4. studija

Kas notika ar 32 suņiem, kuri mitinājās Rīgā, Kalnciema ielā?

4. studija

Kādus kukaiņus Eiropas Savienībā tagad drīkst pievienot pārtikas produktiem?

Kāpēc apkures sezonas vidū tika nojaukti malkas šķūnīši?

Dzīvokļu nama iemītniece Rīgā sašutusi – ziemas vidū pēkšņi nojauc malkas šķūnīšus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bruņinieku ielā Rīgā ziemas spelgonī pēkšņi ieradušies strādnieki, kuri sāka jaukt šķūnīšus, lai gan daļa no tiem izmantota malkas uzglabāšanai. Rīgā ir vēl ne mazums daudzstāvu namu, kas nav pieslēgti centrālajai apkurei, tāpēc tādi šķūnīši ir ļoti nepieciešami. Kā Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" skaidroja apsaimniekotāji, nama iedzīvotāju vairākums atbalstīja šķūnīšu nojaukšanu, turklāt tāda ir realitāte – šis nav vienīgais nams, kurā aizvien apkurei vajadzīga malka, bet nav, kur to uzglabāt.

Bruņinieku ielas 93A pagalmā agrāk bija pilns ar šķūnīšiem – katram dzīvoklim savs šķūnītis, kur uzglabāt malku vai citas saimniecības lietas, bet nu tie nojaukti.

Vai tas bija saskaņoti?

Mājas iedzīvotāja Vēsma Albrehta sacīja: "Iebrauca mašīna ar strādniekiem bomžiem un ar laužņiem sāka jaukt nost. Mēs izskrējām ārā – kas par lietu, jo bez brīdinājuma, ziemas laikā, kad tieši aukstums bija, viņi sāka lauzt tos šķūnīšus. Es piegāju klāt un izsaucu policiju."

Viņa skaidroja, ka katram nama dzīvoklim bija savs šķūnītis, kur uzglabāja velosipēdus, ratiņus, citi – arī malku. "Man bija visvairāk malkas, pilns šķūnītis kā uz ziemu," viņa sacīja.

Darbu veicējs, kas nodrošināja šķūnīšu demontāžu, skaidrojis, ka apsaimniekotājs ir devis rīkojumu veikt šos darbus. Turklāt dzīvokļu īpašnieku vairākums bijis par šķūnīšu nojaukšanu.

"2021. gada decembrī esot bijusi sapulce, kur ir piedalījies 51% iedzīvotāju un ir parakstījušies. Bet kur ir paraksti? 51% cilvēku esot nobalsojuši par nojaukšanu, bet kas ir tie cilvēki? Nav ziņas nekādas, protokola nekāda," sašutusi ir kundze.

Tomēr apsaimniekotājs vēlreiz uzsvēris, ka mājas kopības vairākums ir pieņēmis lēmumu par šķūnīšu demontāžu.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāve Una Grenevica norādīja: "Lēmumi, kas saistīti ar šķūnīšu nojaukšanu, darbu veicēju, kā arī darbu laika grafiku ir dzīvokļu īpašnieku kopības pašu iniciēti lēmumi. Pirms gada dzīvokļu īpašnieki paši pēc savas iniciatīvas ir pieņēmuši kopības lēmumu par šķūņu nojaukšanu un noslēguši trīspusējo līgumu ar uzņēmumu, kas šos darbus veiks, kā arī raduši tam finanšu resursus. Pēc mums pieejamās informācijas, mājā ir dzīvokļi gan ar gāzes apkuri, gan ar malkas apkuri, malka tiek glabāta ēkas pagrabā."

Savukārt Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks Ervīns Straupe teica: "Jebkurš pārvaldnieks savā nodabā bez iedzīvotāju pilnvarojuma nekādu naudiņu nekur un nekam nevar piešķirt. Naudu viņš var piešķirt tikai un vienīgi, apmaksājot kaut kādu pakalpojumu, par ko ir pieņemts konkrēts lēmums."

Proti, nav iespējams bez dzīvokļu īpašnieku vairākuma pieņemt lēmumu šķūnīšus nojaukt un izdevumus segt no mājas uzkrājuma.

"Jebkuru lēmumu mēs pieņemam ar vairākumu. Attiecīgi, ja vairākums ir nolēmis, tad tādas darbības tiek veiktas. Tā noteikti nebūs ne pirmā, ne pēdējā māja, kur nav atsevišķu šķūnīšu, kur glabāt malku. Tādu situāciju ir pietiekami daudz tajās mājās, kur ir malkas apkure," sacīja Straupe.

Kā norādīja apsaimniekotājs, darbu izpildi koordinēja mājas pilnvarotās personas. Izrādās, daļā dzīvokļu ir gāzes apkure, tāpēc šo dzīvokļu īpašniekiem šķūnīši, protams, nav tik svarīgi.

Kā alternatīvu, kur glabāt malku, dzīvokļu īpašniekiem piedāvāja pagrabu un solījās to arī iztīrīt, bet iztīrīts nekas nav, turklāt telpas nav parocīgas, lai katru dienu ietu pakaļ kurināmajam.

Tagad šajā Bruņinieku ielas namā ir jāpieņem lēmums par to, ko darīt ar pagrabu un vai mājas kopība ir ar mieru veikt uzkrājumus vai arī tērēt jau esošos pagraba savešanai kārtībā.

Kur glabāt malku?

Viena pagaidu telpa viena dzīvokļa īpašniecei ir atrasta, tiesa gan, tikai līdz pavasarim, jo pēc tam šķūnīti ir plānots nojaukt, bet jautājums, kur pēc tam glabāt malku?

Rīgā daudziem, kuriem ir malkas apkure, ļoti aktuāls ir šķūnīšu jautājums. Kas jāņem vērā un kā rīkoties, lai varētu vienoties par šķūnīšu izbūvi, un kādos gadījumos uz šķūnīti nevar cerēt?

Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks skaidroja, ka ir vairāki varianti. "Sāksim ar pirmo – šķūnītis ir, bet tas ir sliktā stāvoklī, vai arī ir vairāki šķūnīši, tad iedzīvotāji kopības sapulcē nolemj šķūnīšus nojaukt un, piemēram, atrast tam finansējumu un būvēt no jauna – tas ir pirmais. Otrs variants – ir zeme, bet nepieder pašiem mājas iedzīvotājiem, šķūnīšu nav, bet nolemj, ka grib to šķūnīti būvēt, tad tajā brīdī viņiem ir jāiet vienoties ar konkrēto zemes īpašnieku par šķūnīšu uzbūvēšanu, par atļauju uzlikt uz šī zemes īpašnieka zemes šķūnīšus. Trešais variants, piemēram, Rīgas pilsētas centrs, vēl aizvien ir malkas apkure un zemes nav piegulošās (..) tā zeme tiek no kāda nomāta, zemes nepietiek, un šķūnīšus fiziski uzcelt tur nevar, tad jāsaka, ka vienīgais reālais variants ir šo malku glabāt dzīvoklī un pa druskai pievest klāt pēc nepieciešamības."

Ar briketēm situācija ir vienkāršāka, jo tās var ienest un nolikt kaut kur dzīvoklī. Grūtāk ir ar malku, kas jāžāvē, ja vien par lielāku summu to neiegādājas jau sausu un saliktu maisos. Par uzglabāšanu ikviens dzīvokļa īpašnieks ir tiesīgs iniciēt jebkuru jautājumu un virzīt tā pieņemšanu, galvenais ir panākt, lai kopīpašnieku vairākums spēj par to vienoties.

"Kāpņu telpā mēs nevaram turēt, tāpēc ka tas ir saistībā ar ugunsdrošības noteikumiem, un es neieteiktu to darīt arī pagrabā, jo it sevišķi, ja daļai mājas ir savādāka siltumapgāde, daļai mājas nav, tad tas viss ir saistīts ar ugunsdrošību," sacīja Straupe.

Sarežģītāk vienoties par šķūnīšu izbūvi būs gadījumos, ja malkas apkure ir tikai daļā mājas, taču tad kā risinājums ir vienošanās, ka šķūnīšu būvniecības izmaksas sedz tikai to dzīvokļu īpašnieki, kuriem tie ir nepieciešami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti