Dūmu detektors - vērtīga dāvana Ziemassvētkos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā būtiski atcerēties par ugunsdrošību. Ik gadu ugunsdzēsējiem šajā laikā ir vairāk darba. Liela daļa ugunsgrēku notiek diennakts tumšajā laikā, kad cilvēki guļ. Tāpēc ir būtiski mājoklī ierīkot dūmu detektoru. Turklāt lielākā daļa ugunsgrēkos bojāgājušo mirst nosmokot, nevis fizisku apdegumu dēļ.

Brīdī, kad izveidojas sadūmojums, dūmu detektors reaģē un ar skaņas signālu brīdina cilvēkus par ugunsgrēku. Lai novērstu nelaimi, svarīga ir dūmu detektora klātbūtne mājoklī.

 

„Dūmu detektors ir vienkārši fantastiska dāvana saviem vecākiem, bērniem, radiniekiem, ko var Ziemassvētkos uzdāvināt,” spriež Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Viktorija Gribuste un skaidro, ka daudzi ugunsgrēki notiek naktīs. Gandrīz par katru ugunsnelaimi varot teikt, - ja būtu dūmu detektora, sekas būtu citādas:

„Cilvēka ķermeņa specifika ir tāda, ka oža pamostas pēdējā. Tas nozīmē, ka mēs guļam un mēs nejūtam dūmus. Mēs dzirdam skaņu. Mēs varam pamosties no skaņas. Mēs varbūt varam pamosties no karstuma. Bet mēs nepamodīsimies no nepatīkamām smakām.

Un līdz ar to dūmu detektorā pamatā arī ir izmantots šis princips, jo tas ar skaņas palīdzību reaģēs uz sadūmojumu un liks cilvēkam pamosties.”

Vai dūmu detektori palīdz reālās dzīves situācijās? Ugunsdzēsēju glābēju pieredze liecina – jā, nepārprotami. Nesen kādā mājoklī, kurā bija ierīkots dūmu detektors, izcēlās ugunsgrēks. Signālu sadzirdēja kaimiņi. Viņi izgāja skatīties kāpņutelpā, sajuta dūmus un izsauca ugunsdzēsējus.

„Pateicoties tam, ka kaimiņi tik savlaicīgi bija izdzirdējuši dūmu detektoru un pamanījuši ugunsgrēka izcelšanos, mums izdevās no šī degošā dzīvokļa izglābt cilvēkus. Ja kaimiņi to nebūtu pamanījuši vai viņi būtu pamanījuši jau tad, kad viņu dzīvoklī būtu ienākuši dūmi, tad, iespējams, ugunsgrēka sekas būtu daudz traģiskākas,” stāsta Gribuste.

Savukārt pirms pāris gadiem bija cits gadījums Jūrmalā. Ģimene, 31. decembrī, pusnaktī izgāja ārā skatīties salūtu:

„Tikai pateicoties tam, ka viņiem mājās bija dūmu detektors, viņi izdzirdēja, ka dūmu detektors ir sācis pīkstēt, jo telpā bija aizdegusies eglīte, un viņi paspēja ienākt atpakaļ mājās, viņi paspēja nodzēst eglīti un līdz ar to cietusi bija tikai viena telpa, nevis viss mājoklis.”

Svarīgi ir iegādāties kvalitatīvu dūmu detektoru. Patērētāju tiesību aizsardzības centrā aicina rūpīgi iepazīties ar dūmu detektoram pievienoto informāciju.

Pirmkārt, jāskatās, vai skaidri norādīts ražotājs, uzsver Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Svetlana Mjakuškina:

„Tāpēc, ka ražotājam ir jābūt identificējamam. Jums ir jāredz, ņemot rokās preci, kas ir tās ražotājs. Ražotājs ir atbildīgs par konkrētās preces atbilstību būtiskām prasībām par to, ka prece ir droša un vispār pilda savu funkciju.”

Otrkārt, rūpīgi jāpiezīstas ar dūmu detektoram pievienoto lietošanas instrukciju – tai obligāti jābūt pievienotai. Jāpievērš uzmanība, vai prece ir identificējama:

„Tāpēc, ka vienmēr uz precēm ir jābūt vai nu modelim, vai tipam, vai sērijas apzīmējumam. Tad ir jāpaskatās, vai ir CE atbilstības marķējums, jo faktiski CE atbilstības marķējums ir ražotāja deklarācija tam, ka prece atbilst būtiskām prasībām, ka prece ir atbilstoši novērtēta.”

Šiem kritērijiem atbilst lielākā daļa dūmu detektoru. Taču, ja rodas jautājumi vai iedzīvotāji pamana neatbilstības, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs aicina ziņot. Mājokļos, kas uzcelti pēc 2008. gada, dūmu detektoriem jau šobrīd jābūt obligāti ierīkotiem, atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Savukārt pārējos mājokļos dūmu detektori būs obligāti no 2020. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti