Ja cilvēks vēlas ierīkot siltumnīcu – iegādāties veikalā vai pats būvēt –, ir pamatlietas, ko vajadzētu ievērot.
“Siltumnīca tiek būvēta augiem. Tas ir pirmais un primārais. Ne jau cilvēkam vai smukumam. Mums jāpadomā par to, lai tā būtu pietiekami liela un augsta. Redziet, te apmēram puse no augstuma aiziet gaisam. Lai būtu mazāk lieka mitruma gaisā, lai augiem būtu, kur izvērsties, bet galvenais –
gaisa apjoms izlīdzina temperatūras svārstības un izlīdzina arī mitruma svārstības,” skaidro Gailīte.
Jo siltumnīca mazāka un zemāka, jo vairāk būs problēmu. Tādās augi vairāk slimos, tur būs mitrāks un temperatūra ļoti svārstīsies. Ja tomēr šāda siltumnīca jau uzstādīta, jāpadomā par ventilāciju. Vēdināšanas logiem vajadzētu aizņemt aptuveni 25% no visas siltumnīcas.
“Tad labāk uztaisīt durvis vai logus abos galos, lai tā riktīgi vēdinās. Tagad ir aukstas naktis, bet drīz pienāks tas brīdis, kad nāksies durvis turēt vaļā cauru diennakti,” piebilst Gailīte.
Ar tomātu vai gurķu stādīšanu, kamēr naktis ir vēsas, mazajās siltumnīcās nevajadzētu steigties. Savukārt lielākās siltumnīcās viss jau notiek. “Ļoti labi uztaisīt otros griestus no agrotīkla. To var turēt visu vasaru. Pa dienu tas nodrošina labāku gaisa mitrumu iekšā, pa nakti neļauj siltumam tik ļoti aiziet kosmosā,” stāsta Gailīte.
Dārzkopības speciālistei Mārītei Gailītei ir arī padoms, kā visvienkāršāk sagatavot augsni tomātu vai gurķu stādīšanai: “Mēs izklājam plēvi, apakšā paliekam auklas un tad beram iekšā kūdru.”
Jāņem neitralizēta kūdra, labāk rupjāka nekā smalkāka ar PH līmeni no 5-6. Par kūdras izvēli vislabāk konsultēties veikalos pie pārdevējiem.
Uzstādot siltumnīcu, jāpadomā arī par to, kā augus varēs piesiet. Mūsdienās pastāv arī iespēja ierīkot ļoti vienkāršas un lētas laistīšanas sistēmas. Nebūs pašam jāstaigā ar lejkannu, jo augsnei visu laiku tiks nodrošināts vienmērīgs mitrums.