4. studija

Vai lētāk ir instrumentus labot un asināt vai nopirkt jaunus?

4. studija

4. studija

Kāpēc daļa rīdzinieku dzīvokļos salst, kamēr citi cīnās ar karstumu?

Auksti radiatori? Āra temperatūrai pārsniedzot 12 grādus, daudzdzīvokļu namos apkure apstājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Apkures sezonas sākums Latvijā šogad ir siltāks nekā citus gadus. Tas gan ir vājš mierinājums tiem iedzīvotājiem, kuri savos dzīvokļos joprojām salst vai arī, gluži pretēji, – svīst, mokās un tur vaļā logus, bažīdamies par apkures rēķiniem. Turklāt kad āra temperatūra pakāpjas virs 12 grādiem, radiatori tiek atslēgti, Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "4. studija" skaidroja "Rīgas namu pārvaldnieka" pārstāvis.

No vairākām Rīgas daudzdzīvokļu mājām raidījums "4. studija" saņēmis vēstules un sūdzības: vienā apkure neesot pieslēgta, citā ir ļoti karsts un logi jātur vaļā, citur it kā apkure ir pieslēgta, bet nākamajā dienā atkal ir auksts. Temperatūra ēkās var atšķirties pat par 7 grādiem

Tadaiķu ielas iedzīvotāja Anda raidījumam stāstīja, ka atkārtoti zvanījusi "Rīgas namu pārvaldniekam" un "Siltumserviss Rīga", taču, pēc viņas sacītā, operatori bijuši nelaipni un snieguši tikai lakonisku atbildi: "Gaidiet rindas kārtībā!"

Savukārt Brīvības gatves iedzīvotājs Guntis, atgriežoties no laukiem, konstatējis, ka dzīvoklī ir +27 grādi. 

"Radiatori, kad ārā bija +14 grādi, bija tādi, ka rokas nevarēja pielikt. Sākumā es domāju – varbūt nezvanīt un neteikt neko, un paturēt logus vaļā, jo gan jau, kad sāksies aukstums, tad būs pretpols, un tā arī bija. Aizvakar es viņiem piezvanīju, vakar viņi samazināja šo siltumu, un tagad ir normāli, bet līdz ar to pazuda vispār apkure dvieļu žāvētājam vannas istabā. Tātad, kad vienu vietu labo, otrā kaut kas tiek sabrucināts," sprieda vīrietis. Tajā pašā laikā kaimiņu dzīvokļos atsevišķās istabās radiatori bijuši pavisam auksti.

Bet Silikātu ielas nama iedzīvotājam nācies ilgstoši samierināties ar +13 grādu temperatūru, jo siltums pieslēgts tikai 24. oktobrī.  

"Savelk visu, ko var. Naktī vēl nav tik traki, kad savelk segas, nosalt jau nevar.

Teica, ka notiekot aptauja – vai vajag pieslēgt, vai nē. Nezinu, mūsu dzīvoklī neviens nenāca un neprasīja," pauda Arnis.

Skaidrs, ka sūdzību daudz un katrā gadījumā cita problēma, bet kāpēc šādas situācijas rodas un kā tās novērst?

Problēma ir "padomju laiku mantojums, ko sauc par viencaurules vertikālo apkures sistēmu", atzina SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāvis Krists Leiškalns. 

Tās ir būvētas laikmetā, kad bija ļoti lēta enerģija, un labākais veids, kā regulēt temperatūru, tā laika izpratnē bija atvērt vaļā logu," skaidroja Leiškalns.  

Iemesls tam, kāpēc nav pieslēgta apkure, var būt tas, ka cilvēki, mainot radiatorus, patvaļīgi izlaiž apkures sistēmas, kā rezultātā visa māja paliek bez siltuma. Savukārt dzīvokļos krasi atšķirīgās temperatūras ir apkures sistēmas balansēšanas jautājums, un "Rīgas Siltumserviss" skaidro, ka pēc apkures sezonas sākuma dzīvokļu īpašniekiem ir jārēķinās ar iespējamām neērtībām pat vairāku nedēļu garumā.

"Galvenā problēma ir mājas regulēšanā, mājas apkures sistēmas stabilizācijā, jo sistēmas ir novecojušas un šīs viencauruļu sistēmas nepieļauj atsevišķu regulēšanu stāvvadiem. Tāpēc, pieslēdzot apkuri, mēs to palaižam pilnā jaudā un pēc kāda brītiņa, kad visi stāvvadi ir palikuši silti, tad iestādām automātiskā režīmā, kas attiecīgi pēc tam atkarībā no āra temperatūras arī pielāgojas katrai mājai," norādīja PS "Siltumserviss Rīga" valdes loceklis Tengizs Adamjancs.  

Lielākajai daļai uzņēmuma klientu apkures pieslēgšana uzsākta 10. oktobrī, un līdz 15. oktobrim "visas mājas jau bija praktiskas pieslēgtas", informēja Adamjancs.

Tagad sākušies stabilizācijas un balansēšanas darbi, kas parasti aizņemot no vienas līdz divām nedēļām, bet aptuveni 100 rīdzinieku mājām – līdz pat mēnesim. 

Viens no efektīvākajiem risinājumiem esot uzstādīt stāvvadu balansierus, kas ļautu izlīdzināt temperatūru mājas ietvaros un tad nebūtu tik krasa temperatūras atšķirība dažādos dzīvokļos. Bet kā rīkoties, ja ir problēmas ar apkuri, un kā panākt, lai pēc iespējas ātrāk viss tiktu salabots?

"Ātrākais formāts, kā informācija nonāk līdz meistariem, ir "Siltumserviss Rīga" elektroniskā pieteikuma forma – aizpilda, un tā nonāk pie izpildes," uzsvēra Krists Leiškalns. "Siltumserviss Rīga" skaidroja, ka, saņemot šādu anketu, avārijas situācijā reaģējot momentā, bet citos gadījumos – rindas kārtībā dažu dienu laikā.

Starp citu, normatīvajos aktos nav definēts, kad ir jāpieslēdz apkure, taču pēc Ministru kabineta (MK) noteikumiem minimālā temperatūra, kas ir jānodrošina vēsākajā mājas dzīvoklī, ir 19 grādi, bet īslaicīgi var būt arī 18 grādi. Mērķis – taupīt siltumenerģiju. Protams, mājas kopība var lemt, kādu temperatūru vēlas nodrošināt ēkā. Zināšanai – iespējams, šonedēļ radiatori atkal ir auksti, bet par to nav jāsatraucas.

“Tajā brīdī, kad āra temperatūra pārsniedz 12 grādus, apkures sistēma pārstāj strādāt, dot siltumu dzīvokļos. Arī šonedēļ ir prognozēta temperatūra, kas pārsniegs šos 12 grādus, līdz ar to laikā, kad temperatūra ārā būs augstāka par 12 grādiem, radiatori nebūs silti,” sacīja “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis.

Protams, katras konkrētās mājas situācija ir jāpēta atsevišķi, bet lielākā problēma bieži vien ir vecās apkures sistēmas, kas būtu jānomaina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti