektīvāks iedzīvotājs un kurš mazāku vērību pievērš šīm energoefektivitātes lietām mājās." 

Uzstādīt alokatorus, kuri siltumu nedala, bez termoregulatoriem, kuri ļauj mainīt apkures jaudu, jēgas nav.

Turklāt, lai būtu efekts, siltuma sadalītāji jāuzstāda uz katra mājas radiatora.

Par to – tāpat kā par mājas siltināšanu – jāvienojas dzīvokļu īpašniekiem. Taču pastāv viedoklis, ka infrastruktūra šīm ierīcēm vienkārši nav pietiekami gatava.   

SIA "Selectum home" valdes loceklis Valters Balakleitis norādīja: "Ja mēs skatāmies uz ēku, kurai nav siltināta neviena siena, ne bēniņi, ne pagrabs, tad sanāk, ka no alokatoriem ieguvēji ir tikai centrālie dzīvokļi, kas ir pa vidu. Tie, kas ir visapkārt pa malām, viņi maksās stipri vairāk tikai tāpēc, ka viņiem ir jāsasilda dzīvoklis vēl papildus tāpēc, ka viņiem nāk ārējais aukstums. Iekšējie dzīvokļi sildās vēl papildus no apkārtējiem dzīvokļiem."

Līdz ar to eksperti ir vienisprātis, ka alokatori drīzāk veido taupīšanas paradumu. Tikpat labi to var aizvietot ar termometru.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Siltuma inženierijas un tehnoloģijas katedras asociētais profesors Aleksandrs Zajacs pauda: "Arī vienkārši nopērkot termometru, uzliekot sev plauktā dzīvoklī istabā un sekojot līdzi tai temperatūrai, līdz ar to mainot radiatora iestatījumus, aizskrūvējot viņu tad, kad temperatūra ir par augstu un pa nakti viņu varētu pievērt ciet, – tad tas arī dos to ietaupījumu. Nav obligāti jāveido kaut kāda sarežģīta sistēma."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti