Kā labāk dzīvot

Drošas braukšanas stunda: laiks domāt par ziemas riepu maiņu

Kā labāk dzīvot

Hroniskas sāpes var būt arī patstāvīga diagnoze

Valodas stunda Valsts valodas dienā

Pirmšķietami, spējraisis un vēstījums. Ko valodnieki saka par šiem vārdiem

Šobrīd plaši izmantotā vārda "koučs" jeb treneris vietā var lietot arī valodnieku piedāvāto variantu "spējraisis". Tikmēr vārdu "naratīvs" var aizvietot ar "vēstījums". Savukārt pēdējā laikā daudz dzirdamais vārds "pirmšķietami" ir juridisks termins, kas nozīmē pirmo iespaidu pirms padziļinātas juridiskās analīzes, Latvijas Radio "Kā labāk dzīvot" skaidroja Latvijas Universitātes profesors, valodnieks un tulks Andrejs Veisbergs un filoloģijas doktore, valodniece Dite Liepa.

Latviešu valodā vārda "koučs" vietā var izmantot "treneris". "Vēl ir arī spējraisis, bet, vai cilvēki to pieņems, to mēs vēl nezinām," norādīja Veisbergs.

Savukārt vārdu "naratīvs" ieteicams aizvietot ar "vēstījums", rosināja profesors.  

Atbildot uz radio klausītāja jautājumu, ko nozīmē "pirmšķietami", Veisbergs skaidroja, ka tas ir juridisks termins: "Nozīmē no pirmā acu skatiena jeb pirms padziļinātas juridiskās analīzes. Piemēram, saistībā ar noziegumu policijai pirmšķietami liekas, ka tas nav noziegums."

Klausītājiem neskaidrs jautājums bija arī par vārda "novembris" izrunu – vai tas jāizrunā ar īso patskani "o" vai divskani "uo". Valodniece Liepa uzstāja, ka pareizs būs pirmais variants.

"Nav, lūdzu, nekāds "nuovembris", bet ir novembris. Tas ir svešvārds, tāpat kā oktobris. Es zinu, ka dažiem patīk tā pavilkt, bet nē – pagaidām norma nav mainīta, arī Valsts valodas centrs normu nav mainījis. Pareizrakstības vārdnīcā ir novembris," norādīja Liepa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti