Ar liepām bagātajā Šederes pagastā rīkos liepziedu vākšanas talku

Jūlijs tautā tiek dēvēts par liepu mēnesi. Tāpēc tieši šajā liepu pilnzieda laikā Augšdaugavas novada Šederes pagasta ļaudis nolēmuši sarīkot liepziedu vākšanas talku. Pagastā, kas lepojos ar kuplu liepu skaitu un pat vairākām simtgadīgu liepu alejām, tāds pasākums notiks pirmo reizi. Talkā savāktie un sanestie liepziedi tiks izžāvēti, lai sarūpētu veselīgu Ziemassvētku dāvanu pagasta vecajiem vientuļajiem ļaudīm.

Ar liepām bagātajā Šederes pagastā rīkos liepziedu vākšanas talku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Talkas iniciatore ir Šederes pagasta Kultūras nama vadītāja Rita Butkeviča. Viņa Latvijas Radio sacīja: "Jau sāk smaržot! Jūs pat nevarat iedomāties, kā te smaržos. Tas vienkārši nav aprakstāmi, jo mums visapkārt ir liepas, kur ej, visur ir liepas!"

Latvijas Radio ar Butkeviču tikās sestdienas pusdienlaikā pie senlaicīgā akmens mūru celtā kultūras nama, ko ieskauj dažādu paaudžu stādīti liepu koki. "Šīs liepas ir stādītas, precīzi nepateikšu, bet gandrīz 100 gadus atpakaļ, 86 laikam – pēc nostāstiem,'' viņa norādīja.

Butkeviča skaidroja: "Agrāk šeit bija skola, un skolēni, kuri skolu pabeidza, šīs liepas iestādīja kā dāvanu. Iepriekš jau arī te liepas auga, jo tās, kas aug ceļa malā, ir vēl vecākas. Tās saglabājušās vēl no tālajiem grāfu Plāteru-Zībertu laikiem, un tā aleja ir burvīga, tur ir simtprocentīgi 100-gadīgi koki. Tu stāvi tiem apakšā kā tāda skudriņa… Tas ir fantastiski, un tie koki drīz sāks ziedēt!"

Protams, liepu dzīve nav mūžīga, tāpēc šodienas šederieši, kā skaidroja Butkeviča, jau stāda jaunas liepiņas, tā turpinot pirms daudziem gadiem aizsākto tradīciju.

"Mēs Latvijas talkā organizējām jauno liepiņu stādīšanu. Te, Šederē, ļoti daudz cilvēku atnāca, mēs bijām pat pārsteigti, ka tāda aktivitāte. Te visu sastādījām, jo kādreiz te bija vecās liepas, taču tās aizgāja bojā no vecuma vai pērkona, vai kā. Nu, tā ir dzīve," viņa sacīja.

Ja tāda liepu stādīšanas talka notika, tad kāpēc lai nesarīkotu liepu ziedu vākšanas talku, smējās Šederes pagasta Kultūras nama vadītāja.

Talka jau pati par sevi ir laba lieta, tā Kultūras nama vadītājai ir bērnības dienu laba atmiņa

"Savu bērnību daudz vadīju Daugavas otrā pusē, Vaboles pagastā, Lielo Kļocku ciemā. Tur es izaugu, un tur tā talka mani bērnībā arī uzrunāja, jo mazajā ciematiņā bija talka pēc talkas. Tur ir siena talka, tur ir mēslu talka, tur ir "liksim malku" talka. Tur ir cūku bēres, un jau ir talka. Tad, kad cilvēki sanāk kopā, tas ir fantastiski. Tad ātri var visu izdarīt. Tāpat ir Latvijas Lielās talkas, un katru gadu arvien vairāk cilvēku nāk, un Latvija paliek arvien tīrāka un tīrāka," viņa sacīja.

Jau šonedēļ, kad Šederē liepas būs pilnā plaukumā, Butkeviča liks afišu uz paziņojuma dēļa, rakstīs sociālajos tīklos un aicinās visus uz liepziedu vākšanas talku.

"Sāks ziedēt, tad mēs arī redzēsim, ap 6.–7. datumu, izskatās pēc pumpuriņiem. Likšu afišu, un tad nāks cilvēki, pulcēsies un arī vedīs tepat, un tad mēs žāvēsim Kultūras nama pažobelēs. Tur ir vēsi, vēdinās un ir tāda laba vide," viņa teica.

Butkeviča pauda cerību, ka šī talka pārtaps par labu tradīciju. "Jo liepas, ja aug, tās jau pašas ko mums dod: "Ņemat, ņemat!". Protams, ne jau visus zarus raujot, bet pamazām, un ja mēs katrs pa saujiņai salasīsim, tad liepas būs tikai priecīgas. Liepas jau vispār, manuprāt, ir kā tāda sargātāja, Latvijas sargātāja. Ozols un liepa ir kā tādi mamma un tētis. Liepa dod spēku, pat pieejot klāt. Tu vari apķert to, un jau mundrums iekšā," viņa teica.

Šai liepziedu vākšanas talkai Šederē cēls mērķis.

Idejas autore skaidroja: "Ja jau liepa ir devusi tādu fantastisku ziediņu, pilnu veselības, spēka, saules siltuma, mēs viņu ņemam un dāvājam citiem. Tas ir prieks,  ko darīt cita labā. Ja mēs tos ziediņus savāksim un izdosies tos labi izžāvēt un smuki sapakot, tad Ziemassvētkos tā būs fantastiska dāvana. Mums apkārt diemžēl ir daudz vecu, vientuļu cilvēku, un viņiem tas būs ļoti patīkams pārsteigums, ka tie mazie bērni, jaunā paaudze skaisto paciņu iepakos, noformēs un ar mīlestību ziediņus saliks iekšā, un katram uzdāvinās, tas ir liels prieks."

Pirmos liepziedus ievākušas vismazākās Šederes talcinieces, Ritas Butkevičas māsas Ingas meitiņas Līna un Sofija.

"Savācām jau ļoti daudz – pilnu bļodu. Patīk tas ziediņš, un smaržo pēc medus," viņas atzina.

Liepas šogad ar ziediem dāsnas, katrs sev un citam kādu sauju var ievākt arī šajā talkā Šederē. Liepa ir sirds koks, un tā būs dalīšanās ne tikai ar veselību, bet arī mīlestību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt