Rīta Panorāma

Bažas par humānās palīdzības piegādēm Gazas joslā

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Nolietotas ziemas riepas – citur jāmaksā, citur pieņem bez maksas

Kāpēc vietām par nolietotu riepu nodošanu jāmaksā, vietām pieņem bez maksas?

Latvijā daļa atkritumu apsaimniekotāju nolietotās riepas pieņem bez maksas, kamēr citur par šo pakalpojumu tiek prasīta samaksa. Kāpēc tā?

Latvijā ir aptuveni 70 atkritumu savākšanas laukumu, kur var nodot nolietotās automašīnu riepas, un daļa riepu servisu arī pieņem riepas. Dažās vietās četras riepas iespējams nodot bez maksas, citās jāmaksā.

"Eco Baltia vide" pārstāvis Kristaps Dreimanis skaidroja: "Šogad mums ir bijušas trīs akcijas, kad bez maksas varēja nodot. Viena tikko beidzās Saldū, kur iedzīvotāji nodeva vairāk nekā 30 tonnas riepu. Ir bijis Liepājā, kur bija 100 tonnas, ko iedzīvotāji bez maksas nodeva. Vēl "Jumis" pieņēma Siguldā, kur bija vairāk nekā 30 tonnas, – iedzīvotāji atnesa savas vecās riepas un bez maksas varēja atstāt."

Bez maksas četras riepas šobrīd Ziemeļvidzemē pieņem atkritumu apsaimniekotājs "ZAAO", bet Rīgā un vēl dažās Latvijas pilsētās šo iespēju piedāvā "CleanR".

"CleanR" valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs norādīja, ka šī gada laikā uzņēmums savācis jau vairāk nekā 1100 tonnas nolietoto riepu. Tāpat tiek piedāvātas akcijas, kad uzņēmuma ekipāžas brauc noteiktās pašvaldībās, iepriekš to izziņojot, un iedzīvotājiem ir iespēja nodot riepas.

Stankevičs pauda: "Tiek pieņemtas tikai vieglo pasažieru transporta riepas. Riepas ir jānodod bez cita veida piejaukumiem. Respektīvi, nevajadzētu no dobes izrakt un vest viņu kopā ar zemi vai betona kluci. Nododam riepas bez diskiem."

Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) valsts sekretāra vietniece Rudīte Vesere skaidroja, kāpēc daļa atkritumu apsaimniekotāju vieglo auto riepas pieņem bez maksas, bet citi prasa pretī samaksu: "Ražotāju atbildības sistēma paredz, ka ražotājs, Latvijas gadījumā tas būtu tas, kas ieved šeit riepas un realizē, ir atbildīgs par riepu atkritumu savākšanu un apsaimniekošanu. Protams, lielākoties paši izplatītāji to nedara. Viņi slēdz līgumu ar ražotāju atbildības sistēmu, kas uzņemas šo pienākumu un meklē atkritumu apsaimniekotāju. Apsaimniekotājs slēdz līgumus par riepu pieņemšanu un tālāko apsaimniekošanu."

Tādējādi tie atkritumu apsaimniekotāji, ar kuriem ir noslēgts šāds līgums, četras vieglo auto riepas pieņems bez maksas, bet pārējie var prasīt samaksu. Savāktās riepas pēc tam tiek pārstrādātas.

"CleanR" valdes priekšsēdētājs uzsvēra: "Katra riepa atrod otro dzīvi jau citā izpausmē un kalpo kā izejmateriāls kādam citam produktam."

Bet "Eco Baltia vide" pārstāvis papildināja: "No tām izņem ārā gumijas granulas, metālu un tekstilu. Gumijas granulas var izmantot spēļu laukumu ražošanai. Skrejceļi, visi bērnu laukumi ir no riepu gumijas."

Daļa riepu tiek sadedzinātas īpaši tam paredzētā krāsnī, no tām iegūstot enerģiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti