4. studija

Vai Rīgas pašvaldība nolēmusi pielikt punktu velosportam Mārupītes krastos?

4. studija

Kādēļ pēc klienta lūguma viņam dzīvoklī atslēdza nevis gāzi, bet gan elektrību?

Kad Liepājā, Dzintaru ielā noslēgsies gandrīz pusotru miljonu eiro dārgā renovācija?

Dzīve būvobjektā. Kāpēc Liepājā ilgstoši nespēj pabeigt mājas renovācijas darbus

Energoefektivitātes veicināšanas darbi daudzdzīvokļu namos ar laiku atmaksājas, jo pēc renovācijas ēkās ievērojami samazinās siltuma un elektroenerģijas patēriņš. Taču Liepājā, Dzintaru ielā, ir nams, kura iedzīvotāji renovācijas beigas gaida jau vairāk nekā četrus gadus. Liepājnieki vērsās Latvijas Televīzijas raidījumā "4. studija", jo ir bezspēcīgi un izmisuši – uzņēmēji un strādnieki mainās, bet darbi stāv uz vietas. Tikmēr 104 dzīvokļos ilgstoši vairs neiespīd saule, ir noņemtas lodžijas, kas apdraud iedzīvotāju dzīvību, un – pienācis jau pirmais rēķins, kurā jāsāk atmaksāt renovācijas darbiem paņemtais kredīts.

Iesaistoties energoefektivitātes paaugstināšanas darbos, Dzintaru ielas 97/99 nama iedzīvotāji Liepājā jau vairāk nekā četrus gadus jūtas kā ķīlnieki. Pēdējā gada laikā cilvēkiem liegta pat dienas gaisma, jo māja apjozta ar stalažām un tīklu, turklāt ēkas apkārtnē izveidojusies būvgružu izgāztuve.

Savulaik nama iedzīvotāji dārdzības dēļ ilgi neesot spējuši vienoties par rekonstrukcijas un siltināšanas darbu nepieciešamību. Taču sajutuši pat zināmu spiedienu, ka māja tomēr būtu jāsaved kārtībā, kā nekā tā atrodas elitārā rajonā, netālu no jūras. Tagad ļaudis lēmumu par šo darbu uzsākšanu nožēlo, jo nu jau četrus gadus viņiem nākas dzīvot būvobjektā, kura renovācijā bijis plānots ieguldīt 1 miljonu 281 tūkstoti eiro; no tiem programma "Altum" garantē 538 tūkstošus eiro. Pārējais būs jāatmaksā iedzīvotājiem pašiem.

Nama vecākais Igors Sitenkovs skaidroja: "Sapulcē mūsu iedzīvotājus informēja par to, ka mēs sāksim maksāt kredītu tikai tad, kad māja tiks nodota. Pusotra gada laikā pirmajam būvniekam bija darbi jāpabeidz. Bet māja, kā jūs redzat, nav pabeigta. Viņa pat tuvu nav tam, lai būtu pabeigta, un jau tagad apsaimniekotājs piedzen no mums naudu par kredītu. Tas draud ar to, ja tā māja, laikam pēdējais termiņš ir šī gada augusts, netiks nodota tai termiņā, tad mēs maksāsim kaut kādu mistisku kredītu bez Eiropas līdzfinansējuma."

Šajā objektā viens uzņēmējs jau izgāzies, tāpēc līgums ticis lauzts. Tagad ēkā ar astoņām kāpņu telpām renovācijas darbus veic kāds būvnieks no Rīgas, kas uzvarējis konkursā. Taču darbi nenotiek.

"Sākumā atbrauca cilvēki, pat krievu valodā nerunāja. Es pieļauju, ka no Āzijas republikām bija komanda, kas mums remontēja kāpņu telpas. Tad bija tā, ka desmit cilvēki vienā kāpņu telpā – deviņi sēž, viens strādā. Vārdu sakot, tas darbaspēks tiek meklēts pa malām, pa kaktiem, pa stūriem kaut kur," stāstīja nama iedzīvotāja Kaiva Žīmante.

"Kādas tās palodzītes ir ieliktas! Vienkārši kā ar šķērēm izgriezts konservu bundžas bleķis, un tur vienkārši cilvēks ārā iet nedrīkst, jo visi tie stūri ir pilnīgi asi; vienkārši pieliekti ciet. Es nezinu, tie cilvēki attālināti ir mācījušies, vai kā? Tā vairāk nestrādā!" pauda iedzīvotājs Ainars Jūrmalis.

Iedzīvotāji darbu pārraudzību uzticējuši "Liepājas namu apsaimniekotājam" un ir pārliecināti, ka ir pienācis pēdējais brīdis kādam uzņemties atbildību par sakropļoto ēku un cilvēku ciešanām vairāku gadu garumā.

"Man liekas, ka ar noteiktām sankcijām ir jāsoda tie, kas ir uzņēmušies to darīt. Mēs esam pilnvarojuši mūsu namu apsaimniekotāju, mums ir būvdarbu uzraugs, vadītājs. Vai nu viņiem ir jāatņem licence, vai nu viņiem jābūt kaut kādam naudas sodam vai kaut kam. Galu galā mēs esam cietēji. Nezinu, varbūt jāsūdz tiesā ," sprieda Žīmante.

Uzņēmumā "Liepājas namu apsaimniekotājs" raidījumam atzina – šīs ēkas renovācija tiešām ieilgusi. Darbiem bija jānoslēdzas jau pērnā gada rudenī.

"Uz doto brīdi problēmas ir izveidojušās par balkona stiprinājumu piemērotību, par risinājumiem. Šajā brīdī šis risinājums ir izstrādāts, risinājums ir saskaņots ar autoruzraugu, būvuzraugu, un būvnieks ir pasūtījis jaunas konstrukcijas, kuras tiek izstrādātas un tiks primāri lietotas ar vienu no demo versijām, lai mēs redzētu arī vizuālo noformējumu. Un pēc tam tas notiks, neskatoties uz laikapstākļiem, jo šie darbi ir veicami arī lietus laikā un sala laikā, un ļoti ceram, ka ziemas laikā šīs margas tiks uzstādītas," solīja SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs" vadītājs Artis Rimma.

Renovācijas darbus namā realizē personu apvienība SIA "Riko" un SIA "Logi24". Pēdējais minētais uzņēmums atrodas Rīgā. Priekšnieku darba vietā "4. studija" nesastapa, taču izdevās aprunāties telefoniski ar būvdarbu vadītāju Aldoni Rumku, kura vārds un uzvārds redzams renovācijas darbu "vizītkartē". Tiesa gan, atbildi uz jautājumu – kāpēc darbi netika pabeigti laikā –, tā arī neizdevās uzzināt. Rumka atzina, ka objektā praktiski neesot; tāda ir vienošanās "ar iestādi". Viņš esot pensionārs un naudu saņemot par stundām.

Savukārt SIA "Logi24" atbildīgā par māju renovāciju Nataļja Gaidukova norādīja, ka šajos laikapstākļos mājas fasādes darbi nevarot turpināties. Jāpiebilst, ka darbiem gan bija jau jābūt pabeigtiem pagājušajā gadā. Uzņēmumā noliedza iedzīvotāju bažas par strādnieku trūkumu – brigāde esot, tikai tai vasarā bijuši vēl citi objekti, tāpēc ņemti cilvēki no citām valstīm.

"Tikko ir būvuzņēmējs ne no Liepājas, kuram ir darbaspēks jānodrošina šeit ar dzīvošanu vai šeit jāizvēlas kā apakšnieki, darbi neveicas. Šis nav pirmais gadījums," sacīja "Liepājas namu apsaimniekotājs" vadītājs.

Iedzīvotāji nonākuši neapskaužamā situācijā. Kredīts par ēkas renovāciju jāsāk atmaksāt, bet darbiem gals nav redzams. Būvnieks gan "Liepājas namu apsaimniekotājam" optimistiski solījis, ka objekts Dzintaru ielā tikšot pabeigts līdz šī gada 20. martam. Vai tiešām pavasarī Dzintaru ielas namā beidzot parādīsies lodžijas un arī logos iespīdēs saule, "4. studija" turpinās sekot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti