Rīta Panorāma

Pasaules pirmatskaņojums „Arktikas vīzijas:Jūra"

Rīta Panorāma

Eiropas kultūras galvaspilsēta lepojas ar austerēm

Domā zaļāk: spuldzītes

Domā zaļāk: Kā izvēlēties pareizākas spuldzes, un kāpēc tās atmaksājas

Pats vienkāršākais uzdevums, lai dzīvotu nedaudz draudzīgāk videi un arī nedaudz samazinātu elektrības rēķinus, ir nomainīt vecās spuldzes pret jaunām. Kā veikalā izvēlēties pareizākās spuldzes, un kāpēc LED spuldzes, neskatoties uz to cenu, atmaksājas aptuveni pusgada laikā, salīdzinot ar kvēlspuldzēm?   

Spuldzes ir mums visapkārt. Lampās un lustrās, visās istabās, virtuvē, vannas istabā, iebūvētas pat mēbelēs. Rezultātā nepareizi izvēlētas spuldzītes var veidot ievērojamu daļu no ikmēneša elektrības rēķina.

“Kādreiz, kad spuldzes bija krietni neefektīvākas un mēs mājsaimniecībās izmantojām kvēlspuldzes vai halogēnspuldzes, tad šīs apjoms bija 20-30%,” skaidroja “Elektrum” Energoefektivitātes centra speciālists Anrijs Tukulis.

Kvēlspuldzes un halogēnspuldzes ir jēga mainīt uz efektīvākām LED spuldzēm. Atmaksāšanās laiks, ja mēs pārejam no kvēlspuldzes uz LED spuldzi, vidēji ir 6-9 mēneši. Tajā brīdī mums šī spuldze atpelnās un sāk dot ietaupījumu, stāstīja Tukulis.

Pavisam vienkārši varam salīdzināt elektrības patēriņu 100 vatu kvēlspuldzei un tāda paša gaismas spožuma LED spuldzei.

“Tiek pieņemts, ka gadā spuldze degs 1000 stundas. Latvijā gan tās ir 2000 stundas, tad var izrēķināt, ka šī spuldze gadā iztērēs pat 200 kilovatstundas. Savukārt LED spuldze ir 10 reizes efektīvāka un iztērēs tikai 20 kilovatstundas,” stāstīja Anrijs Tukulis.

Ja tiek nomainītas visas spuldzes mājās, tad gada laikā šādi var būtiski ietaupīt naudu. Atliek tikai veikalā izvēlēties jums tīkamākās LED spuldzes.

“LED spuldzes ir ļoti dažādas. Ir pieejamas gan dažādā dizainā, gan izmērā. Svarīgākais ir izvēlēties mums nepieciešamo gaismas daudzumu, lai spuldze būtu tieši tik spoža, cik mums to vajag,” norādīja Anrijs Tukulis.

Vēl viens veids, kā iespējams samazināt elektrības rēķinus par apgaismojumu, ir gudrāku slēdžu lietošana, kas ļauj regulēt gaismas spilgtumu.

 “Var ne tikai ietaupīt, nomainot uz LED spuldzēm, bet var izvēlēties arī spuldzes, kurām ir iebūvēti kustību sensori. Spuldze ieslēdzas tikai tad, kad ienāk telpā. Tādas var likt koridorā. Ir pieejamas spuldzes, kurām mainās gaismas spilgtums,” stāstīja Anrijs Tukulis.

Visām LED spuldzēm tiek dota divu gadu garantija, tāpēc čekus pēc iegādes nevajadzētu izmest ārā. Vēl jāatceras, ka luminiscences un LED spuldzes nedrīkst izmest kopējā atkritumu konteinerā. Tām ir paredzēti speciāli konteineri spuldžu tirdzniecības vietās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti