Sadaļas Sadaļas

4. studija

Dzimis jauns sporta veids!

4. studija

Mākslīgie dūmi ar kūpinājuma garšu.

Kavētāji pilda bibliotēku kasi!

Bibliotēku soda naudas par laikā nenodotu grāmatu visbiežāk ir simboliskas

Ir sācies jaunais mācību gads, kas nozīmē, ka liela daļa skolēnu un studentu biežāk apmeklēs bibliotēku. Taču bieži vien ikdienas steigā un mācībās var gadīties aizmirst par grāmatām, kas paņemtas līdzi lasīšanai uz mājām. Cik liela ir soda nauda par laikā nenodotu grāmatu? 

Rīgas Centrālajā bibliotēkā lasītāji no vienas filiāles var saņemt piecas grāmatas, kuru izlasīšanai tiek dotas divas nedēļas. Bet nav jāsatraucas, ja nepaspēj laikus izlasīt, jo ir vairākas iespējas, kā grāmatu lietošanas termiņu pagarināt. Kopumā lasītājs grāmatu termiņu var vairākkārtēji pagarināt līdz pat diviem mēnešiem.

“Ja viņš nevar atnest divu nedēļu laikā šīs grāmatiņas, mēs piedāvājam daudz iespējas, kā šo termiņu var pagarināt. Pirmām kārtām, lasītājs var, protams, atnest kādu grāmatiņu jau izlasītu un pārējās pagarināt, otrkārt, var piezvanīt pa telefonu, treškārt, to var izdarīt elektroniski,” pastāstīja Rīgas Centrālās bibliotēkas vadītāja Gida Zepkāne.     

Zepkāne uzsvēra, ka lasīšanai tiek dots ļoti pietiekams laiks: “Tikai vajag laicīgi atcerēties, ka ir saistības ar bibliotēku un laicīgi pagarināt.”

Bet, ja nu tomēr gadās aizmirst par grāmatas nodošanas datumu un piemirsies arī to pagarināt, tad kavējuma nauda ir ļoti neliela. Kā uzsver bibliotēkā, kavētāji pašai bibliotēkai nekādas problēmas nesagādā, neērtības tiek radītas pārējiem lasītājiem, kuri gaida uz neatnesto grāmatu. Bieži vien veidojusies pat vairāku cilvēku rinda. 

“Ja termiņš ir iztecējis un lasītājs nav laikā atdevis grāmatiņas, tad pirmajās trijās dienās šī te kavējuma nauda netiek skaitīta, pēc tam kavējuma nauda ir viens cents par grāmatiņu dienā. Tā ir visai, visai simboliska naudiņa, jo cilvēkam ir jājūt, ka viņš ir radījis kaut kādas neērtības citiem cilvēkiem,” skaidroja Zepkāne.

Ne visās bibliotēkās soda naudas apmēri ir vienādi. Piemēram, Latvijas Universitātē par vienu laikā nenodotu grāmatu dienā jāmaksā 20 centi. Tāpēc aizmāršīgiem studentiem jābūt jo īpaši uzmanīgiem, lai neiedzīvotos lielos parādos un lai pie kārotās grāmatas tiktu arī citi lasītāji. 

Latvijas Universitātes bibliotēkā pret kavētājiem izturas daudz stingrāk: kavējuma naudu uzskaita uzreiz pēc termiņa beigām, un tā nav vis simboliska samaksa par nokavētu dienu. Arī grāmatas izmantošanas laiks ir atšķirīgs – no trīs dienām līdz pat trīs mēnešiem. Stingrāki noteikumi ieviesti, lai pie grāmatas studiju procesa laikā tiktu pēc iespējas vairāk studentu, kam tā ir nepieciešama. 

“Ir tā, ka šī soda nauda – mēs to saucam par nokavējumu naudu – viņa sāk skaitīties, līdzko lietotājam ir bijusi jānodod grāmata līdz pulksten deviņiem vakarā. Tad arī pēc deviņiem sāk skaitīties šī nokavējuma nauda. Bet ir tā, ka mūsu uzdevums nav iekasēt pēc iespējas vairāk nokavējumu naudu.

Bibliotēka divas dienas pirms termiņa sūta lietotājam atgādinājumu, ka tuvojas šīs grāmatu nodošanas termiņš, un tas nu ir brīdis, kad lietotājam ir jāreaģē – vai nu šī grāmata ir jāpagarina, ko viņš var izdarīt 24 stundas diennaktī Valsts nozīmes elektroniskajā kopkatalogā, vai arī jāatnāk uz bibliotēku, jāpiezvana uz bibliotēku, jāatver kaut vai skaips un jāuzraksta, ka vēlos pagarināt.

Protams, viņš to varēs izdarīt tikai tad, ja to nebūs pieprasījis cits lietotājs,” LU bibliotēkas noteikumus detalizēti aprakstīja LU Lietotāju apkalpošanas departamenta vadītāja Aldona Volkova. 
Grāmatas lasīt noteikti vajag, un, lai nebūtu jāmaksā par savu neuzmanību, grāmatas nodošanas termiņu visērtāk ir atcerēties to vienkārši pierakstot sava ikdienas darbu plānotājā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt