Pēcpusdiena

Satversmes spriedums par mācību procesa skolās turpināšanu attālināti arī pēc Covid-19

Pēcpusdiena

Satversmes aizsardzības birojs aicina komandā analītiķus

Solidarizējoties ar Ukrainu, Latvijā daudzviet uzziedēs saules puķes

Bērni un pieaugušie Valmierā audzē saulespuķu stādus pilsētas izdaiļošanai un Ukrainas atbalstam

Šovasar, paužot savu solidaritāti ar Ukrainu, pret kuru Krievija uzsākusi karu, Latvijā daudzviet uzziedēs saulespuķes. Arī Valmieras novadā. Maija sākumā  iedzīvotāji tika aicināti sēt un izaudzēt stādiņus, lai 1. jūnijā, Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā, tos varētu stādīt arī novada pilsētu un pagastu puķudobēs, skvēros.

Bērni un pieaugušie Valmierā audzē saulespuķu stādiņus pilsētas izdaiļošanai un Ukrainas atbalstam
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Valmieras pirmsskolas izglītības iestādes "Ezītis" struktūrvienības "Ābelīte" bērni un audzinātājas ir viens no kolektīviem, kas atsaukušies aicinājumam "Stādīsim saulespuķes bērniem". Kopīgi arī saulespuķes tika iesētas, uz katra podiņa uzrakstīts arī stādītāja vārds.

Bērni, vaicāti, kādēļ tieši saulespuķes, atzina –

"lai redzētu, ka atbalsta Ukrainu, jo Ukrainā ir karš."

Savukārt audzinātāja Gunta Beinare Latvijas Radio stāstīja, ka pirms saulespuķu sēšanas kopīgi ar bērniem arī runāts par to, kas notiek Ukrainā. "Bērni vispār ļoti pārdzīvo par ukraiņiem. (..) Bērni zina ļoti daudz, mājās pārrunā, un paši sāk apspriest. Reizēm paši saka tā: "Viss, vairāk par to nerunāsim, jo sāksim raudāt." Jā, bērni zina daudz un arī pārdzīvo," viņa skaidroja.

Beinare arī vērtēja, ka ļoti svarīgi ir ar bērniem viņiem saprotamā veidā runāt par šiem skarbajiem notikumiem: "Mēs aprunājamies, un es viņus izjūtu kā draugus, kā vienlīdzīgos. Viņiem ir jāzina. Nevajag dramatizēt, bet jāzina ir. Un bērni stāsta: "Tēti, es atbalstītu Latviju, ja gadījumā arī Latvijā kas šāds gadīsies."

Iecere Valmieras novadā veidot saulespuķu dobes, kā stāstīja novada pašvaldības arhitekta palīdze Marta Katana, ir savā ziņā simbolisks veltījums bērniem, jo bērniem, arī ukraiņu bērniem, ir jādzīvo pasaulē, kurā valda miers.

Par pirmo iedvesmu akcijai Katana sacīja: "Es sekoju Sarkandaugavas attīstības biedrībai Rīgā, kur stāda saulespuķes jau desmito gadu. Viņi līdz šim ir stādījuši ar domu par Sarkandaugavas Vecupes reģenerāciju, atjaunošanu, jo saulespuķes ir unikāls augs. Tās ar savu stipro sakņu sistēmu attīra augsni un rada arī saulaino noskaņojumu. Šogad, protams, papildus simboliskā nozīme saulespuķēm – Ukrainas simbols – izrādīt atbalstu arī šādā veidā."

Katana norādīja, ka Valmiera ir uzņēmusi vairāk nekā 400 ukraiņu bēgļus, un lielākā daļa no tiem ir bērni, tāpēc ir cerība, ka līdz ar saulespuķu parādīšanos pilsētā un novadā viņiem būtu arī ikdienā atgādinājums par atbalstu, un tas būtu kā stiprinājums šajā grūtajā ceļā.

Lai īstenotu šo ideju, tad novada pilsētās un pagastos būs īpaši atvēlas vietas saulespuķu dobēm, kur tās varēs iedēstīt Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā. "Tā ir trešdiena, pulksten sešos vakarā aicināsim iedzīvotājus ar saviem saaudzētajiem stādiņiem doties kopā, stādīt dobēs. Mēs jau no maija sākuma aicinām visus iedzīvotājus, sabiedrību, arī izglītības iestādes, iestādes, pansionātus sēt un audzēt stādus uz savām palodzēm, podiņos, un 1. jūnijā būs stādīšana," skaidroja pašvaldības pārstāve.

Viņa arī informēja, ka Valmierā paredzētas trīs dobes – Jāņparkā, Lucas skvērā, kā arī pie autoostas, Stacijas ielas skvērā.

"Līdzīgi arī pa visu novadu, zinu, ka ir jau vietas, kur dobes jau frēzē un gatavo, un mums ir svarīga sabiedrības iesaiste, lai būtu līdzdarbošanās. Varētu arī pašvaldība sagādāt stādus un dārznieks iestādīt, bet mums tiešām gribējās, ka tā ir tāda kopīga akcija, kurā mēs vienojamies kārtējam atbalstam Ukrainas tautai. Un arī pašiem, jo saulespuķe ir gaiša, spēcīga ar tām saknēm, arī kā nektāraugs bitēm un kukainīšiem. Tur ir tikai plusi," viņa atzina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt