Kā labāk dzīvot

Uzkrājumi vecumdienām: tuvāk pensijai vajadzētu izvēlēties konservatīvākus pensiju plānus

Kā labāk dzīvot

Kā dzīvo cilvēki pierobežā: Ciemojamies Indrā

Mūsu ekonomiskās izvēles: Kā atbalstīt Latvijas ražotājus pandēmijas laikā

Aptauja: Par vietējām precēm iedzīvotāji gatavi maksāt vairāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijas iedzīvotāji par vietējām precēm būtu ar mieru maksāt nedaudz lielāku summu, tādā veidā atbalstot vietējos ražotājus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot'' stāstīja “Baltic International Bank” Stratēģiskās un biznesa attīstības pārvaldes vadītāja Dace Dūklava-Kokina.

Cerību spars Latvijas ražotājiem 

Veikta iedzīvotāju aptauja, kurā skaidrots, vai cilvēki būtu gatavi atteikties no importa precēm par labu Latvijas ražotājiem, par preci vai produktu maksājot nedaudz vairāk. Lielākā iedzīvotāju daļa, kas tika aptaujāti, ir gatavi mainīt savus ieradumus un dot priekšroku Latvijas precei.

“Baltic International Bank” Stratēģiskās un biznesa attīstības pārvaldes vadītāja Dace Dūklava-Kokina stāstīja, ka

"vairāk nekā puse iedzīvotāju ir gatavi starp pārtikas precēm un pirmās nepieciešamības precēm izvēlēties Latvijā ražoto." 

Latvijas ražotāju nākotne, skatoties uz vietējo pārtikas produktu patēriņu palielināšanu, iezīmē vairākus virzienus, kurus mēs kā patērētāji varam panākt. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris skaidroja: "Pērkot vietējās preces, Latvijas ekonomikā paliek vairāk naudas mums pašiem." 

Aktuāls jautājums tautsaimniecības attīstības ziņā ir arī piegādes ķēžu saīsināšanās, kā arī svarīgi piebilst, ka tieši pārtikas ražotāji nodrošina lielāko daļu darbavietu reģionos. 

Sistēma, kas palīdz ražotājiem, ir "Zaļais iepirkums''. Viens no šīs piegādes principiem ir piegādes attālums. Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs stāstīja, ka  vietējie ražotāji ir labākā situācijā nekā ārzemju piegādātāji. Danusēvičs piebilda, ka tas, ko valsts savulaik labi iesāka, ir samazinātais pievienotās vērtības nodoklis Latvijas augļiem un dārzeņiem.
 
 "Sabiedriskajai ēdināšanai samazinātais PVN nāk par labu, jo tas palīdz iedzīvotājiem iegādāties pusdienas un citu ikdienas pārtiku ēdināšanas uzņemumos un, no otras puses, palīdz arī ēdinātājiem izdzīvot šajā laikā," norādīja Danusēvičs. 

Kā veicināt cilvēkus izvēlēties Latvijas preci? 

Jānis Lielpēteris stāstīja, ka viens no zīmoliem, kas veicina iegādāties Latvijā ražotas preces, ir "Latvijas labums", kas veicina vietējo produktu noietu.
 

Svarīgs ir arī jautājums par produkta kvalitāti. Danusēvičs skaidroja: "Diemžēl tirgus ir relatīvi mazs un daudzi ražotāji, kuri vēl nav atraduši pārdošanas tirgu ārpus Latvijas, baidās riskēt lielākā apjomā ražot kvalitatīvus produktus," piebilstot, ka būtu nepieciešams lielāks atbalsts no valsts puses. 

"Jāsaprot, ka mēs savus produktus pārdodam ne tikai Latvijā, bet arī citur Eiropas Savienībā, tāpēc tāda lokāla norobežošanās nāk par sliktu, jo mēs esam ieinteresēti pārdot savus produktus citur un arī citas valstis ir ieinteresētas pārdot produktus šeit," stāstīja Danusēvičs. 

Danusēvičs pauda, ka, galvenokārt valstij ir jāpalīdz mazajiem pārstrādātājiem saglabāt savu vietu pārtikas veikalos vai arī celt viņu produktu kvalitāti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti