4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Cik savādas un baisas lietas norisinājušās Ādažu novada mežā?

Palīdzība Ukrainas frontei: blindāžas jeb ierakumu sveces

Divi latviešu rakstnieki mājās gatavo ierakumu sveces Ukrainas aizstāvjiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rakstnieki Maija Pohodņeva un Modris Pelsis kopā strādā jau 21 gadu. Šajā laikā tapušas sešas grāmatas, – no tām četri ir trilleri, kuros darbība notiek arī kara zonās dažādās pasaules malās. Šoreiz karš notiek pa īstam tepat netālu, tādēļ abi nolēmuši likt lietā radošumu arī tagad, tikai šoreiz – veidojot blindāžas jeb ierakumu sveces, kuru tapšanā aicina arī citu interesentu palīdzību, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Rakstniece un sveču gatavotāja raidījumam skaidroja: "Šogad pavasarī ievēroju, ka Ukrainā sociālajos tīklos bija mazi sižetiņi par to, kā viņi tās sveces izmanto un kā viņi gatavo. Tā kā es zināju par svecēm, tad arī nolēmu, ka varbūt vajadzētu. Un vēlāk jau, laikam augustā, feisbukā jau parādījās pirmās ziņas, ka tiešām viņiem tās sveces vajag sūtīšanai uz fronti.''

Abiem vēlme palīdzēt ukraiņiem ir arī dziļi personiska. Modris uzvarējis vēzi, un šī smagā cīņa bijusi par iemeslu, lai palīdzētu citiem cīnīties cīņā, kas ne mazāk smaga. Savukārt Maijai jau agrā jaunībā nācies saskarties ar karu pašai – viņa bija precējusies ar puisi no Čečenijas.

"Es uztaisīju pirmo sveci 21. augustā, un tad es domāju, – nu, labi, man mājās ir kādas 10, 20 vecās sveces, konservu bundžas, – es sāku taisīt! Iztērēju savas sveces un es sapratu, ka iznāk vispār ļoti maz, jo, lai izgatavotu tādu sveci, tur diezgan daudz aiziet parafīna vai vaska," viņa skaidroja.

Pēcāk Maija ielika feisbukā uzsaukumu, lai cilvēki ziedo tukšās bundžas, izdegušās sveces un kartonu, un atsaucība bijusi pamatīga. Nu rakstniecei ir sava sveču darbnīca, kurā tiek kausēts parafīns, griezts kartons un pat metāla bundžas.

Gar nelielās virtuvītes sienām jau izveidojušies sveču materiālu krājumi, kurus cilvēki atsūtījuši no malu malām. Piemēram, no Cēsu pils atsūtīti 12 kilogrami ar balto sveču atlikumiem.

"Vislabākās bundžiņas, kurās pildīt sveces, ir tās, kas ir klasiskās no kaut kādiem zivju konserviem, gaļas konserviem. Tās lielākās nākas apgriezt un atlocīt maliņas," skaidroja sveču meistare.

Vienai vidējai svecei nepieciešamas divas kartona strēmeles, pēc kā sākas tīšanas process. Ja jātaisa daudz sveču, tad to var darīt arī mehanizēti. Arī tīšanas aparāts ir pašu veidots.

Modris Plesis paskaidroja: "Maija žēlojās, ka viņai rokas sāp no tīšanas, tāpēc paskatījāmies internetā, ko izmanto, un tad paņēmu vienkārši tērauda stieni 8 milimetru diametrā, ar leņķa slīpmašīnu iegriezu rievu, uztaisīju tādu elementāru rokturīti, uztaisīju karkasiņu, un tagad tinas ļoti vienkārši!"

Tikmēr paralēli tīšanas procesam blakus katliņā tiek kausēts parafīns. Tas noteikti ir jāsilda nelielā temperatūrā uz elektriskās plīts.

"Parafīnu nekad nekausējam uz atklātas uguns, jo tas ir šausmīgi ugunsbīstami. Jāskatās, lai nesāk burbuļot un nesāk dūmot, jo tiklīdz ir burbuļi un dūmi, tas nozīmē, ka tas vasks ir pārkarsēts," sacīja Maija.

Parafīnu bundžā, kurā ielikts satīts kartons un deglis, sāk liet no vidus, mēģinot trāpīt pašam deglim, un tad maziem aplīšiem atkāpjas uz sveces ārmalu. Gatavās blindāžas sveces tiek nodotas organizācijai "SOS Palīdzība Ukrainai".

"Viena svecīte – tas jau ir ļoti daudz! Jo tas dod cilvēkam iespēju sasildīties. Un, iedomājieties, ja karavīram ir jānakšņo vienkārši bedrē, ierakums ir faktiski bedre zemē, un ārā ir mīnusos  temperatūra," sacīja sveču meistare.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti