Vai tas ir normāli?

Naida runa: kā tā izpaužas un ietekmē līdzcilvēkus

Vai tas ir normāli?

Narcistiska māte - ko tas nozīmē un kā ietekmē attiecības ģimenē un arī vēlāk?

Attiecību veidošana: Saglabāt vēsu prātu, veidojot attiecības virtuālajā vidē

Attiecību veidošana virtuālajā vidē: kāpēc cilvēki notic krāpniekiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ik pa laikam parādās jauni gadījumi, kad cilvēki tiek apkrāpti, jo ir noticējuši citu cilvēku solījumiem internetā. Bieži vien cilvēki uzticas krāpniekiem tāpēc, ka ļoti vēlas veidot attiecības un mazināt vientulību, viņiem ir vēlme būt piederīgiem kādam, vēlme mazināt iekšējo trauksmi, kas var novest pat pie iemīlēšanās, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli?" vērtēja klīniskā psiholoģe Ieva Melne.

Apmēram pirms pieciem gadiem sabiedrību pāršalca ziņa par to, ka kāda sieviete Latvijā, uzticoties un nepamanot tā saucamos "sarkanos karogus", pārskaitījusi kopumā ap 300 tūkstoš eiro krāpniekam internetā, ar kuru ilgu laiku virtuālajā vidē bija veidojusi attiecības. 

"Cilvēki, kuri notic šādām lietām, visticamāk, ir cilvēki, kuri vēlas veidot attiecības vai mazināt vientulību," vērtēja Melne. "No psiholoģiskā viedokļa tas noteikti varētu būt saistīts arī ar personas piesaisti, arī ar personas rakstura iezīmēm vai personības iezīmēm.

Cilvēki, kuri tiešām ir trauksmaini, viņiem šī sajūta, ka es gribu būt piederīgs, ir daudz izteiktāka nekā cilvēkiem, kuriem varbūt ir bijusi drošā piesaiste.

Līdz ar to šiem cilvēkiem ir bail justies atvairītiem, noliegtiem vai kaut kādā veidā atstumtiem. Mums jāsaprot, ka šiem cilvēkiem veidot attiecības bieži vien nozīmē daudz vairāk nekā tiem, kuriem ir drošā piesaiste," viņa skaidroja. 

Tie, kam ir drošā piesaiste, daudz kritiskāk izvērtē situācijas un spēj objektīvāk saskatīt plusus un mīnusus, kā arī iespējamos riskus, veidojot attiecības. Piesaistes (angļu valodā – attachment) teorija skaidro, ka pieredze, kas ietekmē piesaistes veidu, nāk no agras bērnības. 

"Pieredze, kas ir saistīta ar piesaisti, nāk no mūsu ģimenes, no mūsu vecākiem. Ja mēs neesam agrā bērnībā saņēmuši šo drošības izjūtu vai attieksmi, vai mīlestību, kas liek mums justies labi, pieņemtiem, saprastiem, tādiem, kas jūtas tā, ka spēj darīt un risināt lietas, tad noteikti tas atspoguļojas arī pieaugušā cilvēka dzīvē," norādīja Melne. 

Tāpat to, kā tiek veidotas attiecības un cik ļoti cilvēks uzticas tam, ko viņam sola, noteikti ietekmē arī tās attiecības, kas veidotas jau pieaugušā vecumā. Vienalga, vai tās ir draudzīgas vai romantiskas attiecības, katras attiecības nes pieredzi. 

"Cilvēks, kuram ir šī sliktā pieredze, īsti nezina, kā ar to visu tikt galā, kā labāk sakārtot pa plauktiņiem to, kas tad īsti notiek attiecībās, – vai mani grib apmānīt, vai ar mani grib draudzēties, vai varbūt ir kāds cits iemesls?" skaidroja Melne. 

"Tāpat dažkārt ir situācijas, kad esam varbūt ļoti noilgojušies pēc sabiedrības, pēc dziļām sarunām vai attiecībām kopumā, tad dažkārt cilvēki iet uz visiem 100 un tiešām vēlas šo komunikāciju veidot, un viņi iet un to dara vienkārši tāpēc, ka viņi vēlas attiecības, tuvību," viņa vērtēja. 

Tāpat cilvēkiem, kuri ir nedroši par sevi, kuriem ir slikta attiecību pieredze vai trauksme, virtuālajā vidē vienkārši ir vieglāk uzticēties otram nekā reālajā dzīvē. 

"Virtuālā komunikācija mūs distancē vienu no otra. Jā, mums ir iespēja sarakstīties principā jebkurā dienas laikā, ir iespēja izmantot dažādas aplikācijas, vietnes, bet tajā pašā laikā tad, kad mēs sarakstāmies, mums ir laiks apdomāt savu atbildi. Tad, kad sarakstāmies, mums ir vieglāk dalīties ar personiskām lietām, ar personiskām tēmām, ar kaut kādiem saviem stāstiem," norādīja Melne. "Mēs atklājamies daudz brīvāk, jo reālajā dzīvē mums ir jāskatās vienam uz otru, mums ir jāredz sejas izteiksme, jādzird balss tembrs, jāpamana neverbālā valoda, un, ja nu kas, tad jāizmaina situācija un jāpasaka, ka es taču jokoju. Ja mēs sarakstāmies, mums ir vieglāk, jo es tevi fiziski neredzu, nejūtu, esmu pati ar sevi," viņa skaidroja. 

Līdz ar to, arī veidojot attiecības internetā, tās var kļūt dziļas, cilvēki varbūt patiešām iemīlas otrā personā un tāpēc ir gatavi sūtīt naudu, lai palīdzētu. Diemžēl otrā attiecību pusē var gadīties krāpnieki. 

"Apmeklējot psihologu, terapeitu, runājot par šo tēmu, var nokļūt līdz informācijai par sevi, var pamēģināt saprast, kāpēc man ir interesanti, piemēram, runāt ar svešiniekiem internetā? Kāpēc man ir tāda vēlme palīdzēt? Kāpēc man ir vēlēšanās riskēt, kāpēc tas man liekas aizraujoši?" ieteica Melne. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti