4. studija

Kāpēc stāvvietu pie skolas brīvdienās un naktīs nedrīkst izmantot apkaimes iedzīvotāji?

4. studija

Kāpēc saņemt atpakaļ naudu par OCTA maksājumu var būt problemātiski

Pārliecinieties, vai jūsu stilīgās sejas maskas veic savas funkcijas!

Arī stilīgai maskai jāspēj aizsargāt no vīrusa. Ekspertes ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Zīds un mežģīnes, apgleznoti audumi. Šādas mutes un deguna aizsargmaskas ir pieejamas daudzviet. Taču Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) secinājis, ka lielākā daļa tirgū esošo auduma masku nav drošas. Kuras auduma maskas patiešām pasargā no vīrusiem?

Nu jau par neatņemamu un pilnīgi pašsaprotamu modes aksesuāru šoruden kļuvušas sejas maskas, īpaši auduma maskas, kas savā košumā un krāšņumā bieži vien pārspēj cita citu. Tomēr ne visas auduma maskas pasargā vienlīdz droši.

Lai sejas masku varētu lietot vairākkārt un tā būtu draudzīga gan videi, gan maciņam, nepieciešams iegādāt vai uzšūdināt to no auduma. Tiesa, ne visi LTV raidījuma “4. studija” uzrunātie iedzīvotāji zina to, cik auduma slāņu ir viņu maskām.

Kuras auduma maskas patiešām pasargā no vīrusiem? “Šobrīd nav striktu normatīvo aktu prasību vai kādu standartu, kas nosaka – [jābūt] tieši tādām, tik slāņos, no tādiem audumiem,” norādīja PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule.

Taču ir skaidrs, ka audumam ir jābūt tik blīvam, lai tas spētu aizturēt pilienus. “Protams, ir arī materiāli biezāki, varbūt šajā gadījumā varētu liecināt par labāku aizsardzību, runājot par samtu, brokātu, kādiem smagiem mēbeļaudumiem, bet tie noteikti nebūs tik elpojoši. Tā kā tas varbūt būs mazliet pārspīlēti,” sacīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas daļas vadītāja Janita Veinberga.

Savukārt zīds un mežģīnes, arī apgleznoti audumi ir skaisti, bet nedroši. Īpaši tas attiecas uz maskām, ka ir darinātas no auduma vienā kārtā.

Tātad – cik auduma kārtās sejas maskai ir jābūt?

“Ideālā variantā audumam ir jābūt vismaz trīs kārtās. Pavisam glauni, ja izdodas atrast un iegādāties maskas, kuras ir trīs kārtās, no kurām viena – vidējā – ir īpašs filtrācijas materiāls,” norādīja Veinberga.

Tātad blīvs audums divās vai trīs kārtās, kas ļauj elpot un vienlaikus pasargā.

Būtiski arī tas, ka auduma maska noteikti jāmazgā ne zemākā kā 60 grādu temperatūrā. Līdz ar to zīda maskas nebūs praktiskas lietošanā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir veicis sejas masku monitoringu un secinājis, ka lielākā daļa tirgū esošo auduma sejas masku nav atbilstošas. Kā pircējam, veikalā vai internetā iegādājoties masku, noteikt, cik kārtās tā ir un vai būs gana droša?

“Mēs vienmēr varam pajautāt, cik auduma kārtas tur būs. Mēs varam palūgt arī pārdevējam papildu fotogrāfijas, papildu aprakstu. Ja mēs pērkam veikalā, tad visbiežāk tām, kas ir industriāli ārvalstīs ražotas maskas, tur ir klāt jau pielikts apraksts, gan materiālam, kas tas ir par materiālu, gan, kā to kopt, cik grādos pareizi mazgāt, vai drīkst gludināt vai nedrīkst,” norādīja Veinberga.

Ja runājam par sejas maskām, tad šajā gadījumā gan modei labāk nesekot līdzi, bet izvēlēties pēc iespējas drošākas un praktiskākas sejas aizsargmaskas, kurām ir vismaz divas līdz trīs aizsargkārtas un kuras var mazgāt vismaz 60 grādu temperatūrā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

No 30. oktobra – stingrāki pulcēšanās ierobežojumi, un privātajos pasākumos gan ārtelpās, gan iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk par 10 cilvēkiem, bet publiskajos pasākumos – gan ārā, gan telpās ne vairāk par 300. Skolēniem no 7. līdz 12. klasei attālinātās mācības notiks vismaz līdz 15. novembrim.

Plānots arī pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, kā arī atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Made with Flourish

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti