Sadaļas Sadaļas

Eiro fokusā

Jaunieši aktīvi izmanto iespēju īsā laikā un bez maksas apgūt specialitāti

Eiro fokusā

Sākas čeku loterija: eksperti piesardzīgi optimistiski, sabiedrība par iespēju laimēt zina

Varēs mantot 2.pensiju līmenī uzkrātā kapitālu. Scenāriji būs divi

2.pensiju līmenī uzkrātā kapitāla mantošanai – divi scenāriji

Latvijā iedzīvotājiem būs iespēja mantot 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. To paredz pērn rudenī Saeimā atbalstītie grozījumi Valsts fondēto pensiju likumā. Mantošanas scenāriju būs divi.  

Pensijas Latvijā dalās trijos līmeņos. Pirmais līmenis tiek finansēts no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Proti, tie ir 20% no bruto darba algas. Bet tiem, kuriem ir arī pensijas otrais līmenis, – 14% no algas.

No šīs naudas pensijas tiek maksātas pašreizējiem pensionāriem – tas ir tā dēvētais solidaritātes princips. 

Pensiju 2. līmenis atšķiras ar to, ka tas katram tiek krāts individuāli. Otrajā līmeni iemaksā 6% no algas. Nauda tiek uzkrāta katram no mums individuāli mūsu individuālajos pensiju kontos.

Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības „Luminor Asset Management” valdes loceklis Iļja Arefjevs skaidroja, ka “tas ir ļoti būtiski, jo, krājot pensiju 2. līmenī, mēs nebūsim tik daudz atkarīgi no strādājošo skaita”.

Vēl ir pensiju 3. līmenis. Bet tas ir pilnīgi brīvprātīgs. Tajā iemaksas var veikt pats cilvēks vai viņa darba devējs. Arefjevs norādīja, ka lielākoties cilvēkiem ir pirmie divi pensiju līmeņi.

Pērn rudenī deputāti nolēma, ka pensijas otro līmeni varēs mantot. Kāpēc tas ir aktuāli?

“Tādēļ, ka pensiju 2. līmenis ir reāls kapitāls, kas tiek krāts katram no mums individuāli. Tā nav vienkārši pensijas apdrošināšana. Tas ir pilnīgi reāls kapitāls, kas tālāk tiek ieguldīts finanšu tirgos, pelna procentus, un līdz ar to tas ir uzskatāms par normālu kapitālu,” skaidroja Arefjevs.

Līdz šim pensiju 2. līmenis nebija mantojams. Bija viens izņēmums. Cilvēkam, aizejot pensijā, bija iespēja noslēgt dzīvības apdrošināšanas mūža polisi. Kopš tās noslēgšanas brīža pensijas 2. līmeņa kapitāls, kas jau faktiski bija izmaksas stadijā, kļuva mantojams. Bet, kamēr cilvēks nav pensijā, šo kapitālu mantot nevarēja.

Jomas eksperts norādīja, tā ir mūsu atšķirība no Lietuvas un Igaunijas:

“Mūsu kaimiņvalstīs pensijas 2. līmenis jau labu laiku ir mantojams. Tur ir nedaudz citi nosacījumi, tur bija iespēja iemaksāt privāti 2. līmenī, bet jebkurā gadījumā kaimiņvalstīs pensiju 2. līmenis vienmēr ir bijis mantojams,” stāstīja Arefjevs.

Izmaiņas likumā "Par valsts fondēto pensiju" paredz, ka no nākamā gada sākuma šo pensijas kapitālu varēs mantot arī Latvijā.

Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka tiem, kuriem ir 2. pensiju līmenis, būs jārīkojas un jānorāda cilvēks, kurš viņa nāves gadījumā šo kapitālu mantos.

Mantošana nebūs automātiska, sacīja eksperts. Tai būs jāpiesakās.

Likums nosaka divas iespējas: 

“Pirmā iespēja ir norādīt kādu mantinieku, kura 2. līmeņa kontam tiks pievienots šis cilvēka 2. pensijas līmeņa kapitāls. Tā ir viens iespēja, bet obligāti jārīkojas,” skaidroja Arefjevs.

“Otra iespēja ir atstāt 2. līmeņa pensijas kapitālu Civillikuma noteiktajā kārtībā. Šajā gadījumā šo kapitālu var atstāt vairākiem mantiniekiem vienlaicīgi. Kā arī nodrošināt šī kapitāla izņemšanu naudā,” stāstīja eksperts.

Pirmajā gadījumā uzkrāto kapitālu var pievienot kāda cilvēka 2. līmeņa kontam. Un šis cilvēks šo naudu saņems, aizejot pensijā. Piemēram, vīrs savu uzkrāto atstāj dzīvesbiedrei.

Pensijas 2. līmeņa kapitālu, kas ir uzkrāts līdz šī gada beigām, varēs mantot tikai 80% apmērā. Pilnā apmērā mantot varēs summu, kas uzkrāta, sākot ar 2020. gadu.

Savukārt, ja cilvēks pensijas 2. līmeņa mantošanu nenoformēs, tad pēc viņa nāves uzkrāto ieskaitīs valsts speciālajā budžetā kā līdz šim.

Pietikties vienam no diviem variantiem varēs pirms pensijas vecuma sasniegšanas. Mantiniekus varēs arī mainīt. Bet pieteikšanās sāksies nākamgad.

2. pensijas līmeņa uzkrājumi Latvijā nav lieli. 

“Ja mēs raugāmies uz šī brīža statistiku, viņa ir diezgan bēdīga. Jo pusmiljonam klientu 2. pensijas līmenī ir uzkrāts mazāk nekā 1000 eiro. Bet jebkurā gadījumā, ja mēs skatāmies tālāk to kapitāla sadalījumu, tad ļoti lielai daļai cilvēku 2. līmenī ir uzkrāti tikai daži tūkstoši eiro,” atzina Arefjevs.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra dati rāda, ka, piemēram, 10 000 eiro 2. pensiju līmenī Latvijā ir uzkrājuši apmēram 30 000 cilvēku. Kopumā šajā pensiju līmenī uz šo brīdi ir uzkrāti vairāk nekā 4 miljardi eiro.

2. pensiju līmenim var pieteikties portālā latvija.lv vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Mantinieku pieteikšana sāksies nākamgad. Šogad iedzīvotāji var izlemt, kuru no diviem mantošanas scenārijiem izvēlēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt