4. studija

Vai pašvaldība drīkst izlemt, kādas likumā noteiktās atlaides pienākas daudzbērnu ģimenei?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Ko Latvijas iedzīvotāji vēlas pavēstīt Tiesībsargam par dzīvi pansionātos?

Tiesībsarga birojā gaida cilvēku pieredzes stāstus par dzīvi pansionātā

Ņemot vērā sabiedrības interesi un daudzpusīgos pieredzes stāstus, Tiesībsarga birojā līdz 26. martam pagarina periodu, kad ikviens aicināts sazināties un pastāstīt, kāda ir pieredze  saistībā ar dzīvi pansionātā. Līdz šim birojā saņemtās vēstules liecina, ka cilvēki bieži vien izjūt bezspēcību pret pansionātos notiekošo, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Par savu pieredzi Tiesībsarga birojam var pastāstīt līdz 26. martam, zvanot, sūtot īsziņas vai "WhatsApp" ziņas uz tālruņa numuru 29596075 darba dienās no pulksten 10 līdz pulksten 16. Tāpat var rakstīt vēstules uz e-pasta adresi [email protected]

Tiesībsargs vēlas uzzināt cilvēku pieredzi – gan labo, gan ne tik labo, kā arī to, ko klienti paši saprot ar cilvēka cienīgiem apstākļiem un cieņpilnu attieksmi pansionātos.

Šo informāciju Tiesībsarga birojā analizēs un ņems vērā, plānojot turpmāko rīcību. Līdz šim sarunās ar cilvēkiem izkristalizējušies galvenie temati – darbinieku attieksme, aprūpe – veselības aprūpe un sociālā aprūpe un jēgpilnas ikdienas aktivitātes.

Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas Prevencijas daļas vadītāja Liene Namniece-Bērziņa norādīja: "Mēs vairākus gadus jau apmeklējam pansionātus. Viennozīmīgi mēs arī Tiesībsarga birojā saņemam gan iesniegumus, gan arī vēstules. Tēmas ietvars ir vairāk par veselības aprūpes pieejamību un sociālā pakalpojuma kvalitāti. Neskatoties uz saņemtajiem iesniegumiem, mēs tik un tā plānojam un dodamies vizītēs uz pansionātiem."

Neesot tādu īpaši nelabvēlīgu pansionātu, kas ļoti izceltos uz pārējo fona, taču vairāk iesniegumu tiekot saņemts tieši par reģioniem, viņa teica.

Namniece-Bērziņa arī skaidroja, ka cilvēki, ejot uz pansionātiem, nereti saprot, ka tūlīt tiks ārstēta un uzlabota viņu veselība, bet dzīvē sastopas ar pavisam ko citu.

"Pārsvarā mēs šos iesniegumu pārsūtām Veselības inspekcijai, jo tā ir vairāk viņu kompetence. Tai skaitā, mēs saņemam personu iesniegumus par iespējamu stipru medikamentu došanu," pastāstīja biroja pārstāve.

Viņa arī norādīja –

saņemtā informācija tikai apstiprina to, ko Tiesībsarga birojs novērojis savos apmeklējumos.

"Tomēr šie stāsti mums ļauj uzzināt, labāk izprast, kā patiesībā jūtas ikviens pansionātā, par ko, iespējams, mūsu apmeklējumos neuzdrošinās stāstīt nedz paši iemītnieki, nedz darbinieki," sacīja Namniece-Bērziņa, norādot, ka cilvēki var sevi identificēt, bet var arī palikt anonīmi.

Pat ja cilvēks atklās savu vārdu, informācija paliks Tiesībsarga biroja iekšienē.

Arī "4. studijas" skatītājiem ir viedoklis par dzīvi pansionātos:

Marta pastāstīja: "Saskāros ar to, ka viņu aplipināja ar kašķi, un mans tēvs par to nezina, mēs viņam neteicām. Bet nu tas, ka man meloja par to... es pati līdz tam nonācu, tā kā Miss Mārplu pieslēdzu klāt! Tur nav tualetes papīra, tur nav vispār spoguļa, nav pakaramā āķīša. Senioram ar pārvietošanās problēmām noteikti jāatceras, ka, ejot uz tualeti, tu nedrīksti aizmirst piešķirto papīra rulli."

Savukārt Anita norādīja: "Lai apmeklētu klientu pansionātā, tev ir jāpiesaka vizīte. Ja tu dzīvo tālu prom un tu esi spiests palūgt savus draugus, paziņas – lūdzu, apciemo manus ģimenes locekļus pansionātā, tad viņiem tas ir ļoti sarežģīti, viņi visi ir ļoti aizņemti mūsdienās, viņiem ir savas lietas, un garāmbraucot varētu paņemt un ieskriet tai pansionātā, bet tev ir jāpiesakās. Tā mazgāšanas norma, un tas stāv noteikumos rakstīts, ir viena reize 10 dienās. 21. gadsimtā man tas neliekas normāli! Nav jābrīnās, ka, ienākot šajā iestādē, tur smird. Jebkurš smirdēs, nemazgājoties desmit dienas."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti