Peldēšana ir arī risku apzināšanās – pirms peldsezonas atgādina par drošību uz ūdens

Tuvojas 15. maijs, kad oficiāli tiek atklāta peldsezona, bet tas nenozīmē, ka ūdens ir pietiekami silts, lai varētu doties peldēt, tā sacīja viens no biedrības "Peldēt droši" vēstnešiem un Liepājas Olimpiskā centra baseina un SPA vadītājs Toms Jēkabsons. Šogad Liepājā rīkotas nodarbības baseinā "Kā nenoslīkt". Izrādās, – cilvēki, kuri apgalvo, ka prot peldēt, tomēr ne vienmēr spēj izpildīt šķietami elementārus vingrinājumus uz ūdens, kas spēj pasargāt ārkārtas situācijās. 

«Peldēšanas ir arī risku apzināšanās» – pirms peldsezonas atgādina par drošību uz ūdens
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Kaut arī cilvēki apgalvo, ka viņiem ir peldēšanas prasmes, reālos slīkšanas apstākļos vai pat ikdienā peldot ne visi varēs izpildīt šķietami vienkārši vingrinājumu, apgulties uz muguras vai vēdera un spēt nomierināties. 

Liepājā bezmaksas peldēt apmācība bērniem 2. klasē, ko nodrošina pašvaldība, ir nepietiekama, uzskata baseina vadītājs un "Peldēt droši" treneris Jēkabsons, valstī kopumā vēl daudz darāmā, lai uzlabotu bēdīgo statistiku. 

Eiropā slīkšanas gadījumu skaita ziņā joprojām esam līderpozīcijās, stāstīja Jēkabsons: "Oficiāli peldēšanas sezona sākas 15. maijā, kas patiesībā ir cipars kalendārā, tā ir vienkārši diena. Patiesībā īstā peldēšanas sezona var sākties tikai tad, kad gaisa temperatūra ir normāla un ūdens temperatūra ir vismaz 18 grādi."

Lai prieki nebeigtos letāli, Jēkabsons aicina pievērst uzmanību arī tam, ka ūdens temperatūra ūdenstilpēs atšķiras. Peldvietas var veidot labas, bet, ja cilvēki nav izglītoti, tad var nonākt nelaimē. 30 gadu veci pieaugušie, kuri visu mūžu lēkuši no laipas savā piemājas upē, ieklausās tikai savos bērnos, uzsvēra Jēkabsons.

Viņš sacīja: "Nedaudz savādāk pavērst to vēsturisko peldēt apmācību, kas ir vienkārši peldēšana četros veidos. Paskatīties, vai bērns prot peldēt baseinā smukās rociņās vai kraulā, kas, protams, ir labi. Peldēšana nav tikai pārvietošanās uz priekšu un atpakaļ, bet peldēšana ir drošība, risku izvērtēšanu un savu spēju apzināšanās. Saprast, kādas ir atklātās ūdenstilpes, tur ir vai nav straumes. Baseinā līdz galam mēs nevaram apgūt to situāciju, kāda tā ir."

Liepājā pakāpeniski pieaug peldēšanas treneru skaits, kas liek domāt, ka būs resursi, ar ko apmācīt gan bērnus, gan pieaugušos. 

Pandēmijas laikā mācībām pieteicās aktīva ziemas peldētāja, liepājniece Inga Krivcova, tagad viņa ir peldēšanas trenere. Viņa stāstīja: "Kopumā mēs peldam slikti, uz ūdens jau turamies kaut kā. Ir, protams, tie, kuri iet un mācās, bet arī no viņu vidus, ja var nopeldēt 200 metrus un neesi aizelsies, tad vari uzskatīt, ka proti peldēt. Es bērniem no 6 līdz 12 gadu vecumam Liepājas Olimpiskajā centrā vadu treniņus nevis sporta līmenī, bet mācu tieši peldēt prasmes un aprašanu ar ūdeni. Pēc 2. klases skolas apguves programmas vecāki atved bērnus tālāk pamācīties. Bērns saka, ka es jau māku peldēt, 5 m papeld un spēki ir galā. Mēs nemākam peldēt."

Biedrība "Peldēt droši", kas drošas peldēšanas instrukcijas piedāvā arī savā mājaslapā internetā – "peldet.lv", nu jau vairākus gadus Latvijā ir viens no virzītājspēkiem peldēt apmācībā. Šogad biedrība "Peldēt droši" pirmo reizi dienas peldēšanas nometnes rīkos ārpus Rīgas, zināms, ka trīs notiks Liepājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti