10 padomi drošai atpūtai pie ūdens

Peldsezonā strauji pieaug riski, kas saistīti ar traumu gūšanu pie un uz ūdens. Lai atpūta nebeigtos ar nelaimes gadījumu vai pat nāvi, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD) atgādina par drošas peldes pamatprincipiem.

SPKC norādīja, ka pērn vairāk nekā trešā daļa jeb 35% noslīkušo gājuši bojā karstākajos vasaras mēnešos – jūlijā un augustā, kad pie ūdens uzturas īpaši daudz atpūtnieku, liecina SPKC statistikas dati. Arī šīgada peldsezona jau ir nesusi upurus – šogad noslīkuši 46 cilvēki, no kuriem 17 aktīvajā peldsezonā.

VUGD priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš uzsvēra: "Karstajā laikā cilvēki meklē veldzi pie ūdeņiem, bet diemžēl neievēro elementāras drošības prasības, līdz ar to ugunsdzēsēji glābēji steidzas palīgā negadījumos cietušajiem. Aicinām atcerēties, ka katrs pats ir atbildīgs par savu drošību un vecāki ir atbildīgi arī par savu bērnu drošību! Tāpēc pārgalvība, alkohols, risks un vieglprātīga rīcība nav savienojama ar drošu peldēšanos vai atrašanos peldlīdzekļos."

Tikmēr NMPD mediķu izsaukumi liecina, ka visbiežāk cietušie bijuši alkohola reibumā, tāpat negadījumi notikuši dažādu pasākumu laikā vai pārgalvīgas un neapdomīgas rīcības rezultātā, atpūšoties draugu kompānijā.

Drošas atpūtas pie ūdens pamatprincipi

  1. Neej peldēties, ja esi lietojis alkoholu vai citas apreibinošas vielas.
  2. Nepeldies, ja esi tikko paēdis vai stipri sakarsis saulē.
  3. Nekad nelec uz galvas ūdenī! Nelec arī tad, ja tā esi darījis iepriekš. Nelec ūdenī arī uz kājām, īpaši nepazīstamās ūdenstilpēs. Neļauj lēkt ūdenī arī citiem, īpaši bērniem!
  4. Nekad nepeldies viens! Peldies tikai tad, ja krastā ir cilvēki, kas varētu palīdzēt, ja notiktu nelaimes gadījums.
  5. Ūdenī vislabāk iebrist. Tikai tā var pārliecināties par ūdenstilpes pamatu.
  6. Peldi tuvu un paralēli krastam, lai iebrienot ūdens sniedzas līdz krūtīm.
  7. Objektīvi izvērtē savas peldēšanas spējas – necenties pārpeldēt upi, ezeru vai peldēt tālu jūrā. Neizaicini to darīt citus!
  8. Peldēšanai vislabāk izvēlies oficiālu peldvietu, kas ir droša, speciāli izveidota un labiekārtota.
  9. Ja šādas vietas nav, pirms peldēšanās pārbaudi ūdenstilpes gultni, vai tā nav bedraina, dūņaina, akmeņaina. Atceries, ka ūdenstilpes gultne var būt mainīga.
  10. Atpūšoties pie ūdens, bērni ir nepārtraukti jāuzrauga.

Ja notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, ir nekavējoties jāzvana pa tālruni 112.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt