Ar jautājumu, vai joprojām var kaut ko pasākt ar vēl neizmantotajiem privatizācijas sertifikātiem, LTV raidījumā "4. studija" vērsās tā skatītājs Arnis, norādot: "Daudziem cilvēkiem ir palikuši pāri sertifikāti - kādi 10, 20, 30 (..). Mēs nevaram saprast, kur tos vēl varētu izlietot. Vai vēl kādu īpašumu var iegādāties? Varbūt pārdot un par kādu cenu? Un vispār – kur tos izmantot?"
EM Juridiskā departamenta direktors Kaspars Lore LTV raidījumā "4. studija" skaidro, ka aktīvākie un lielākie procesi, kur sertifikāti vēl tiek izmantoti, ir plānveida privatizācija – dzīvojamo māju un dzīvokļu, kā arī citu īpašumu, tostarp zemes izpirkšanas procesos.
Gadījumā, ja personām nav iespējas vai vēlēšanās izmantot sertifikātus nekustamā īpašuma iegādei, sertifikātus ar starpnieku palīdzību iespējams pārdot jebkurai citai ieinteresētai personai, skaidroja EM pārstāvis.
"Ir tirgus cena, protams, tā nav nominālvērtība, bet visai ievērojama, kas nozīmē, ka cilvēks par šiem sertifikātiem var dabūt zināmu naudu un izmantot citām vajadzībām," norādīja ministrijas pārstāvis.
Privatizācijas sertifikāta nominālvērtība ir 39,84 eiro. Tomēr vidējā cena, par kādu šobrīd tirgū var pārdot vienu sertifikātu, ir nepilni 28 eiro. Saraksts ar sertifikātu tirgū licenzētajām firmām, kuras pērk sertifikātus, pieejams EM mājaslapā.
Pēc Lores teiktā, kopumā tika piešķirti aptuveni 112 miljoni sertifikātu, no kuriem nav izmantoti aptuveni 2,3% jeb aptuveni 2,5 miljoni sertifikātu, kuru kopējā nominālvērtība ir aptuveni 101 miljons eiro.
"Tātad diezgan ievērojams apjoms. Jāsaka gan, ka ir diezgan daudz sertifikātu kontu, kuros ir diezgan mazs sertifikātu atlikums, acīmredzot, personām nav intereses šo sertifikātu daudzumu kustināt," sprieda EM pārstāvis.