4. studija

Kāpēc privātmāju pagrabos veidojas "baseini"?

4. studija

Kam paredzēti autostāvvietas noteikumi, ja tos nevar izlasīt?

Kāpēc cilvēki savas mājas pagalmā spiesti paciest agresīvu svešinieku?

Nama iedzīvotāji Dzirciemā spiesti sadzīvot ar agresīvu svešinieku un maksāt par viņa radīto nekārtību

Daugavgrīvas ielas 41. nama iedzīvotāji jau divus gadus spiesti sadzīvot ar agresīvu svešinieku savā pagalmā. Vīrietis ne tikai terorizē mājas iedzīvotājus, bet arī no atkritumu tvertnēm uz pagalmu piegādā dažādus, tai skaitā lielizmēra atkritumus, par kuru savākšanu iedzīvotāji spiesti maksāt no savas kabatas, lai gan atkritumi atrodas nevis uz viņu – privātīpašnieku, bet uz pašvaldības zemes, vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "4. studija".

Mājas iedzīvotāji raidījumam pastāstīja, ka kādu dienu bezpajumtnieks vienkārši ieradies pagalmā un sācis saimniekot pie nama esošajā garāžā. Drīz vien svešinieks sācis krāt dažādus atkritumus no apkaimes atkritumu tvertnēm un dabiskās vajadzības kārtot turpat puķu dobē; līdz ar to smird visā pagalmā.

"Situācija ir smaga. Pirmkārt, cilvēks ir agresīvs; tas mani uztrauc visvairāk," atklāja mājas iedzīvotāja Marina. "Viņš apsaukājas, draud. Tu viņu tā kā neaiztiec, bet viņš tevi.. vienkārši viņam nevar mierīgi paiet garām, nākas iet ar līkumu. Bet kāpēc man savā privātajā mājā vajadzētu staigāt riņķī apkārt un vēl no kāda baidīties?"

Ziemā vīrietis piemēslotajā garāžā arī nakšņojot.

Kā stāstīja iedzīvotāji, garāža nevienam nepiederot un oficiāli nemaz neeksistējot. Cilvēki ir izmisumā; viņiem no šīs personas ir bail.

Uz ielas dzīvojot 22 gadus

Kad raidījums "4. studija" ieradās Daugavgrīvas ielā, vīrietis, vārdā Vasīlijs Tarasovs, savā "okupētajā" teritorijā gatavoja maltīti un nebija tajā labākajā noskaņojumā. Ar filmēšanas grupu latviešu valodā sarunāties atteicās, jo esot krievs. Tā kā vīrietis bija agresīvs, kā arī gatavojās kurināt ugunskuru, vietējie iedzīvotāji drošības pēc nolēma vērsties policijā.

Kamēr iedzīvotāji gaidīja ierodamies policiju, Vasīlijs "4. studijas" operatoram pastāstīja, ka jau 22 gadus dzīvo uz ielas. Viņš izlikts no mājokļa 2001. gadā. Kā iemeslu tam minēja faktu, ka ir krievs, un arī nesamaksātus administratīvos sodus. Visās savās nelaimēs viņš vainoja policiju. Tāpat vīrietis lielījās, ka, būdams bezpajumtnieks, esot nopircis kravas auto un tajā dzīvojis, kā arī apgalvoja, ka garāžu, kas patlaban pārbāzta ar atkritumiem un kalpo par mājokli abiem ar dzīvesbiedri, esot savulaik iegādājies par 4700 dolāriem. Tikmēr operatīvi atsteidzās Rīgas pašvaldības policija.

"Šajā gadījumā tika saņemts izsaukums par to, ka ir persona, kura apkārtējiem draud ar nazi," skaidroja Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis. "Attiecīgi, ierodoties notikuma vietā, šī informācija apstiprinājās un persona tika aizturēta, un tika uzsākts administratīvo pārkāpumu process par sīko huligānismu."

Kamēr pašvaldības policisti no mājas iedzīvotājas pieņēma iesniegumu, ieradās arī bezpajumtnieka dzīvesbiedre. Ir skaidrs, ka sieviete ir bērna gaidībās un šādos apstākļos dzīvot nedrīkst, tāpēc policisti nogādāja sievieti patversmē.

Ēkas pārvaldnieks aicina ziņot policijai

Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka Vasīlijs pamestajā garāžā, kas atrodas uz Rīgas domes zemes, atgriezīsies un turpinās krāt mēslus, par kuru savākšanu cilvēkiem būs jāmaksā no savas kabatas. Mājas iedzīvotāja Māra paskaidroja, ka daudzas reizes rakstiski sazinājusies ar "Rīgas namu pārvaldnieku", taču saņemtajā atbildē aicināts sakopt teritoriju.

"Pretējā gadījumā – vai nu sods, vai viņi atbrauks ar saviem konteineriem, un tik un tā mēs maksāsim. Kāda mums par to atbildība, mēs viņu neesam uzaicinājuši? Bet divas reizes mēs maksājām," pauda Māra.  

"Rīgas namu pārvaldnieka" Komunikācijas nodrošinājuma nodaļas vadītāja Una Grenevica rakstiskā atbildē "4. studijai" norādīja:

"Šāda situācija konkrētajā adresē ir izveidojusies atkārtoti. Iepriekš tika nomainīta garāžas slēdzene, kā arī veikta atkritumu utilizācija un teritorijas sakopšana. Atgādinām, ja nepiederošas personas rīcība kaitē daudzīvokļu ēkai piegulošajam zemesgabalam, ir nekavējoties jāsazinās ar pašvaldības policiju. SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" atkārtoti organizēs atkritumu utilizāciju, kas ir maksas pakalpojums."

Rīgas dome: Iedzīvotājiem jāsakopj savu ēku piegulošās teritorijas

Vai tas ir normāli, ka iedzīvotājiem, kuri dzīvo privātā īpašumā, ir jāmaksā par šmuci, kas atrodas uz Rīgas domes zemes? Vai tiešām pašai pašvaldībai nav pienākums rūpēties par saviem īpašumiem un kārtību tajos?

Rīgas pašvaldības Ārējās komunikācijas nodaļas projektu koordinators Mārtiņš Vilemsons skaidroja:

"Spriežot pēc rīcībā esošās informācijas, tā ir pašvaldības zeme, uz kuras atrodas vairākas nereģistrētas, nevienam nepiederošas būves, un

saskaņā ar noteikumiem iedzīvotājiem ir jāsakopj savu ēku piegulošās teritorijas. Tā kā, piemēram, jātīra ietves, jāpļauj zāle, arī jāvāc izmestie atkritumi, jātīra grafiti no savām sienām. To paredz Rīgas domes noteikumi."

Tātad Rīgas domes noteikumos nav paredzēts, ka iespējama šāda situācija, kad svešinieks namam piegulošā teritorijā uztaisa Getliņu izgāztuves mazāku versiju. Par agresīva svešinieka aktivitātēm jāatbild cilvēkiem, kuri savus atkritumus izmet atkritumu tvertnē. Vai šāda attieksme ir godīga?

"Tā situācija nav patiesībā nemaz tik vienkārša, kāda tā sākotnēji varētu šķist," atzina Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis. "Bet mums ir sagatavots rīcības plāns. Mēs esam uzrunājuši jau vairākas citas institūcijas, ar kurām roku rokā turpināsim kontrolēt šo vietu, un, iespējams, izdosies panākt risinājumu, ka neviena persona šajā vietā nemitinās." 

Pašvaldības policijā norādīja, ka šādos gadījumos, kad pagalmā savus noteikumus sāk diktēt svešs cilvēks, nekavējoties jāzvana likumsargiem. Tie bezpajumtnieku nogādās patversmē, un, ja būs pārkāpumi, par tiem arī sodīs. Interesanti, bet fakts – Vasīlijs pussabrukušajā garāžā un atkritumu kaudzē ir tā iedzīvojies, ka uz šo adresi saņem pat sev adresētu korespondenci – Daugavgrīvas 41, garāža.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti