Jauni un bagāti

#15 Par fondu sastāvu un izmaksām

Jauni un bagāti

#17 Vai tev ir drošības spilvens?

#16 Aktīvā un pasīvā ieguldīšanas filosofija

Aktīvā vai pasīvā līdzekļu pārvaldīšana – kas izdevīgāk? Atbild finanšu analītiķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aktīvās ieguldīšanas gadījumā tu maksā naudu izglītotam profesionālim, kas pēc speciāli pārdomātas stratēģijas pārvaldīs tavu ieguldījumu portfeli. Pasīvās ieguldīšanas gadījumā tavu portfeli vienkārši “pieskatīs” bez aktīvas iesaistes. Lai cik savādi, statistiski izdevīgāks ir otrais variants, Latvijas Radio 5 rubrikā “Jauni un bagāti” ieteica finanšu analītiķis Valters Vestmanis.

“Amatierim pašam pirkt akcijas nav gudrākā lieta, ko darīt, jo vajadzētu nevis pirkt to, kas patīk, bet taisīt diversificētu zemu izmaksu portfeli, ko izdarīt ir ļoti sarežģīti. Tā vietā daudz jēdzīgāk ir izmantot tā saucamos ieguldījumu fondus,” skaidroja Vestmanis. 

Taču ir divi fondu pārvaldes principi – aktīvā un pasīvā līdzekļu pārvaldīšana, starp kuriem jāizvēlas pirms ieguldīšanas.

Aktīvā līdzekļu pārvaldīšana nozīmē uzticēt naudu profesionālam finansistam, kurš veidos fonda stratēģiju, mēģinās uzminēt, kurš sektors strādās labāk, kur veiksmīgāk ieguldīt naudu, aktīvi sekos līdzi, kas notiek tirgū, un uzturēs portfeli aktuālu.

“Ir otrais variants, kur tu arī ieliec naudu pie profesionāļa, bet viņš pasaka, ka vienkārši naudu ieliek 1500 lielākajos uzņēmumos attīstītajās valstīs un viss. Jā, viņš sakārtos birokrātijas, sekos līdzi, lai nauda ir, kur jābūt, bet ikdienā tur neiesaistīsies – vairāk pieskatīs, nekā pārvaldīs to fondu,” skaidroja Vestmanis. 

Viņš atzina, ka intuitīvi aktīvā pārvaldīšana šķiet loģiskāka izvēle, kur ieguldīt naudu, taču dati liecina par pretējo:

“Ja skatās datos, ilgākā laika termiņā nekā nedarīšana parasti ir daudz labāka, nekā kaut ko aktīvi bakstīt un sekot līdzi.”

“Aktīvie līdzekļu pārvaldītāji tipiski skatās uz kaut kādu konkrētu tirgus indeksu, uztaisa ieguldījumu portfeli, un viņu mērķis ir to indeksu pārspēt, bet praksē lielākā daļa uzrāda ļoti vidējus rezultātus,” stāstīja finanšu analītiķis. 

Pēc tam, kad pārvaldītāji iekasē komisijas maksu, liela daļa aktīvo pārvaldītāju pakalpojumu jau kļūst neizdevīgi, jo peļņa sanāk zem vidējā rādītāja, viņš paskaidroja. Savukārt pasīvais līdzekļu pārvaldītājs, lai gan nesola milzīgu peļņu, ir stabils ieguldījums.

"Jauni un bagāti"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti