4. studija

Vai lēmums, kafejnīcu terasēm ļaut strādāt līdz plkst. 22, ir pamatots?

4. studija

Kāpēc par savlaicīgi samaksātiem nodokļiem VID aprēķina soda naudu?

Vai policija uz karstām pēdām dodas ķert zagli, ja zina, kur tas atrodas?

Dzīties pēc telefona – atrašanās vieta redzama lietotnē, policija nemeklē «uz karstām pēdām»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

Kādai pusaudzei, kura Rīgā ieradās apmeklēt kursus, pazuda telefons, kura mainīgā atrašanās vieta bija redzama lietotnē. Lai arī pusaudze vērsās Valsts policijā, likumsargi garnadža ķeršanā iesaistījās vien tad, kad galvaspilsētā ieradās bērna mamma, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija", meklējot atbildi uz jautājumu – vai policistiem ir jāreaģē, ja palīdzību lūdz bērns, un vai ar aplikācijas palīdzību var atrast nozagtu telefonu?

Vanagu ģimenes detektīvseriāla cienīgais stāsts sākās, kad meita, kura devusies uz kursiem Rīgā, piezvanījusi mammai no nepazīstama telefona numura un informējusi, ka viņas telefons vai nu pazudis, vai nozagts lielveikalā. Pusaudzes mamma Ilze ieteikusi pameklēt nozaudēto lietu, atkārtoti izstaigājot noieto ceļu, bet pati tikmēr ierakstījusi sociālajos tīklos: "Ja kāds atrod Lietišķās vidusskolas rajonā telefonu, tad dodiet ziņu!"

Sociālo tīklu lietotāji uztrauktajai mātei izpalīdzēja ar norādi uz lietotni, ar kuras starpniecību var izsekot telefona atrašanās vietu. Tā kā tajā bijis skaidri redzams, kur atrodas telefons, tika nolemts situācijas risināšanā iesaistīt policiju.

"Vai nu dispečerei bija slikta diena, vai kā... Kad meitenes izstāstīja šo situāciju, dispečere uzkliedza uz bērniem: "Nezvaniet, jūs jau zvanāt atkārtoti! Cik jūs varat mani traucēt? Es jau jums iepriekš izstāstīju." Vēlreiz nostāsta to, ka jāpaņem ir telefonu apliecinošie dokumenti un jādodas uz iecirkni, kur jāraksta iesniegums, neprecizējot neko vairāk," stāstīja māte.

Vairāk nekā trīs stundas pēc telefona pazušanas mammai radās iespēja ierasties Rīgā pašai, lai kopā ar bērnu dotos uz policijas iecirkni.

Telefona atrašanās vieta aplikācijā nepārtraukti bijusi redzama.

Operatīvi tikusi izsaukta dežūrbrigāde un sākusies "dzīšanās pēc telefona". Signāls policijas ekipāžu kopā ar Ilzi un viņas meitu aizvedis līdz Bukultiem, kur diemžēl pazudis. Tālāk Ilze vienojusies ar policiju, ka brauks uz iecirkni rakstīt iesniegumu.

Viņai pēc piedzīvotā radušies vairāki neērti jautājumi. Galvenais no tiem –

vai tiešām policisti nevarēja rīkoties operatīvāk, jau saņemot ziņu no pusaudzes par telefona zādzību un tā atrašanās vietu aplikācijā?

Valsts policijā tika atrasts audioieraksts, kurā dzirdama pusaudzes un policistes saruna. Pēc tā noklausīšanās pārkāpumus dispečeres rīcībā nesaskatīja.

"Katrs gadījums, protams, ir individuāls, bet policijai būtu jāuztver nopietni katrs saņemtais zvans. Jāsaka, ka netika konstatēts, ka policijas darbiniece būtu atbildējusi rupji vai neatbilstoši. Būtībā zvanītājai tika norādīts, ka par šo gadījumu ir jāvēršas ar iesniegumu Valsts policijas iecirknī. Grūti arī pateikt, kāda bija policijas ekipāžu noslodze šajā dienā, jo bieži vien ekipāžas ir noslogotas ar augstākas kategorijas izsaukumiem, piemēram, ja ir apdraudēta cilvēku dzīvība vai veselība. Līdz ar to ne vienmēr ir policijas ekipāžas pieejamas," skaidroja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.

Pusaudzis noteikti var vērsties policijā, arī rakstīt iesniegumu, tomēr bez vecāku vai aizbildņu līdzdalības šādās situācijās neiztikt. Arī viņiem būs jāierodas policijas iecirknī. Turklāt policijā ir savas metodes, kā noskaidrot telefona atrašanās vietu.

"Policija sūta pieprasījumu mobilo sakaru operatoram, norādot mobilā telefona IMEI kodu, lai tiktu noskaidrots, vai konkrētais telefons ir šajā tīklā un kāda ir tā atrašanās vieta. Vienlaikus jānorāda, ka mobilā telefona atrašanās vietu ir iespējams noskaidrot tikai aptuveni," sacīja Gžibovska.

Tomēr ražotāji uzsver – telefona atrašanās vietas noteikšanai patlaban ir pieejamas dažādas lietotnes, kuras palīdzēs atrast tālruni arī sadzīviskos gadījumos, ja tas ir pazudis, piemēram, mājās vai dārzā.

"Daļai mobilo tālruņu jau šīs aplikācijas ir iestatītas telefonos, līdz ar to atliek tās tikai aktivizēt. Un šajos gadījumos, ja šis telefons ir nozagts, tad telefona lietotājs var doties uz attiecīgo mājaslapu, ielogoties savā profilā un tad apskatīties, kur šis telefons atrodas. Caur šo mājaslapu cilvēks, piemēram, var ieslēgt telefonam skaņu – tad, ja telefons ir pazudis istabā vai sētā, tad var dzirdēt skaņu un atrast šo telefona numuru. Ja ir aizdomas, ka telefons ir pazaudēts vai nozagts, tad ir attālināti iespējams izdzēst datus vai nobloķēt šo tālruni," informēja ''Tele2'' sabiedrisko attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis.

No negadījuma, kurā nonāca Ilzes ģimene, raidījums "4. studija" secināja – ja telefons ir nozagts un jūs redzat tā atrašanās vietu, labāk ir nevis zvanīt policijai, bet uzreiz doties uz tuvāko policijas iecirkni un rakstīt iesniegumu. Savukārt telefonu meklējoša lietotne noderēs ne tikai mirklī, ja esat pazaudējis savu telefona vai kāds to ir nozadzis, bet arī tad, ja esat apmaldījies mežā, piemēram, sēņojot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti