20.gadsimta elektroierīces - izstādē «Elektrība dara visu»

Enerģētikas muzejā Ķegumā apskatāma atjaunotā izstāde „Elektrība dara visu”, iekļaujot līdz šim neeksponētus artefaktus, informē koncerna „Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere.

Ekspozīcija iepazīstina ar Latvijas mājsaimniecībās lietotajām elektroierīcēm, liela daļa no kurām dažādos vēstures laikos ražotas tepat Latvijas rūpnīcās. Izstādē redzamas ne tikai sadzīves liecības, bet arī spilgti sava laika rūpnieciskā dizaina paraugi.

Vai mēs atceramies pirmo ģimenē nopirkto televizoru, putekļu sūcēju, veļas mašīnu vai ledusskapi, pirmo matu fēnu vai loku šķēres? Vai zinām, kā un kāpēc audzis elektroenerģijas patēriņš, un esam domājuši par to, kā agrāk brīdināja par drošību, darbojoties ar elektroierīcēm?

Par to izstādē “Elektrība dara visu” atgādinās 20. gadsimta interesantākās mājsaimniecībā lietotās elektroierīces, ar kurām uzaugusi ne viena vien paaudze, fotogrāfijas, senas elektrības maksājumu kvītis un rēķini, daudzveidīgi plakāti. Atjaunojot ekspozīciju un papildinot to, apskatei tiek piedāvāti jauni, līdz šim neeksponēti priekšmeti un liecības – piemēram, Latvijas ievērojamākā plakātu mākslinieka Jura Dimitera pēc „Latvenergo” pasūtījuma 90. gados veidotā elektrodrošības sērija, kā arī priekšapmaksas elektroenerģijas skaitītāji, kuros kā telefona automātos varēja iemest naudu un izmantot noteiktu elektrības apjomu, u.c. Izstāde ļaus no laika distances varbūt pat ar smaidu paskatīties uz ne tik senā ikdienā izmantotām lietām, dažas no kurām vēl joprojām ir labi pazīstamas un tiek lietotas, bet citas sen nodotas aizmirstībai un šodien kā retums atrodamas tikai muzeju kolekcijās.

20. gadsimts tiek dēvēts par elektrības gadsimtu. Elektriskais apgaismojums un sadzīves elektroierīces pakāpeniski kļuva par neatņemamu sadzīves sastāvdaļu, veidojot noteiktu sabiedrības labklājības standartu. 1926. gadā Rīgā organizēta pirmā elektrisko aparātu izstāde, kuras devīze bija „Elektrība dara visu”. Drīz vien mājsaimniecībās parādās tādas sadzīves elektroierīces kā putekļsūcēji, elektriskās tējkannas, gludekļi, matu žāvētāji.

20. gadsimta trīsdesmito gadu beigās Rīgā elektrisko gaismu lietoja turpat 76 %, bet Liepājā – 66 % mājsaimniecību.

20. gadsimta vidū tieši Latvijā īpaši uzplauka sadzīves elektroierīču ražošana. 20. gadsimta 60. – 70. gados radītas kvalitatīvas plaša patēriņa elektroierīces, kas atbilda gan masveida ražošanas prasībām padomju valstī, gan aktuālām rūpnieciskā dizaina tendencēm. Tās ienesa jaunu dzīves dinamiku ar interesantām formām un krāsām. Mūsdienās daudzi no šiem sadzīves priekšmetiem vērtējami ne tikai kā spilgti rūpnieciskā dizaina paraugi, bet arī kā sava laikmeta vēsturiska vērtība.

Izstāde „Elektrība dara visu”  ir  kā atskats 20. gadsimtā, iepazīstinot apmeklētājus ar Latvijā mājsaimniecībās lietotajām elektroierīcēm, radot pilnīgāku priekšstatu par pagātni un atklājot stāstus par elektroenerģijas  daudzpusīgo izmantošanu. Izstāde veidota no Enerģētikas  muzeja krājumā esošās sadzīves elektroierīču un skaitītāju kolekcijām, ko papildina interesantākie eksponāti no plakātu un dokumentu krājuma.

Izstāde skatāma muzejā Ķeguma prospektā 7/9, Ķegumā, Daugavas kreisajā krastā, Ķeguma HES-2 teritorijā. Vasarā muzejs strādā katru dienu no plkst. 9.00 līdz. 17.00, ieeja ir bez maksas.

Kontaktinformācija saziņai: [email protected]

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti