Rīta Panorāma

Vācijā līdz aprīlim neslēgs atomspēkstacijas

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Atstarotājs kabatā nespīd. Aicina domāt par drošību

Atstarotājs, lukturītis vai vismaz gaisma tālrunī – gājējus aicina gādāt par savu drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Brīdī, kad iestājas gada tumšais periods, parasti pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros cieš gājēji. Eksperti atgādina, ka ikvienam no mums ir jāparūpējas, lai mēs tumsā esam redzami. Derēs gan atstarotājs, gan lukturītis, gan vienkārši mobilā tālruņa gaisma.

Laikapstākļi – lietus, sals un tumsa – būtiski ietekmē ceļu satiksmes drošību. Iestājoties gada tumšajam periodam, autovadītājiem jāmaina savi braukšanas paradumi.

"Latvijas Valsts ceļu" pārstāve Anna Kononova sacīja: "Valsts ceļu tīklā tajos posmos, kur vasaras periodā bija atļauts lielāks braukšanas ātrums – 100–110 kilometri stundā, – tur šīs zīmes ir noņemtas. Tagad nekur uz valsts ceļiem nedrīkst braukt ātrāk par 90 kilometriem stundā."

Savukārt Biķernieku kompleksās sporta bāzes vadītājs Normunds Lagzdiņš norādīja: "Iestājoties tumšajam diennakts laikam, kad dienas paliek īsākas, nakts stundas garākas un vēl nav uzsnidzis sniegs, tad ir īpaši tumšs. Ir ļoti grūti pamanīt gājējus ceļa malā, ja viņiem nav atstarotāju. Tiklīdz uzsnieg sniegs, tas atstaro gaismu, un viss ir daudz labāk pamanāms."

Bet Valsts policijā (VP) stāstīja – šogad ceļu satiksmes negadījumos cietuši vairāk nekā 430 gājēji, gandrīz 20 cilvēki gājuši bojā. Jo paliek tumšāks, jo vairāk gājēju cieš negadījumos.

VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis pauda: "Parasti ir tā, ka gājējs redz vairāk nekā autovadītājs, bet autovadītājs pamana pašā pēdējā brīdī."

Drošas braukšanas skolas vadītājs Jānis Vanks pauda: "Diemžēl gājēji, velosipēdisti, skūteru braucēji un citi grēko – nelieto atstarojošos elementus, nelieto lukturīšus vai staigā ļoti tumšā, gandrīz kamuflāžas apģērbā. Viņus ir ļoti grūti pamanīt."

Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) aicina cilvēkus padomāt par sevi. Katram ceļu satiksmes dalībniekam ir jābūt redzamam – gan gājējam, gan velobraucējam, gan elektroskrejriteņa vadītājam.

"Atstarotājs, ja tas ir kabatā, nespīd. Ja atstarotāju izņem ārā un piestiprina pie apģērba vai somas, tad uzreiz gājējs ir daudz labāk pamanāms autovadītājiem," sacīja CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.

Ceļa nomale nav modes skate, kur jāvalkā skaistākais apģērbs. Šeit galvenais ir drošība. Ja mugurā nav atstarojošas vestes vai līdzi nav paņēmts atstarotājs vai lukturītis, tad var ieslēgt mobilā tālruņa gaismekli vai sliktākajā gadījumā – telefona ekrāna apgaismojumu. Būs daudz drošāk un uz ceļa būsiet pamanāmāks. Piesardzīgiem jābūt ne vien ceļu nomalēs, bet arī pilsētu teritorijās.

"Arī pa gaišām, apgaismotām ielām, ja ir izgaismota gājēju pāreja, bieži vien šis gājējs uz apgaismotās pārejas iznirst no tumsas. Tas nozīmē, ka ir ļoti maz laika noreaģēt uz šo situāciju. Tāpēc visiem satiksmes dalībniekiem ir jābūt uzmanīgākiem, jo ne viens, ne otrs, ne trešais īsti labi neredz cits citu," norādīja Drošas braukšanas skolas pārstāvis.

Eksperti uzver, – atstarotājs vai lukturītis tiešām spēj glābt dzīvības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti