4. studija

Vai Rīgā piesēst uz soliņiem var tikai parkos?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Cik ilgi jāgaida Latvijas līdzdalība, lai invaliditātes pensiju saņemtu citā valstī?

Latvijas pilsonis Igaunijā neizpratnē – invaliditātes pensija no Latvijas jāgaida četrus mēnešus

Daudzi latvieši šobrīd kā savu mītnes zemi vai darba vietu ir izvēlējušies kādu citu valsti ārpus Latvijas. Bieži vien tas ir darbs ražošanas sfērā, kur jāstrādā fiziski, un var gadīties, ka šāds darbs var sagraut veselību un beigties visai bēdīgi – ar invaliditāti. Kāds Latvijas pilsonis Igaunijā pauda neizpratni, kāpēc invaliditātes pensija no Latvijas ir jāgaida mēnešiem ilgi, savukārt Valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra (VSAA) norādīja, ka svarīgi pieteikumā iesniegt visu nepieciešamo dokumentāciju, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Strādājot smagu darbu Igaunijā, Andrejs iedzīvojies veselības problēmās, kas beigušās ar trīs operācijām un invaliditāti, kas liedz viņam strādāt.

"Man jau oktobrī tika piešķirta invaliditāte caur Igauniju. Es Igaunijā dzīvoju un uzturos, bet tad Latvijai arī jāpiedalās pensijas izmaksā kā Eiropas Savienības valstij," pauda Andrejs.

Taču pensijas no Latvijas kā nav, tā nav. Nu jau apritējis ceturtais mēnesis, un Andrejs bijis spiests iztērēt visus savus ietaupījumus.

"Es sūtu vēstules un zvanu, neviens neko neatbild. Jautājums – vai viņi vispār tur strādā, un ko man darīt, ja man ir trīs operācijas un mana pensija ir pagaidām tikai 34 eiro mēnesī un viss," sašutumu pauda Andrejs. "Tur jau visi tie dokumenti ir aizsūtīti no Igaunijas puses, viņiem ir jāpasaka – jā vai nē!"

VSAA Pensiju metodiskās daļas vecākā eksperte Baiba Felsberga norādīja, ka invaliditātes pensijas piešķiršanai Eiropas Savienībā (ES) vērā tiek ņemta katras valsts nacionālā likumdošana, kā arī ES regula par sociālās nodrošināšanas sistēmas koordinēšanu, jo katrā valstī ir sava pensiju sistēma un savi noteikumi.

Neskatoties uz to, ka pilsonis dzīvo citā valstī, arī Latvijai jāpiešķir invaliditātes pensija, tāpēc Andrejs ir neizpratnē, kāpēc pensija tik ilgi jāgaida. "Igaunija to divu nedēļu laikā nokārtoja, bet Latvijai dokumentus aizsūtīju uz VSAA, uz Starptautisko pakalpojumu nodaļu. Viņi man ir atsūtījuši vēstuli, paziņojumu, ka viņi ir saņēmuši," pastāstīja Andrejs, norādot, ka sazvanīt attiecīgo nodaļu viņam neesot izdevies. 

Felsberga norādīja, ka procesu paildzina fakts, ka invaliditātes pensijas piešķiršanas izvērtēšanā iesaistītas vairākas institūcijas.

"Parasti šie medicīniskie ziņojumi ir ļoti apjomīgi, tur ir sīki apraksti par šīs personas slimībām, tātad jāvērtē ārstiem, bet pirms tam šie ziņojumi ir arī jāiztulko, jo šos ziņojumus katra valsts sastāda savā nacionālajā valodā," skaidroja VSAA pārstāve. Šajā gadījumā pirms dokumentu nosūtīšanas Valsts ekspertīzes komisijām tie vēl ir jāiztulko no igauņu uz latviešu valodu.

VSAA uzsver, ka šādos gadījumos svarīgi pēc iespējas ātrāk un korektāk iesniegt visu iespējamo informāciju. "Tam ir būtiska nozīme, lai ātrāk varētu šo pakalpojumu saņemt, jo tad tā informācija nav jāmeklē un vairākkārtīgi jāpārprasa otras valsts kompetentai institūcijai," skaidroja Felsberga.

Arī tiem, kuriem pienākas izdienas pensija, jārēķinās, ka katrā valstī pensionēšanās vecums var atšķirties, tāpēc svarīgi savlaicīgi iesniegt dokumentus. Cilvēkiem, kuri dzīvo ārzemēs un vēlas pieprasīt Latvijas pensiju, ir jāiesniedz dokumenti par savu apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim.

Raidījums "4. studija" noskaidrojis, ka situācija šobrīd ir atrisinājusies, un Andrejs pēc četru mēnešu gaidīšanas ir ticis pie invaliditātes pensijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti