Rīta Panorāma

Veltījums Bruknai- Svētdien labdarība lielkoncerts «Uzcel savu baznīcu!»

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar aizsardzības ministru Raimondu Bergmani (ZZS)

Dārza padomi: laistīšana

Dārza padomi: laistīšana

Svarīgi zināt, kā pēc iespējas efektīvāk laistīt dārzu. Dārzkopības institūtā Pūrē iesaka izmantot pilienveida laistīšanas sistēmu. Tā būs gan ērtāka, gan krietni mazāk patērēs ūdeni, salīdzinot ar ierastajām metodēm – laistīšanu ar lejkannu vai izsmidzināšanu.

''Viennozīmīgi - ir jālaista. Jādomā, kā saglabāt mitrumu, ne tikai uzlaistot pa virsu, bet domāt arī par to, lai neiztvaiko, lai neaiziet darbs vējā," saka Dārzkopības institūta pētniece Sandra Dane.

Laistīšana ar lejkannu vai izsmidzinātāju nebūs pašas efektīvākās metodes. Ūdens patēriņš būs ļoti liels, var veidoties izskalojumi, turklāt arī dažādas slimības un kaitēkļi labāk jūtas šādos apstākļos, tāpēc vēlamāka ir pilienveida laistīšanas sistēma, kas nodrošina, lai ūdens nonāk pie saknēm un neiztvaiko gaisā.

Kādreiz pilienveida laistīšanas sistēmas ierīkošana bija ļoti dārgs pasākums, bet laiki mainās, tehnoloģijas attīstās un mūsdienās tādu var ierīkot ikviens. Pirmais uzdevums - iegādāties tam paredzētas caurules ar maziem caurumiņiem.

"Šāda tipa trubiņām ir dažādi veidi. Atšķirība ir caurumu attālumā. Zemenēm ir plus/mīnus 30 centimetri, augļkokiem ir retāk. Ir arī tādas caurules, kas ir spiedienu paškontrolējošas, kam sūkni nevajag, ja nav iespēja atvest uz dārzu sūkni vai nav augstspiediena krāna kaut kur blakus,'' skaidro pētniece.

Cauruļu pieslēgšana pie ūdens tvertnes vai krāna ir pavisam vienkārša:

"Mums ir centrālā caurule no ūdens ņemšanas vietas, kas notiek tālāk? - Ievadām ūdeni pa centrālo trubu. Tā ir resnāka, lai spētu piegādāt ūdeni uz visām izejošām trubiņām. Un tad ir šāds krāns, ko, izurbjot caurumu, var pievienot. Un tad var aizgriezt un atgriezt vaļā," rāda Sandra Dane.

Caurules pa ziemu nav jāņem nost, tās kalpojot 5-10. gadus. Tomēr gadās, ka kaplējot kāda no caurulēm tiek pārrauta, to salabošanai ir īpaši remonta komplekti.

Ar pilienveida metodi var laistīt gan dārzu, gan siltumnīcu. Tikai jāatceras, ka laistīšana pēc kāda laika jāizslēdz, lai nesatek pārāk daudz ūdens. Ja ir nauda, iespējams iegādāties elektronisko taimeri, kas ļaus laistīšanas sistēmai ieslēgties un izslēgties jūsu noteiktajā laikā.

Ņemot vērā lielo karstumu un karsto sauli, zemi šobrīd var noklāt arī ar mulču vai pērnā gada salmiem. Tādā veidā augsne tik ātri neizkaltīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt