4. studija

Ja pirmais pērkons bijis jau februārī, vai jūnijā drīkst sēdēt uz zemes?

4. studija

Ceturtā studija

Vai no sociālā dzīvokļa mīlestības dēļ drīkst izlikt cilvēku ar speciālām vajadzībām?

Pie Rīgas sociālā nama iedzīvotāja ievākusies aprūpētāja; pašvaldība nav mierā

Sociālajā mājā Bolderājā pašvaldības dzīvokli īrē Dainis – cilvēks ar speciālām vajadzībām. Viņam palīdz sieviete vārdā Natālija, kura ievākusies pie vīrieša dzīvot, skaidrojot ar to, ka abi viens otrā ieskatījušies. Tomēr Rīgas domes noteikumi neparedz, ka sociālo dzīvokli, kas domāts vienam cilvēkam, drīkstētu apdzīvot vēl kāds nepiederošais, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

"4. studijā" pēc palīdzības vērsās cilvēks ar speciālām vajadzībām. Vīrietis stāstīja, ka Rīgas dome bez jaunas dzīvesvietas ierādīšanas viņu kopā ar dzīvesbiedri izliek no mājokļa sociālajā namā.

Dainis pārvietojas ratiņkrēslā, bet viņa asistentei Natālijai pašvaldība maksā par Daiņa aprūpi mājās. Tiesa gan, apmaksātas ir 30 stundas nedēļā, un šis līgums neparedz, ka viņa drīkstētu kopā ar Daini arī dzīvot. Tomēr jūtas esot darījušas savu, un Dainis paliek viens tikai tajos brīžos, kad Natālija dodas uz veikalu vai pastaigā ar suņiem.

"Es ar šo cilvēku dzīvoju kopā tikai tādēļ, ka, pirmkārt, viņš man nav vienaldzīgs. Otrkārt, viņam 24 stundas diennaktī nepieciešama aprūpe. Dzīvoklī viņš mēģina staigāt, bet tas slikti izdodas. Viņš var vienkārši nokrist un pēc tam vairs nespēt piecelties," skaidroja Natālija.

Dainim ir runas grūtības, taču viņš skaidro, ka pirms dzīvokļa ierādīšanas sociālajā namā Mežrozīšu ielā viņš kopā ar sievu dzīvojis pielāgotā dzīvoklī Gobas ielā. Arī tas piederējis pašvaldībai, taču bijis daudz ērtāks. Kad sieva mirusi, bijis jāpārceļas uz mazāku dzīvokli, un rūpes par viņu uzņēmusies Natālija.

Natālija skaidroja, ka dedzīgi iestājusies par Daiņa ērtībām. Piemēram, no pašreizējā dzīvokļa viņš ratiņkrēslā pats izbrauc nelabprāt, jo saviem spēkiem izkļūt ārā vai atgriezties mājoklī, kas atrodas 4. stāvā, viņš bez palīdzības nespēj. Arī raidījums pārliecinājās, ka iekļūšana sociālajā mājā cilvēkam ar speciālām vajadzībām ir īsts pārbaudījums. Dainim nepieciešama liela fiziska piepūle, lai atvērtu koda durvis un iekļūtu telpās, taču lielākā "jautrība" sākas pie lifta – to var izsaukt tikai no otrā stāva, tāpēc cilvēkam vai nu jātiek uz turieni, vai jāgaida, kad kāds no iemītniekiem ar liftu nobrauks uz pirmo stāvu.

Aprūpētāja un dzīvesbiedre sacīja: "Mēs vienkārši norādījām uz viņu kļūdām. Es vienkārši uzrakstīju, ka "es jūs lūdzu vai nu izlabot kļūdas, vai piešķirt citu dzīvokli, jo šis dzīvoklis neatbilst viņa vajadzībām". Cilvēks tiešām ir ar ierobežotām iespējām, un tiešām viņam nepieciešama gan aprūpe, gan [vajag] nodarboties ar fizkultūru. Un te tiešām ir ļoti maz vietas."

Nama apsaimniekotājs SIA "Rīgas nami" šajos lūgumos neesot ieklausījies, turklāt tagad Dainim netiek pagarināts īres līgums, un viņam kopā ar dzīvesbiedri aprūpētāju mājoklis bija jāpamet jau līdz 31. maijam.

SIA "Rīgas nami" pārstāvis Ivo Kiršblats norādīja: "Vienkārši mums tas pasākums, tas mīlas stāsts reāli dārgi izmaksā. Pašvaldība tērē savus līdzekļus tikai tāpēc, ka viena kundzīte ir izdomājusi, ka viņa mīl no sirds invalīdu un ka viņi visu mūžu būs kopā."

"Rīgas namos" skaidroja, ka pretenzijas no apsaimniekotāja puses radušās nekārtības dēļ. Dzīvoklī tiekot smēķēts, par ko tiek saņemtas regulāras kaimiņu sūdzības. Kā arī tieši Daiņa mājoklī radīta labvēlīga vide tarakānu kolonijām, un apsaimniekotājam regulārās kukaiņu apkarošanas kampaņas izmaksājot pārāk dārgi.

Kiršblats norādīja, ka arī ar mīlas stāstu viss neesot tik vienkārši.

"Tur vairāk izskatās, ka tur vajadzētu uzsūtīt virsū policiju, jo, spriežot pēc tā, ko mums stāstīja un stāsta mājas apsaimniekotājs, tur ir tā, ka cilvēks saņem savu pabalstu un viņa laulātā draudzene brutāli to naudu atņem. Viņa regulāri nāk uz sociālo dienestu, iesniedz mūsējās kvītis, kas ir jāmaksā par īri; viņam uzskaita arī to naudiņu, bet viņš tālāk neko nemaksā, viņam uzkrājies īres parāds."

Savukārt sociālā dzīvokļa īpašnieks – Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departaments – skaidroja, ka Dainis pats ir parakstījis līgumu un piekritis pašvaldības nosacījumiem, ka šis mājoklis ir paredzēts tikai viņam un sveša persona tajā dzīvot nedrīkst. Šobrīd šis noteikums ir pārkāpts, turklāt četrus mēnešus par mājokli nav samaksāts ne centa.

RD Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinatore Edīte Matuseviča pauda: "Ja viņš dzīvo sociālajā mājā, tad 24 stundu aprūpe viņam nav nepieciešama, līdz ar to aprūpētājai, kura nav ģimenes locekle, nekādā veidā šobrīd nav tiesību dzīvot ar šo cilvēku kopā. Jo galu galā šobrīd sanāk tā, ka Rīgas nodokļu maksātāji apmaksā šai sievietei dzīvošanu bez maksas, kas viņai nepienākas, jo viņa nav šī pakalpojuma saņēmēja."

Departamentā skaidroja, ka brutāli neviens no dzīvokļa izlikts netiks, Dainim un viņa partnerei ir jāgatavojas tiesvedībai, ja vien aprūpētāja laulības ceļā nekļūs par ģimenes locekli.

"Tad būtu iespējams pārskatīt šo situāciju, bet pagaidām nav nekāda laulība, tas nav ģimenes loceklis, tāpēc dzīvot kopā nevar šajā dzīvoklī," skaidroja domē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti