Rīta Panorāma

Tapusi dziesma "Es Tevi aicinu sev līdz"

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Annu Kononovu

Drošība uz ceļiem: auto norakstīšana

Auto norakstīšana – kā pareizi tikt vaļā no nevajadzīga transportlīdzekļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Reizēm ielu malās vai daudzdzīvokļu namu pagalmos redzamas pamestas automašīnas, ar kurām neviens vairs neplāno braukt. Tās aizņem vietu un degradē apkārtējo vidi. Spēkratus var norakstīt, tikai piesaistot sertificētu uzņēmumu, pretējā gadījumā īpašnieks riskē nonākt dažādās nepatikšanās.

Rīgas pašvaldības policija gandrīz katru dienu saņem zvanus no iedzīvotājiem par automašīnām, kas ielu malās vai daudzdzīvokļu namu pagalmos atstātas novārtā.  Policijai ir visas tiesības šādus auto pārvietot uz maksas stāvvietu.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis stāstīja, ka evakuācija nevar notikt uzreiz pēc ziņojuma - ir jādod laiks transportlīdzekļa vadītājam šo transportlīdzekli pārvietot.

“Ja automašīnai nav izieta tehniskā apskate, tad šis laiks ir 15 dienas, savukārt ja automašīnai tehniskā apskate ir izieta, tad laiks ir 45 dienas,” stāstīja Sadovskis.

Ja auto īpašnieks noteiktajā termiņā savu spēkratu pats nepārvieto, tad vēlāk policija piedzen visus ar evakuāciju saistītos izdevumus.

Lai līdz šādai situācijai nenonāktu, visprātīgākais auto ir norakstīt. Auto norakstīšanu veic sertificēts apstrādes uzņēmums, nevis pats īpašnieks.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāve Ieva Bērziņa skaidroja, ka cilvēks CSDD mājaslapā var saņemt informāciju, kur ir viņam tuvākais un ērtākais apstrādes uzņēmums. “Sazinās ar šo uzņēmumu, un tad uzņēmums vai nu atbrauc pakaļ konkrētajam transportlīdzeklim, vai arī auto īpašnieks pats nogādā auto uzņēmumā,” stāstīja Bērziņa.

Uzņēmums auto īpašniekam izsniedz likvidācijas sertifikātu un informāciju par auto norakstīšanu ievieto CSDD datu bāzē. 

Ja auto nenoraksta šādā kārtībā, piemēram, nevajadzīgais auto tiek atdots kādai privātpersonai vai uzņēmumam, kurš nav sertificēts veikt norakstīšanu, tad īpašnieks  pakļauj sevi lielam riskam.

Var gadīties, ka kāda jums nezināma persona nolemj ar šo auto piedalīties ceļu satiksmē.  Tā kā datu bāzē oficiālais auto īpašnieks joprojām nebūs mainīts, viņam nāksies apmaksāt visas soda kvītis par pārkāpumiem, kas ar transportlīdzekli izdarīti.

Ir tikai daži izņēmumi, kā automašīnu var norakstīt, neiesaistot apstrādes uzņēmumu.

Ja transportlīdzeklis, kurš jānodod apstrādes uzņēmumam, pilnībā gājis bojā, īpašniekam to iespējams norakstīt, vēršoties CSDD ar iesniegumu, kam papildus tiek uzrādītas atbildīgās institūcijas (policijas, ugunsdzēsēju u.tml) izsniegta izziņa par to, ka no transportlīdzekļa nav palikušas atliekas, kuras būtu iespējams nodot apstrādei. Izziņa nav nepieciešama, ja transportlīdzeklis ir nozagts vairāk kā gadu un par to ir pieejama informācija reģistrā. Plašāku aprakstu par transportlīdzekļu norakstīšanu var skatīt CSDD mājas lapā.

Jāatceras arī - ja īpašumā reģistrētais, bet nolietotais, nevajadzīgais transportlīdzeklis netiek norakstīts, tad nākotnē tas var radīt sarežģījumus dažādu nodokļu piemērošanā un, iespējams, kādu pabalstu saņemšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti