Rīta Panorāma

Maz redzētie Marutas Raudes laimes akmentiņi

Rīta Panorāma

Uzņēmēji piesakās ALTUM atbalsta programmām. Saruna ar Reini Bērziņu

Domā zaļāk: elektroiekārtas gaidīšanas režīmā

Domā zaļāk: Kā mainās elektrības patēriņš, atstājot iekārtas gaidīšanas režīmā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mājokļi parasti ir pilni ar dažādām elektroierīcēm. Un daudzas no tām bieži vien atstātas “gaidīšanas režīmā”, piemēram, televizoru izslēdz ar pulti, kontaktligzdā atstājam lādētājus. Kā mainās elektrības patēriņš, atstājot iekārtas gaidīšanas režīmā?

Mājokļos ir daudzas iekārtas, ko parasti atstāj gaidīšanas režīmā, piemēram, televizors. Tas viss palielina ikdienas elektrības patēriņu. 

“Viens no veidiem, kā saprast, vai iekārta patērē vai nepatērē elektrību gaidīšanas režīmā, ir iegādāties enerģijas mērītāju,” stāsta “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Intereses pēc apskatīsimies, kas notiek ar izslēgtu portatīvo datoru, kurš vienlaikus ir pieslēgts pie lādētāja. “Piemēram, šeit ir portatīvais dators, kurš ir pilnībā uzlādēts. Bet, tāpat pieslēgts pie vada, tas patērē 3,9 vatus. Tas ir tikpat, cik LED spuldzīte. It kā liekas, ka nekas nestrādā, bet visu laiku deg viena LED spuldzīte,” norāda Tukulis.

Kas notiek, ja datora lādētājs ir iesprausts kontaktā, bet nav pieslēgts pie datora? “Var redzēt, ka patērē 0,9 vatus. Gadā tās būtu 8-10 kilovatstundas jeb aptuveni pusotrs eiro. Varbūt nav daudz, bet, ja mēs saskaitām, cik daudz mājās mums šādu lādētāju ir, tad patēriņš var būt jau gana ievērojams,” stāsta Tukulis.

Tikmēr jaunie telefonu lādētāji, neko nedarot, patērē ļoti maz. Savukārt, ja ir vecāks telefons, tad labāk lādētāju no kontakta izraut.

Cita lieta ir televizori. “Jaunie LED televizori gaidīšanas režīmā patērē krietni mazāk nekā vecie televizori. Īpaši neefektīvi bija pirmie plakanie plazmas televizori. Tie patērē līdz pat 10 reizēm vairāk nekā šādi LED televizori.

Eksperts iesaka visas ierīces, ko parasti atstāj gaidīšanas režīmā, pieslēgt pie pagarinātāja. “Ja izvēlamies pagarinātāju, tad labāk ar slēdzi un tajā saslēgt tās ierīces, kas tērē gaidīšanas režīmā. Ejot prom no mājām vai beidzot darboties ar šīm ierīcēm, mēs vienkārši izslēdzam, un enerģija vairs netiek patērēta,” iesaka “Elektrum” speciālists.

Un vēl, nevajadzētu lieki tērēt naudu dažādiem brīnumlīdzekļiem: “Arvien biežāk esam ievērojuši, ka parādās dažādi sludinājumi par to, ka iespējams iegādāties ierīces, kas ietaupa 50%, pat 70% enerģijas. Viss, kas ir jādara, ir šīs iekārtas jāiesprauž rozetē, un tālāk tiks sasniegts ietaupījums. Šīs ierīces ir maldinošas. Esam testējuši jau vairākus gadus ar dažādiem nosaukumiem. Šīs ierīces nekādu ietaupījumu nesasniedz.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti