4. studija

Darba vietā gūtu traumu jāreģistrē

4. studija

Jāņi testē Jāņu sierus

Gaisa laternas - skaistas, bet bīstamas

Brīvdabas muzejs raizējas par degošo laternu draudiem no Juglas daudzstāvu mājām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Svinot dažādus svētkus, mums ir vēlme tos padarīt pēc iespējas krāšņākus, un daudzi izmanto arī degošās laternas. Aizliegt tās pagaidām neplāno, jo nav statistikas, kas pierādītu, ka tieši laternas kļuvušas par ugunsnelaimju cēloni, bet par to lietošanu nopietni noraizējies Brīvdabas muzejs, uz kura teritoriju šādas laternas ieži atceļo no Juglas, ziņoja LTV raidījums “4.studija”.

Brīvdabas muzeju regulāri apdraudot degošās laternas no daudzstāvu mājām. “Es pats esmu vismaz kādas piecas nokritušas iemetis miskastē, jo mēs esam tādā vietā, ka valdošais rietumu vējš, kas tiešām 9 no 10 vietām pūš,” raidījumam sacīja Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja pārstāvis Imants Vekmanis.

Pēc viņa teiktā, degošās laternas nāk tieši no Juglas 12 stāvu mājām pāri ezeram uz muzeja teritoriju. Un bažas par šīm laternām ir tiešām lielas, jo muzeja ēku niedru jumti esot kā pulvermuca - viena dzirkstele var izraisīt milzu nelaimi.

Ražotāji gan instrukcijās norāda, kādos gadījumos laternas nedrīkst lietot, un Vekmanis sprieda, ka “Latvijā īsti nav vietas, kur, ievērojot visus šos brīdinājumus, to var darīt”.

“Ir kādi 25 “nelietot” [punkti instrukcijā] un ir atrunas. Ja kāds var atrast šķirbiņu starp šiem nosacīti 25 “nelietot”, tad tas ir tiešām uz kuģīša ceļā no Pāvilostas un Gotlandi,” pauda muzeja pārstāvis.

Pirms pieciem gadiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrs piedāvāja aizliegt šādas laternas tirgot. Tagad centra pārstāve Sanita Gertmane atzina, ka aizliegums nav labākais veids, kā šādu bīstamu lietu ierobežot, “svarīgākais ir cilvēku apziņa”.

“Ņemot vērā globālā tirgus attīstību, kaut kādu noteiktu preču aizliegšana vienā tirgū tomēr nerisinātu problēmu,” piebilda Gertmane.

Viņa gan atzina - ja būs vēl signāli, ka šādas laternas tiešām izraisa būtiskus riskus, tad centrs droši vien pie šī jautājuma atgriezīsies.

Savukārt Ekonomikas ministrija uzskata, ka ar laternu izmantošanu problēmu nav. Ekonomikas ministrijas pārstāvis Didzis Brūklītis skaidroja, ka ministrija secinājusi – “preču un pakalpojumu drošums ir pietiekams, lai uzliktu par pienākumu ražotājam, izplatītājam pievienot instrukcijas, kā pareizi būtu jālieto laternas un, ja to dara kontrolētā veidā, tas risks, ko varētu potenciāli radīt laternas, ir salīdzinoši zems”.

Ekonomikas ministrija norāda, ka izskatītu iespēju aizliegt šādas laternas tirgot, ja būtu statistika par ugunsnelaimēm, kas ir radušās tieši šādu laternu dēļ, taču, kamēr datu nav, neesot pamata tās izņemt no tirgus.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš savukārt norādīja, ka dienesta ieskatā, “tiklīdz tās laternas palaiž vaļā no rokām, tad tās vairs nav kontrolējamas, tātad to var uzskatīt par nekontrolējamu degšanu”.

“Laternas var iepūst kokos, balkonos, mājās, pažobelēs, uz mājas jumtiem, kā rezultātā pēc tam var izcelties ugunsgrēks,” norādīja Lagzdiņš.

Viņš gan atzina, ka par to, vai tiešām laternas ir bijušas ugunsgrēka izcelšanās iemesls, statistikas nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti