Rīta Panorāma

Grupa "Mākoņstūmēji" izdos trešo albumu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Dārza padomi: Ķiršu stādīšana

Dārza padomi: ķiršu stādīšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vasaras sākums ir īstais brīdis stādīt kauliņkokus, piemēram, plūmes un ķiršus. Tādēļ LTV devies uz Dobeli pie Zaigas un Daiņa Apsēm mācīties, kā pareizi parūpēties par ķiršu stādiem.

Stādaudzētavas “Liepas” vadītāja Zaiga Apse stāsta, ka ķiršu šķirņu izvēle Latvijā ir ļoti plaša. Viss atkarīgs no pircēju vēlmēm. Pirmais, kas jāņem vērā, iegādājoties jaunu ķiršu stādu, ir jānoskaidro, vai tas būs piemērots Latvijas klimata apstākļiem. 

“Kailsakņu stādus drīkst stādīt tikai bezlapu stadijā. Tas nozīmē, ka tas ir agrs pavasaris. Sevišķi saldajiem ķiršiem īstais laiks ar kailām saknītēm ir pavasaris – aprīlis, maija sākums. Kamēr vēl tie ir pumpuros,” stāsta stādaudzētāja.

Savukārt tos augus, kas audzēti podiņos, var stādīt visu vasaru un pat rudens sākumā.

Apse norāda uz vēl vienu būtisku lietu, kas jāņem vērā: “Lielākā daļa šķirņu nav pašauglīgi. Tas nozīmē – tuvumā jābūt otrai šķirnei, lai apputeksnētos. Tad ražos gan viens kociņš, gan otrs. Tikai dažas šķirnītes ir pašauglīgas, bet dabā nekas nav ideāls, un diemžēl tām ir vājāka ziemcietība.”

Saldajiem un zemajiem ķiršiem nepatīk izteikti slapjas, purvainas, skābas augsnes. Tas nozīmē, ka nevajag tos stādīt tur, kur pavasarī ir slapjas kājas. Ķiršiem arī nepatīk baltā smilts, un tos nevajadzētu stādīt vietā, kur pūš auksti ziemeļu vēji.

“Bedrīte jārok 50-60 centimetru dziļumā, un tāds pats diametrs. Kad stādām stādu, jābūt sadalījušai trūdzemei ar šo pašu dārza zemi. Nedrīkst lietot svaigus kūtsmēslus, jo tad stāds var aiziet bojā, var nodegt saknes. Griežam podiņu pušu. Ar visu maisu iekšā neliekam, jo tad nebūs kur augt,” rāda agronoms Dainis Apse.

Augam izraktajā bedrē tas jāliek ar visu tīklu. “Noliekam mietiņu un regulējam dziļumu. Jāskatās pēc potes vietas. Mēs liekam tagad zemīti klāt. Šī ir samaisīta trūdzemīte ar dārza zemi, un mēs pieberam klāt,” stāsta agronoms.

Ja potes vieta atradīsies zem zemes, tad stāds sliktāk augs. Kad sasniegts vajadzīgais augstums, gar malām saber zemi, ko ar lāpstu un kāju pieblietē.

Tad stāds ir jāaplaista: “Praktiski var liet visu lejkannu.”

Ar iestādīšanu gan viss nebeidzas. Ķirsis turpmākās dzīves laikā būs regulāri jāapgriež.  Tā tiks nodrošināta lielāka raža. “Stādiņš tiek apgriezts, lai veidojas jaunie sānu dzinumi. Pareizi darām tā, lai aug uz āru pumpurs. Virs pumpura griežam nost. Un arī galotni nogriežam,” iesaka Dainis Apse.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti