4. studija

Ģenerāļa Kārļa Goppera dzimtas bērzs Abula krastā

4. studija

Vai latviešu sēņošanas tradīcija izmirs?

Nelegāli deklarējušies pieaudzē rēķinus

Deklarēties var jebkur - kaut Rīgas pilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Deklarēties dzīvesvietā var elektroniski un iespējams norādīt adresi, kur konkrētā persona nemaz nedzīvo, izpētījis Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija". Piemēram, reiz kāds bija deklarējies Iekšlietu ministrijā un kā papildus adresi norādījis Rīgas pili.

Daudziem cilvēkiem nelegāli piedeklarējušos cilvēku dēļ palielinās apsaimniekošanas rēķins.

Raidījuma skatītāja Inta novērojusi, ka viņai palielinās atkritumu rēķins: "Man jāmaksā par diviem cilvēkiem, arī par to, kuru nepazīstu un neesmu pazinusi.”

Inta par svešinieku, kurš pa "kluso" piedeklarējies, uzzināja, saņemot apsaimniekošanas rēķinu. Steigšus kundze devās uz Pilsonības migrācijas lietu pārvadi (PMLP), lai atbrīvotos no nevēlamā viesa, taču tur uzzināja, ka izdeklarēt pilsoni var tikai pašvaldībā.

“Pēc laika atnāk paziņojums, ka viņš izdeklarēts, paiet gads un cik tur mēneši, man atkal divi cilvēki. Atkal tas pats. Tā viņš piedeklarējās trīs reizes,” stāsta Inta.

Ja piedeklarēties pat svešā adresē var ar vienu klikšķi, lai izdeklarētos pats, vai izdeklarētu kādu citu – pašvaldībā jāierodas personiski. Elektroniski to izdarīt nevar.

“Es negribu teikt, ka tas ir sarežģīti, bet tas process - ir vajadzīgs iesniegums, ka grib šo cilvēku anulēt. Nākamais solis - šī persona jābrīdina, ka deklarētās ziņas tiks anulētas, jo arī otrai pusei ir viedoklis,” informē Rīgas domes mājokļa un vides departamenta pārstāve Sandra Zamure.

Lai deklarētos jābūt tiesiskam pamatam. Tas var būt īpašums, nomas līgums, laulība, vai mutiska vienošanās. Process ir atvieglots, jo reizēm nama īpašnieki aizliedz personu deklarēt, bet likums nosaka, ka tas ir pienākums.

“Tiešām ir bijuši nereti daudz gadījumu, kad nama īpašnieks aizliedz deklarēt, kaut gan tas ir prettiesiski. Viņam ir jāļauj, it īpaši ja ir īres un nomas līgums,” atzīst PMLP pārstāve Santa Jonāte.

Ja pašvaldība svešinieku no dzīvokļa dabū ārā, apsaimniekotājs neņem datu bāzi vērā, un piestāda rēķinus par legāli vai nelegāli piedeklarējušos  personu tik ilgi, kamēr dzīvokļa saimnieks personīgi neierodas pie apsaimniekotāja ar iesniegumu.

“Man kādu laiku bija deklarējies radinieks, mēs bija seši cilvēki. Tagad jau vairākus mēnešus viņš ir izdeklarējies, bet palicis sarakstā. Es to nevaru elektroniski nokārtot. Jādodas uz Rīgas namu pārvaldnieku ar iesniegumu, tad izdeklarētu. Katru  mēnesi maksāju liekus 5–7 eiro par atkritumu izvešanu. Gribētos, lai to varētu vienkāršāk nokārtot,” atzīst Barba, kas aizvien maksā rēķinus par izdeklarētu personu.

Tātad cilvēkam, lai izdeklarētu personu, jādodas uz pašvaldību un klātienē jāuzraksta papīrus par personas izdeklarēšanu. Tas pats arī jādara pie mājas apsaimniekotāja.

“Kļūdains ir apgalvojums, ka mājas pārvaldnieks automātiski pārbauda dzīvokļa īpašumā deklarētās personas. Mums šo informāciju iesniedz klients,” atzīst Santa Vaļuma- RNP pārstāve.

Ja cilvēks nav deklarējies, viņam draud naudas sods līdz 350 eiro, ja sniedzis nepatiesas ziņas, sods var būt līdz pat 500 eiro.

"Reiz kāds bija deklarējies Iekšlietu ministrijā un kā papildus adresi norādījis Rīgas pili. Savulaik arī cilvēks pie prezidenta vēlējās deklarēties. Un to arī izdarīja,” atzīst Zamure.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti