4. studija

Kāpēc rokdarbnieki un mājražotāji nepiedalīsies Dziesmu svētku tirdziņos?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc jāmaksā gan zemes nekustamā īpašuma nodoklis, gan zemes nomas maksa?

Daudzdzīvokļu nama iemītnieks Rīgā neizpratnē par pēkšņi aprēķinātu zemes nomas maksu

Ne vienmēr zeme, uz kuras ir dzīvoklis, pieder dzīvokļa īpašniekam. Ja zeme nav privatizēta, jārēķinās ar nomas maksu. Šādā situācijā nonācis rīdzinieks Valdis, kurš ar atpakaļejošu datumu no Rīgas pašvaldības saņēmis rēķinu par zemes nomu. Vietvarā skaidroja – ja iedzīvotājs nav atsaucies piedāvājumam izpirkt zemi, tad jārēķinās ar maksu par nomu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Kā zināms, zemes nodoklis ir jāmaksā visiem, tomēr šīs mājas iemītniekiem liels bijis pārsteigums, saņemot rēķinu ar atpakaļejošu datumu vēl arī par zemes nomu. Iedzīvotājs bijis neizpratnē, kādēļ šogad pēkšņi saņēmis rēķinu par 2021. gadu.

Viņš raidījumam stāstīja, ka pirms trim gadiem saņēma piedāvājumu izpirkt šo zemi, lai nav jāmaksā, tomēr ne visi var atlicināt 2–3 tūkstošus eiro. Iedzīvotājs bijis neizpratnē, kāpēc rēķinu saņēmis trīs gadus pēc šī piedāvājuma, lai gan nekāds līgums par nomu nav ticis slēgts.

Tāpat viņš sprieda: "Sanāk, ka jūs gan maksājat [zemes] nodokli par šo zemi, gan jums noma jāmaksā par šo zemi." Savukārt Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas pārstāve Solvita Brence-Kauste paskaidroja, ka viens maksājums ir nodoklis par zemi un ēku, kā to maksā jebkurš, bet otrs – par zemes lietošanu.

"2021. gadā februārī viņam uz deklarēto dzīvesvietas adresi bija nosūtīts piedāvājums izpirkt zemi un arī līguma projekts par zemes nomu. Uz šo netika atbildēts, līdz ar to Dzīvojamo māju privatizācijas komisija sagatavoja rēķinu par zemes lietošanu," skaidroja Brence-Kauste.

Grozies kā gribi, bet jebkurš zemes pleķītis kādam pieder. Šoreiz tas izrādījies pašvaldības zemes gabals, par kura izmantošanu vietvara vēlas iekasēt kadastrālajai vērtībai atbilstošu summu. Aicinājumam privatizēt zemi zem daudzdzīvokļu mājas atsaukušies tikai daži iedzīvotāji – izpirkuma summa svārstījusies no diviem līdz trīs tūkstošiem.

Ja tas nav pa kabatai, tad dzīvokļu īpašniekiem nāksies rēķināties ar nomas maksu, kas šajā gadījumā nedaudz pārsniedz 30 eiro gadā.

Tomēr paliek vēl neatbildēts neērtais jautājums – kāpēc tikai tagad pienācis rēķins par 2021. gadu?

Rīgas domē skaidroja, ka dažas mājas uz aicinājumu izpirkt zemi pašas izrādīja iniciatīvu, bet ne šī māja, tāpēc Rīgas dome 2020. gadā pieņēma lēmumu, notika zemes uzmērīšana, un process iekustējās. "Gaidījām iniciatīvu no šīs mājas iedzīvotājiem, jo daudzas mājas tā arī dara, šajā gadījumā rinda pienāca arī šai mājai un ar Rīgas domes iniciatīvu paši uzsākām šo procesu. Vienkārši rindas kārtībā nesanāca ātrāk, noteikti būs rēķins arī par 2022. gadu," norādīja pašvaldībā.

Tomēr Valdis vēlas ieraudzīt vismaz līgumu, par ko piestādīta zemes nomas maksa. Rīgas domē apgalvo, ka līgums esot bijis izsūtīts. Daļa šīs dzīvojamās mājas iedzīvotāju līgumu esot noslēguši vai izpirkuši zemi, taču, pēc pašvaldības pārstāves skaidrotā, Valdis nav atbildējis uz Rīgas domes sūtīto, tāpēc piemērota zemes lietošanas maksa.

"Ja viņš neatrod sūtīto vēstuli, viņš noteikti var klātienē vērsties pie speciālista uz konsultāciju, saņemt līguma projektu un parakstīt," norādīja Brence-Kauste.

Savukārt raidījuma aptaujātie juristi, vaicāti, cik likumīga ir zemes nomas iekasēšana, atbildēja vienprātīgi – ja zeme kādam pieder, tad viņam ir tiesības izrakstīt rēķinu par nomu arī tad, ja tā ir daudzdzīvokļu māja.

Šādu situāciju, kad pienāks viņu kārta, iespējams, nāksies piedzīvot vēl daudziem rīdziniekiem, ja vien paši nevēlēsies laikus atrisināt situāciju un privatizēt zemi zem mājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti